Sprawozdanie
Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU W BUSKU-ZDROJU ZA 2011 ROK
Na podstawie art. 38a ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym ( t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm .) została utworzona i funkcjonuje Komisja Bezpieczeństwa i Porządku.
Realizując obowiązek nałożony na Starostę przez art. 38b ust.3 ustawy składam Radzie Powiatu Buskiego sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2011 roku, która pracowała w następującym składzie:
1) Jerzy Kolarz – Starosta Buski. Przewodniczący Komisji,
2) Roman Sobczak – Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju,
3) Tomasz Rybus - Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Busku - Zdroju,
4) Danuta Koziara – Wiceprezes Sądu Rejonowego w Busku – Zdroju,
5) Andrzej Bilewski – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku – Zdroju,
6) Stanisław Papier - Inspektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Busko – Zdrój,
7) Zbigniew Jastrząb – Radny Rady Powiatu w Busku – Zdroju,
8) Zbigniew Surdel – Radny Rady Powiatu w Busku – Zdroju.
9) Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju,
10) Irena Sobieraj – Pedagog Szkolny Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku – Zdroju,
11) Artur Brachowicz – Starszy inspektor ds. kontrolno-rozpoznawczych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju,
12) Zbigniew Wieczorek – Komendant Straży Miejskiej w Busku – Zdroju.
Na posiedzenia komisji zapraszany był każdorazowo Cezary Kiszka – Prokurator Rejonowy w Busku – Zdroju.
Pierwsze posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa odbyło się 29 marca 2011 roku, w spotkaniu tym uczestniczyli: przedstawiciele Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Wójtowie Gmin, Dyrektorzy, Kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu powiatu buskiego. Spotkanie poświęcone było realizacji programu „Bezpieczne Świętokrzyskie" w latach 2006 - 2010. Obecni na spotkaniu przedstawili działania realizowane w 2010 roku w zakresie szereko rozumianego bezpieczeństwa publicznego.
Na wstępie Komendant Powiatowy Policji w Busku - Zdroju przedstawił zebranym szczegółową analizę przestępczości za okres 12 miesięcy 2010 roku oraz zadania realizowane na rzecz poprawy bezpieczeństwa przez KPP w Busku - Zdroju.
Istotnym elementem działań na rzecz bezpieczeństwa były inicjatywy skierowane do rodziców i nauczycieli. Celem realizowanych przedsięwzięć było przybliżenie wiedzy na temat występujących zagrożeń oraz wskazanie sposobów ich unikania. Współpraca na poziomie szkoła - Policja polegała na realizacji przedsięwzięć o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym. Współpraca taka trwa już od wielu lat i z każdym rokiem jej zakres się poszerza o nowe placówki, które z własnej inicjatywy proponowały współpracę na różnych płaszczyznach. Jest to najlepszym wskaźnikiem, że działania te są właściwe i szkoły dostrzegają korzyści płynące z tej współpracy, gdzie grupą odbiorców są dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Spotkania z przedstawicielami Policji uwrażliwiły rodziców na sytuacje zagrażające ich dzieciom oraz zwiększyły poczucie odpowiedzialności za postępowanie własnych dzieci.
Nastepnie Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zreferował działaność Centrum z zakresu pomocy rodzinie oraz działalności profilaktycznej, które w istotny sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa
W ramach Powiatowego Programu Wsparcia Dziecka i Rodziny na lata 2006 – 2011, utworzono Zespół Interdyscyplinarny, wspierający dziecko i rodzinę, działający w oparciu o system „Żółtej Karty”. W systemie tym zakłada się pozyskiwanie informacji o sytuacji rodzin dysfunkcyjnych i przemocy w rodzinie. Powiatowy Zespół Interdyscyplinarny w powiecie buskim stanowi płaszczyznę współpracy profesjonalistów różnych dziedzin na rzecz kompleksowej pomocy w rozwiązywaniu problemów indywidualnych i grupowych w środowisku lokalnym. Jednym z priorytetowych zadań Zespołu jest kompleksowe reagowanie na powzięte przez członków Zespołu podejrzenia o stosowaniu przemocy w rodzinie. Do zadań zespołu należy również prowadzenie działań profilaktycznych i prewencyjnych, których celem jest zapobieganie niekorzystnym zjawiskom w środowisku. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele pomocy społecznej, Policji, oświaty, służby zdrowia, organizacji pozarządowych, a także prokuratury i sądu.
Ważnym zadaniem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju, zgodnym z celami strategii było wspieranie istniejących i tworzenie nowych rodzin zastępczych. Czterokrotnie odbył się festyn rodzinny pn. „Nie ma jak rodzina”, promujący ideę rodzicielstwa zastępczego. Podczas festynów występowały znane zespoły dziecięce i młodzieżowe takie jak „Gawęda”, „Fasolki” z Warszawy, „Krakowiak” z Krakowa, „Abrakadabra” z Mielca, „Kiki Dance” z Łodzi, oraz wychowankowie placówek opiekuńczo – wychowawczych Winiarach i Pacanowie. W ostatnich 7 latach powstało 14 nowych rodzin zastępczych, w tym 3 niespokrewnionych i 11 spokrewnionych. W 2010 roku powstała pierwsza zawodowa rodzina zastępcza.
Prowadzenie akcji społecznych popularyzujących oświatę zdrowotną, poprawę stanu dbałości o okresowe badania zdrowotne, higieny zdrowotnej rodziny było założeniem przy organizacji „Białych Niedziel”. Akcja polegała na badaniach profilaktycznych mieszkańców powiatu buskiego. W „Białych Niedzielach” brali udział lekarze z buskich szpitali i sanatoriów udzielając bezpłatnych porad i konsultacji medycznych oraz badań lekarskich. Ogółem z konsultacji lekarskiej skorzystało 4800 mieszkańców powiatu buskiego. Z pomocy lekarzy korzystały dzieci z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo – wychowawczych. Bezpłatnym badaniom mogli poddać się wszyscy chętni. „Białe Niedziele” odbyły się w gminach: Tuczępy, Gnojno, Pacanów, Wiślica, Busko-Zdrój i Nowy Korczyn. W ramach akcji mieszkańcom powiatu buskiego bezpłatnych badań i konsultacji udzielali lekarze specjaliści: ortopeda, pediatra, reumatolog, internista, neurolog, pulmonolog, urolog i chirurg.
Od 2004 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w
Busku - Zdroju organizuje Bale Dobroczynne z
których dochód przeznaczano na sfinansowanie letniego wypoczynku dzieci i
młodzieży z
rodzin ubogich i
wielodzietnych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych i
rodzin zastępczych z
terenu powiatu buskiego. Impreza ta wpisana była w
Powiatową Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2003 – 2010. Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom finansowym na kolonie letnie wyjechało 282 dzieci. Miały one możliwość odpoczynku we Władysławowie, Gdyni, Pogorzelicy i
Kołobrzegu.
W dalszej kolejności Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przedstawił inicjatywy profilaktyczne podejmowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Busku - Zdroju. Głównym celem Stacji było promowanie zdrowego stylu życia, czuwanie nad bezpieczeństwem żywności i żywienia, zapobieganie powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych poprzez sprawowanie nadzoru sanitarnego oraz prowadzenie działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej.
Podstawowym zadaniem Państwowego Powiatowego Inspektora w Busku - Zdroju była działalność polegająca na kontroli i czuwaniu, czy spełnione są wymagania obowiązujących przepisów w zakresie utrzymania pożądanych norm zdrowotnych. Realizowano ogólnopolskie programy edukacyjne, programy wojewódzkie, interwencje nieprogramowe oraz prowadzono kampanie informacyjne. Podejmowano również działania wynikające z potrzeb środowiskowych i aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku - Zdroju przystapiła do nastepujących programów:
- "Trzymaj Formę" - profilaktyka nadwagi i otyłości, program edukacyjny,
- "Czyste powietrze wokół nas" - pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego,
- "Znajdz właściwe rozwiazanie" - program profilaktyczny, którego głównym celem było zapobieganie palenia tytoniu wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjum,
- "Ograniczanie Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu"- program obejmujacy działania profilaktyczne z zakresu ochrony zdrowia niepalących (bierne palenie), ograniczenia palenia przez palących tytoń,
- "Światowy Dzień bez Tytoniu" - popularyzacja profilaktyki antynikotynowej w środowisku szkolnym i rodzinnym,
- "Polska wolna od dymu tytoniowego" - działania edukacyjne w zakresie profilaktyki zdrowia dla młodziezy ponadgimnazjalnej oraz nauczycieli i pegagogów pod hasłem "I ty możesz zostać kreatorem mody na niepalenie".
Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku - Zdroju podejmowała szereg innych niżej wymienionych dzialań dotyczących ochrony zdrowia:
- "Dziękuję nie palę" - warsztaty asertywności adresowane do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych,
- "Moda na nie palenie" - wystawa prac plastycznych konkursu antytytoniowego, w celu nagłośnienia w środowisku lokalnym profilaktyki antytytoniowej,
- "Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych" - spektakle z zakresu propagowania wśród uczniów szkół podstawowych mody na niepalenie oraz kształtowanie prawidłowych zachowań prozdrowotnych,
- "Ogólnopolski Festiwal Piosenki o Zdrowiu'" - zaprezentowanie repertuaru muzycznego,
- "Światowy Dzień Zdrowia" - konferencja pod hasłem "Żyj zdrowo i bezpiecznie" - zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problematykę wzrostu tempa urbanizacji i ochrony zdrowia,
- "Dni Zdrowia Publicznego" - dzień otwarty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku - Zdroju, w ramach którego zorganizowano m.in.: pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę wzorem lat ubiegłych podjęto kontynuację działań profilaktycznych. Na terenach objętym nadzorem Stacji w Busku - Zdroju komórki organizacyjne podjęły wspólne działania zapobiegawcze. W ramach profilaktyki grypy sezonowej oraz AH1N1/v przekazano materiały oraz spoty informacyjne do jednostek organizacyjnych z terenu powiatu oraz obiektów użyteczności publicznej celem zapoznania i rozpropagowania w środowisku lokalnym. Kolejnym podmiotem realizującym zadania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu poprzez właściwe zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży jest Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Centrum podejmowało wiele akcji promujących ideę powstania centrum, ideę upowszechniania kultury, literatury, bajki. Zorganizowano szereg wydarzeń o charakterze lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Były promowane treści kulturotwórcze, opiniotwórcze i z zakresu profilaktyki. Najważniejsze akcje i wydarzenia podejmowane przez Centrum to:
- "Bajkowy Świat" - wystawa, której zadaniem jest wywieranie wpływu na umiejętność odróżniania przez dziecko prawdy od fałszu. Dziecko podróżując po ekspozycji zdobywa umiejętności korzystania z otaczającej rzeczywistości, ale także dawania czegoś od siebie.
- Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata” , którego tematem jest dziecko i jego życie we współczesnym świecie. Celem konkursu jest upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
- "Architektura Krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca" - celem projektu było ukazanie przestrzeni jako materii do działań twórczych, ukazanie związku między architekturą krajobrazu a kulturą miejsca i życia człowieka.
- "Interaktywny Plac Zabaw"- projekt był kierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych (1-3), a także do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz do ich rodziców i wychowawców. Projekt miał na celu kształtowanie wyobraźni, krytycznych, otwartych postaw i różnorodnych form interakcji.
- "Moja ulubiona postać bajkowa" - konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zadaniem dla maluchów było stworzenie kukiełki swojego ulubionego bajkowego bohatera. Zadaniem starszych było opisanie przygody swojej ulubionej postaci bajkowej we współczesnym świecie.
- "Ogólnopolski Konkurs Podróże Koziołka Matołka Pacanów" - konkurs skierowany był do dzieci w wieku 7-13 lat. Tematem prac były podróże Koziołka Matołka po Polsce.
- "Dziecięce Spotkania z Komiksem" - warsztaty, na których można było narysować własny komiks, którego bohaterem był Kleks lub Kubuś Piekielny.
- Targi Edukacyjne "Rodzina to Siła" - w programie były m.in.: wykłady, warsztaty, sale zabaw oraz konkursy. W ramach imprezy ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. "Moja rodzina podczas wspólnej zabawy"
Podejmowano również wiele nowych i pionierskich inwestycji z obszaru kultury, integracji różnych środowisk celem zachowania spójności małych ojczyzn oraz wspólnej budowy społeczeństwa obywatelskiego. Europejskie Centrum Bajki to miejsce, w którym sztuka i wiedza upodabniają się do siebie pod względem postaci i estetyki.
Nastepnie Naczelnik Wydziału spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony cywilnej omówił przedsięwzięcia i sukcesy sportowe osiągnięte i zrealizowane przez mieszkańców powiatu buskiego jako najlepszy przykład zdrowego trybu życia i właściwego zagospodarowania czasu wolnego.
Dokonania sportowców z terenu powiatu buskiego mogą stanowić wzór do naśladowania czego przykład stanowią opisane niżej ich sukcesy i zrealizowane przedsięwzięcia. Do najważniejszych nalezy zaliczyć:
- XX Uliczny Bieg Sylwestrowy - I miejsce zajęła uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku Zdroju,
- Mistrzostwa Regionu Centralnego - II miejce w biegach przełajowych dziewcząt zajęła również ta sama uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku Zdroju,
- Mistrzostwa Polski w triathlonie - III miejsce w triathlonie (pływanie - jazda rowerem MTB - bieg) zajęła również ta sama uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku Zdroju,
- Letnie Mistrzostwa Okręgu Świętokrzyskiego w pływaniu - młoda drużyna buskich pływaków zdobyła 11 medali w kategorii Open,
- Mistrzostwa Polski w Dębicy - zawodniczka zdobyła brązowy medal na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym, a uzyskany czas jest nowym rekordem okręgu świętokrzyskiego seniorów,
- Turniej Tradycyjnego Kung-fu - zawodnicy buskiego Klubu Kung-Fu Yantai, 6 osobowa ekipa wywalczyła dwa pierwsze miejsca i dwa czwarte.
- XVI Mistrzostwa Polski Kung-fu Wushu - 5 osobowa reprezentacja buskiego Klubu Kung-fu Yantai zdobyła 5 złotych medali, 2 srebrne i jeden brązowy,
- Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin - 28-letni zawodnik po raz drugi zdobył srebrny medal, tym samym obronił tytuł wicemistrza Polski sprzed roku,
- Ogólnopolska Akcjia „Polska Biega - zawodnicy klubu lekkoatletycznego „Słoneczko” Busko - Zdrój wywalczyli cztery pierwsze miejsca, jedno drugie i dwa w pierwszej dziesiątce,
- XVI Ogólnopolskie Czwartki Lekkoatletyczne - zawodniczka Buskiego „Słoneczka” startując w zawodach finałowych zdobyła pierwsze miejsce i Mistrzostwo Polski na dystansie 300 metrów.
- V Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne - zawodniczka Buskiego „Słoneczka” zajęła trzecie miejsce w silnej stawce biegaczek,
- Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w rozgrywkach pn. „Piłkarska kadra czeka” w grupie pań z rocznika 1994 i młodsze - mistrzostwo w rozgrywkach zdobyła drużyna piłki nożnej dziewcząt Uczniowskiego Klubu Sportowego „Wisła Nowy Korczyn”,
- Mistrzostwa Świata juniorów w castingu (wędkarstwie rzutowym) - II miejsce w łącznej klasyfikacji medalowej (w tym 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe) zdobyła reprezentacja Polski z Buska - Zdroju, członkowie miejscowego koła wędkarskiego.
- Wojewódzki Finał w piłce siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych - II miejce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju,
- Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt - VI miejsce zajęły uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku - Zdroju,
- Mistrzostwa Polski Juniorów dla młodzieży ze schorzeniami narządu wzroku i narządu ruchu - siedemnaście medali zdobyli buscy lekkoatleci - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na „Górce” w Busku - Zdroju.
Komendant Straży Pożarnej zreferował działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Busku – Zdroju
Powiat buski w zakresie ochrony przeciwpożarowej chroniony jest przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju, oraz w dużej mierze przez 14 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (z pośród 69 działających na terenie powiatu buskiego), włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Jednym z priorytetów komendy było zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.
Tutejsza Komenda była współorganizatorem ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej przebiegającego pod hasłem ,,Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej co przekłada się na poprawę stanu bezpieczeństwa publicznego.
Zorganizowano w Państwowej Straży Pożarnej „Dni Otwartych Strażnic”, które okazały się doskonałą formą promocji i popularyzacji straży pożarnej oraz ochrony przeciwpożarowej wśród młodego pokolenia. Podczas zwiedzania strażnicy dzieci miały możliwość zapoznania się ze specyfiką służby strażaka.W trakcie wycieczek odbywają się pokazy sprzętu, będącego na wyposażeniu oraz pogadanki na temat bezpiecznych zachowań w szkole, domu, a także podczas tak oczekiwanych przez dzieci wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony przeciwpożarowej oraz korzystania z akwenów wodnych. W ubiegłym roku Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju odwiedziło 17 wycieczek szkolnych i przedszkolnych, podczas których odbyły się pogadanki oraz pokazy sprzętu. Szacunkowa ilość osób objętych akcją wyniosła około tysiąca.
W ramach akcji „Bezpieczne Wakacje” strażacy prowadzą pod koniec każdego roku szkolnego prelekcje w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w trakcie spotkań z dziećmi i młodzieżą udzielają praktycznych porad m.in. z zakresu pierwszej pomocy i wypoczynku nad wodą, w lesie, na wsi czy w mieście. Informują o potencjalnych zagrożeniach pożarowych spowodowanych często nieostrożnością i nieuwagą oraz uczą zasad bezpiecznego zachowania się.
Również organizatorzy obozów czy kolonii często zgłaszają się do straży pożarnej o zorganizowanie spotkania z dziećmi na temat zasad bezpiecznego wypoczynku i właściwego zachowania na danym terenie oraz jak postąpić w przypadku powstania zagrożenia.
Poza tym, Komenda Straży jest organizatorem szeregu ćwiczeń ewakuacyjnych przeprowadzanych w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz w szkołach średnich, których głównym zadaniem jest wypracowanie wśród dzieci i młodzieży, a także kadry nauczycielskiej określonych nawyków i zachowań w sytuacjach zagrożenia pożarem czy inną sytuacją nadzwyczajną. Ćwiczenia takie są następnie omawiane i analizowane oraz wyciąga się z nich wnioski. Bardzo często przy okazji ćwiczeń ewakuacyjnych, w szkołach organizowane są różnego rodzaju pogadanki i prelekcje z zakresu ochrony przeciwpożarowej, mające na celu podniesienie umiejętności i stanu wiedzy z zakresu bezpieczeństwa pożarowego.
W dniu 17 maja 2011 roku powiat buski otrzymał nagrodę „Koziołka” w wysokości 10 000 zł, za zajęcie II miejsca w realizacji programu „Bezpieczne świętokrzyskie”. To już drugi rok z rzędu, kiedy powiat buski zajmuje drugie miejsce w rankingu Koziołka. Celem konkursu jest przede wszystkim publiczna promocja powiatów, na terenie których doszło do poprawy stanu bezpieczeństwa. Ważnym czynnikiem branym pod uwagę w przyznawaniu nagrody, było także pokazanie dobrych przykładów, osiągnięć, mozliwości działania na rzecz walki z przestepczością i pataologiami.
Fundatorem nagrody „Koziołka” jest Kapituła, w której skład wchodzą: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji.
Kapituła przyznała nagrodę powiatowi buskiemu m.in. za wzorową współpracę samorządu z organizacjami pozarządowymi oraz za innowacyjność prowadzonych działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Kapituła wzięła pod uwagę również umiejętność pozyskiwania środków finansowych potrzebnych do realizacji programów.
Kolejne posiedzenie Komisji odbyło się w dniu 19 października 2011 roku. Na posiedzeniu tym Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju przedstawił zebranym szczegółową analizę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu buskiego za okres 9 miesięcy 2011 roku.
Z przedstawionej przez Komendanta Powiatowego Policji w Busku – Zdroju informacji wynika, że we wspomnianym wyżej okresie stwierdzono 1026 czynów przestępczych, z czego wykryto 856 osiągając ogólną wykrywalność przestępstw na poziomie 82,1%.
W analogicznym okresie roku ubiegłego stwierdzono 1401 czynów przestępczych, z czego wykryto 1265 osiągając ogólną wykrywalność przestępstw na poziomie 89,5%.
Z przedstawionych danych wynika, że w okresie 9 miesięcy 2011 roku stwierdzono mniej o 375 przestępstw, co stanowi spadek o 26,8%, przy spadku wykrywalności ogólnej przestępstw o 7,4%.
W omawianym okresie najwięcej przestępstw stwierdzono w następujących kategoriach:
- przestępstwa drogowe - 349 przestępstw,
- kradzież z włamaniem - 108 przestępstw,
- kradzież cudzej rzeczy - 145 przestępstwa,
- fałszerstwo kryminalne - 24 przestępstwa,
- naruszenie ustawy o przeciw. narkomani - 53 przestępstwa,
- uszkodzenie rzeczy - 36 przestępstw,
- bójka lub pobicie - 13 przestępstw,
- oszustwo gospodarcze - 42 przestępstw,
- uszkodzenie ciała. - 15 przestępstw,
- rozbój i wymuszenie rozbójnicze - 10 przestępstw,
- kradzież samochodu - 8 ptrzestępstw.
Ponadto Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju przedstawił zadania mogące przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta:
- modernizacja i rozbudowa istniejącego monitoringu,
- rozwiązanie problemu skrzyżowania ulic Bohaterów Warszawy i Dmowskiego (w okolicy szpitala),
- budowa parkingu na terenach zielonych przy osiedlu Pułaskiego.
Powyższe zadania zostały potraktowane jako wnioski Komisji i zostały skierowane do odpowiednich instytucji.
W dalszej kolejności Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju poruszył problem zabezpieczenia miejsc odnalezienia niewybuchów i niewypałów z okresu wojny. Stwierdził, że należy rozważyć możliwość włączenia jednostek ochotniczych straży pożarnych do zabezpieczenia terenu, na którym został odnaleziony niewypał, bądź niewybuch do czasu przyjazdu patrolu rozminowania.
Ponadto Komendant Policji dodał, że można zaprosić patrol rozminowania, do przeszkolenia strażaków uczestniczących w zabezpieczeniu. Włączenie strażaków jednostek ochotniczych straży pożarnych, do tego rodzaju zadania w dużej mierze przyczyniłoby się do poprawy funkcjonowania policji, gdyż w tym czasie można skierować patrol policyjny zajęty zabezpieczeniami na interwencje. Szczególne znaczenie ma to w okresie świąt i dni wolnych, gdyż w tych dniach patrol rozminowania nie pracuje.
Następnie Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju wystąpił z zapytaniem o procedury przyjęcia do służby w Policji?
Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju przedstawił, że postępowanie kwalifikacyjne wobec osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji prowadzą: Komendant Główny Policji wobec kandydatów do służby w Komendzie Głównej Policji oraz Komendanci Wojewódzcy (Stołeczny) Policji zgodnie z terytorialnym zasięgiem działania. Przedstawił podstawowe informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej. Dodał równiez, że szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie internetowej Komendy Głównej Policji( www.praca.policja.pl ) oraz KWP w Kielcach ( www.swietokrzyska.policja.gov.pl ).
W dalszej kolejności Pani Pedagog Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju omówiła zagadnienia związane z bezpieczeństwem w szkołach w roku szkolnym 2011/2012 w następujących aspektach:
- bezpieczeństwo w internecie,
- zachowania autodestrukcyjne,
- narkotyki sprawa szkoły i rodziców,
- działalność profilaktyczna w szkołach,
Pani Pedagog Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych poruszyła także, kwestię braku specjalistów w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju do leczenia uzależnień. Młodzież która jest kierowana na konsultacje bądź terapię do Poradni zostaje odsyłana do Kielc.
W zawiązku z powyższym wystąpiła z wnioskiem o zwiększenie zatrudnienia specjalistów do leczenia uzależnień w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju.
Przewodniczący Komisji powiedział, że powyższy wniosek zostanie poddany analizie przez Dyrektora Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Ponadto Pani Pedagog zwróciła się z prośbą do Komendanta Powiatowego Policji w Busku – Zdroju o przeszkolenie z zakresu profilaktyki antynarkotykowej klas I Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych z zakupionej przez Powiat Buski „walizki” z atrapami środków uzależniających.
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku-Zdroju wystąpił z wnioskiem, aby Przewodniczący Komisji ponowił po raz kolejny wniosek do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku – Zdroju o ustalenie strefy wolnej od dymu tytoniowego na ul. Mickiewicza. Ustanowienie takiej strefy daje możliwość skuteczniejszego egzekwowania tego prawa wśród młodzieży.
Pani Pedagog Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych poparła wypowiedź Pana Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 uważając, że ustalenie stref wolnych od dymu tytoniowego na ul. Mickiewicza, w dużym stopniu może ograniczyć palenie tytoniu wśród młodzieży.
W odpowiedzi na powyższy wniosek Przewodniczący powiedział, że inicjatywa ta ponownie zostanie przesłana do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku – Zdroju.
W dalszej dyskusji Komendant Powiatowy Policji w Busku – Zdroju poruszył kwestię interwencji policji związanych z sytuacją rodzinną po godzinie 15-ej. Według niego nie ma możliwości skorzystania z porady psychologa po tej godzinie. Uważa, że powinna być możliwość kontaktu telefonicznego w przypadku interwencji policji po godzinie 15-ej z psychologiem, który ma określone kompetencje i opracowany algorytm postępowania w sytuacji kryzysowej rodziny.
Przewodniczący Komisji powiedział, że w strukturze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju działa Zespół Interwencji Kryzysowej. Celem zasadniczym działalności Zespołu Interwencji Kryzysowej jest udzielanie specjalistycznej pomocy osobom i rodzinom w kryzysie. W przypadku interwencji policji związanych z sytuacją rodzinną po godzinie 15-ej, należy kontaktować się ze specjalistami z Zespołu Interwencji Kryzysowej.
W sprawach różnych członkowie Komisji jednogłośnie stwierdzili, że należy ponowić po raz kolejny wniosek do Przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku – Zdroju o ustalenie strefy wolnej od dymu tytoniowego na ul. Mickiewicza.
Wnioski podejmowane na posiedzeniu Komisji zostały ptrzekazywane zainteresowanym, a uwagi i propozycje są wdrażane w życie.
Praca Komisji Bezpieczeństwa w 2011 roku wynikała z potrzeb związanych z oceną zagrożeń porządku publicznego i szeroko pojętym bezpieczeństwem obywateli na terenie powiatu buskiego. Członkowie Komisji aktywnie uczestniczyli w jej pracy i wnosili szereg wniosków, uwag i propozycji majacych na celu podwyzszenie poziomu bezpieczeństwa publicznego w powiecie. Dbałośćć o bezpieczeństwo obywateli jest procesem pernamentnym, opartym na zapobieganiu przestępczości i innym zagrożenieom oraz stanowi stałą formę aktywności lokalnej społeczności, a takze organów administracji lokalnej.
Dzięki innowacyjnym działaniom instytucji funkcjonujących na rzecz bezpieczeństwa publicznego uzyskano zadowalające wyniki w sferze społecznej, porządkowej, kryminalnej oraz komunikacyjnej. Samorządy wspierały inicjatywy mieszkańców powiatu na rzecz zaspakajania potrzeb społecznych, rozwiązywania problemów oraz zacieśniania więzi w małych ojczyznach. Podejmowane inicjatywy umożliwiały zrealizowanie wielu ciekawych przedsięwzięć aktywując do działania lokalne środowiska.
Biorąc pod uwagę zaangażowanie w działania promujące bezpieczeństwo można stwierdzić, że podejmowane działania przynoszą coraz to lepsze efekty mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu buskiego.
Szczegółowa realizacja podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w 2011 roku przedstawiona jest przez podmioty ujęte w "Powiatowym programie zapobiegania przestępczości oraz bezpieczeństwa obywateli i porzadku publicznego" w załącznikach do niniejszego sprawozdania.
|
|
Załącznik Nr 1
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
1. Ocena zagrożenia przestępczością na terenie działania KPP Busko - Zdrój.
W okresie dwunastu miesięcy 2011 roku ogółem w KPP Busko - Zdrój wszczęto 1158 postępowań przygotowawczych, w których stwierdzono 1860 czynów przestępczych, z czego wykryto 1610 osiągając ogólną wykrywalność przestępstw na poziomie 85,8 %.
W analogicznym okresie roku ubiegłego na terenie działania KPP Busko - Zdrój wszczęto 1120 postępowań przygotowawczych, w których stwierdzono 1788 czynów przestępczych, z czego wykryto 1547 osiągając ogólną wykrywalność przestępstw na poziomie 85,9%.
Z przedstawionych danych wynika, że w okresie dwunastu miesięcy 2011 roku stwierdzono więcej o 72 przestępstwa, co stanowi wzrost o 4,0%, przy spadku wykrywalności ogólnej przestępstw o 0,1 % zaś dynamika wszczętych postępowań wyniosła 103,4%.
W okresie dwunastu miesięcy 2011 r. najwięcej przestępstw stwierdzonow następujących kategoriach:
- przestępstwa drogowe - 431 przestępstw, co stanowi 23,2% ( w tym z art. 178 a – 408 przestępstw – jest to 94,7% ogółu przestępstw drogowych ),
- kradzież z włamaniem - 137 przestępstw, co stanowi 7,4 %,
- kradzież cudzej rzeczy - 180 przestępstw, co stanowi 9,7 %,
- rozbój i wym. rozb. - 15 przestępstw, co stanowi 0,8 %,
- uszkodzenie rzeczy - 43 przestępstwa, co stanowi 2,3 %,
- ustawa o przeciw. narkomanii - 61 przestępstw, co stanowi 3,3 %,
- oszustwo gospodarcze - 54 przestępstwa, co stanowi 2,9 %,
- fałszerstwo kryminalne - 190 przestępstw, co stanowi 10,2 %
- uszczerbek na zdrowiu - 19 przestępstw, co stanowi 1,0%
- kradzież samochodu - 16 przestępstw, co stanowi 0,9%
- bójka lub pobicie - 13 przestępstw, co stanowi 0,7%
- oszustwo krym. - 18 przestępstw, co stanowi 1,0 %
W pozostałych kategoriach zagrożenie było znikome
Spadek przestępstw stwierdzono w następującej kategorii :
- ustawa o przeciw. narkomanii mniej o 279 przestępstw,
- oszustwo gospodarcze mniej o 136 przestępstw,
- oszustwo kryminalne mniej o 4 przestępstwa,
- uszczerbek na zdrowiu mniej o 4 przestępstwa.
Porównując okres dwunastu miesięcy roku 2011 i 2010, w pięciu wybranych kategoriach należy stwierdzić, że odnotowano wzrost stwierdzonych przestępstw we wszystkich kategoriach, co przedstawia tabela poniżej:
|
|
Wszczęte |
Stwierdzone |
Wykryte |
|||||||
|
2010 |
2011 |
Wskaźnik dynamiki |
2010 |
2011 |
Wskaźnik dynamiki |
2010 |
Wskaźnik
|
2011 |
Wskaźnik
|
|
|
Bójka i pobicia |
13 |
14 |
107,7 |
12 |
13 |
108,3 |
9 |
75,0 |
13 |
100,0 |
|
Rozboje i wym. rozbójn. |
6 |
3 |
50,0 |
4 |
15 |
375,0 |
4 |
80,0 |
14 |
93,3 |
|
Włamania |
77 |
92 |
119,5 |
94 |
137 |
145,7 |
37 |
37,0 |
63 |
45,7 |
|
Kradzieże |
155 |
150 |
96,8 |
179 |
180 |
100,6 |
67 |
36,4 |
72 |
37,9 |
|
Kradzieże samochodów |
7 |
12 |
171,4 |
6 |
16 |
266,7 |
1 |
16,7 |
4 |
23,5 |
Z ogólnej liczby 1860 stwierdzonych przestępstw, podział na miejsce ich zaistnienia w poszczególnych jednostkach organizacyjnych KPP, przedstawia się następująco:
- sama KPP Busko-Zdrój - 1273 (2010r.– 1037) przestępstwa, co stanowi 68,5 % ogółu zaistniałych przestępstw,
- KP Solec-Zdrój - 287 (2010r. - 330) przestępstw, co stanowi 15,4 %,
- KP Stopnica - 300 (2010 r. – 421) przestępstw, co stanowi 16,1 %.
Dynamikę i poziom wykrywalności w poszczególnych jednostkach organizacyjnych
|
Jednostka organizacyjna |
Wskaźnik dynamiki w % |
Wzrost, spadek wykrywalności w % |
|
KPP Busko-Zdrój |
122,8 |
+ 3,7 |
|
KP Solec-Zdrój |
87,0 |
- 4,7 |
|
KP Stopnica |
71,3 |
- 7,9 |
Jak wynika z przedstawionych danych największe zagrożenie przestępczością występuje na terenie miasta i gminy Busko-Zdrój.
II. Analiza miejsc i czasu popełnionych przestępstw kryminalnych
W Wydziale Prewencji i RD. KPP Busko-Zdrój na podstawie meldunków KSIP prowadzona jest analiza w 9 kategoriach przestępstw i dotyczą one przestępstw kryminalnych.
Analiza ta prowadzona jest w zakresie geografii i struktury przestępczości.
W okresie dwunastu miesięcy 2011 roku zaistniały następujące przestępstwa ujęte do analizy :
3. Kradzież cudzej rzeczy – 111
6. Rozbój i wymuszenie rozbójnicze – 4
Ogółem odnotowano zaistnienie 266 analizowanych przestępstw w okresie dwunastu miesięcy 2011r. i miały one miejsce:
teren miasta i gminy Busko - Zdrój – 157 przestępstw, co stanowi 59,0%,
teren KP Solec-Zdrój
– 41 przestępstw, co stanowi 15,4%,
z czego:
- gmina Nowy Korczyn – 9 przestępstw,
- gmina Solec Zdrój – 20 przestępstw,
- gmina Wiślica – 12 przestępstw,
teren KP Stopnica – 68 przestępstw, co stanowi 25,6%, z czego:
- gmina Stopnica – 20 przestępstw,
- gmina Pacanów – 30 przestępstw,
- gmina Tuczępy – 9 przestępstw,
- gmina Gnojno – 9 przestępstw.
Jak wynika z powyższego zestawienia najbardziej zagrożony przestępczością jest teren miasta i gminy Busko - Zdrój, gdzie zaistniało 59,0% ogółu analizowanych przestępstw.
Analizowane przestępstwa w rozbiciu na poszczególne zmiany kształtowały się następująco :
I zmiana – 44 przestępstwa, co stanowi 16,6 %,
II zmiana – 61 przestępstw, co stanowi 22,9 %,
III zmiana – 161 przestępstw, co stanowi 60,5 %
Jak wynika z tego zestawienia najbardziej zagrożona jest zmiana III, zmiana I i II zagrożone są znacznie mniej (zmiany 6-14, 14-22, 22-6).
Analizowane przestępstwa w poszczególnych dniach tygodnia przedstawiały się następująco :
- poniedziałek – 36 przestępstw, co stanowi 13,5%,
- wtorek – 37 przestępstw, co stanowi 13,9%,
- środa – 39 przestępstw, co stanowi 14,7%
- czwartek – 36 przestępstw, co stanowi 13,5%,
- piątek – 42 przestępstwa, co stanowi 15,8%,
- sobota – 37 przestępstw, co stanowi 13,9%,
- niedziela – 39 przestępstw, co stanowi 14,7%.
Powyższe dane wskazują, że największe zagrożenie występuje w takie dni jak środa, piątek i niedziela.
Teren miasta i gminy Busko - Zdrój został podzielony na 3 STREFY I DWA REJONY WIEJSKIE , a każda STREFA na poszczególne Rejony tj. :
PRZESTĘPCZOŚĆ W STREFACH BEZPIECZEŃSTWA ZA OKRES DWUNASTU MIESIĘCY 2011r.
STREFA I (ul. Boh. W-wy, J. Kilińskiego, Poprzeczna, Pocztowa, Pl. Targowy,os. L. Czarnego, okolice parkingu samochodowego przy Pływalni Miejskiej, okolice lokali gastronomicznych na Pl. Zwycięstwa, stary dworzec PKS, okolice lokali na ul. Partyzantów)
- zaistniało 16 przestępstw w tym:
- kradzież cudzej rzeczy : 13: zmiana I – 9, II – 3, III – 1,
- bójka i pobicie: 3: zmiana II – 1, III – 2,
STREFA II ( Rejon 1 : os. Sikorskiego, os. Świerczewskiego, ul. Partyzantów,S. Batorego, K. Wielkiego, ul. W. Grotta, Boh. Westerplatte, Armii Krajowej, Ładna, Norwida, Byrkowskiego, al. Mickiewicza, Rejon 2 : ul. 1-go Maja, Parkingowa,W. Grotta, Moniuszki, Słowackiego, Jamroz, Spacerowa, 12-go Stycznia, Bajkowa, Słoneczna, al. Mickiewicza)
- zaistniało 38 przestępstw w tym:
- bójka i pobicie: 2: zmiana III – 2,
- kradzież cudzej rzeczy: 10: zmiana I – 5, II – 2, III – 3,
- kradzież pojazdu: 3: zmiana III – 3,
- kradzież z włamaniem: 10: zmiana I – 1, II – 2, III – 7,
- uszkodzenie mienia: 4: zmiana III – 4,
- rozbój i wymuszenie rozbójnicze 1: zmiana II – 1,
- zgwałcenie: 1: zmiana II – 1.
- kradzież z włamaniem: 3: zmiana II – 1, III – 2,
- uszkodzenie mienia: 1: zmiana III – 1,
- kradzież cudzej rzeczy: 1: zmiana II – 1,
- bójka i pobicie: 1: zmiana I – 1,
- kradzież pojazdu: 1: zmiana II – 1.
STREFA III (Rejon 1 os. Piłsudskiego, L. Polskich, ul. Langiewicza, Żeromskiego, Staszica, ppłk. Srogiego, Różana, Sądowa, Stawowa, Prusa, Krótka, Polna, Kochanowskiego, Orzeszkowej, Konopnickiej, Reja, Korczaka, Dąbrowskiej, Sienkiewicza, Broniewskiego, Boh. W-wy, Promyk, Jasna, Tęczowa, Złota, Siesławska, Dmowskiego, Rejon 2 : Waryńskiego, Kusocińskiego, Młyńska, Kościuszki, Kopernika, Boczna, Uchnasta, Kwiatowa, Kusocińskiego, Wieniawskiego, Chopina, os. Andersa, os. Kościuszki, os. Pułaskiego, Rejon 3 : ul. Starkiewicza, Rokosza, Lipowa, Topolowa, Rzewuskiego, Park Zdrojowy)
- zaistniały 55 przestępstw w tym:
- zabójstwo: 1: zmiana II – 1,
- uszkodzenie ciała: 2: zmiana II – 1, III – 1,
- kradzież cudzej rzeczy: 11: zmiana I – 4, II – 4, III – 3,
- kradzież z włamaniem : 7: zmiana I – 1, II – 1, III – 5,
- uszkodzenie mienia: 4: zmiana I – 1, II – 1, III – 2,
- bójka i pobicie: 1: zmiana III – 1,
- kradzież pojazdu: 3: zmiana III – 3,
- rozbój i wym. rozb.: 1: zmiana II – 1.
- kradzież cudzej rzeczy: 2: zmiana I – 1, II– 1,
- uszkodzenie mienia: 4: zmiana II – 2, III – 2,
- kradzież z włamaniem: 2: zmiana III - 2
- kradzież cudzej rzeczy: 10: zmiana I – 2, II – 5, III – 3,
- uszkodzenie mienia: 1: zmiana III – 1,
- kradzież z włamaniem: 3: zmiana II – 2, II – 1,
- bójka i pobicie: 1: zmiana II – 1,
- uszkodzenie ciała: 1: zmiana II – 1,
Rejon wiejski IV część południowa gminy Busko – Zdrój ( 24 przestępstwa )
- bójka lub pobicie: 1: zmiana III – 1,
- uszkodzenie ciała: 2: zmiana III – 2,
- kradzież z włamaniem : 9: zmiana II – 1, III – 8,
- uszkodzenie mienia: 5: zmiana I – 3, II – 1, III – 1,
- kradzież mienia: 7: zmiana II – 1, III – 6.
Rejon wiejski V część północna gminy Busko - Zdrój (23 przestępstwa)
- kradzież mienia: 10: zmiana I – 2, II – 1, III – 7,
- kradzież z włamaniem: 10: zmiana II – 1, III – 9,
- uszkodzenie mienia: 2: zmiana III – 2,
- uszkodzenie ciała: 1: zmiana I – 1.
Na terenie powiatu buskiego ujawniono 12531 wykroczeń, co przedstawia się następująco w wybranych kategoriach:
Ilość sporządzonych wniosków o ukaranie do sądu oraz nałożonych mandatów karnych kredytowanych:
- art. 51 kw (przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu) – 541
- art. 140 (przeciwko obyczajności publicznej) – 496
- art. 119 (kradzież mienia) – 205
Załącznik Nr 2
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
DZIAŁANOŚĆ OPERACYJNA KP PSP W BUSKU-ZDROJU
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 roku na terenie powiatu buskiego straż pożarna interweniowała przy 907 zdarzeniach, w tym przy:
1. 403 pożarach , stanowiących 45 % wszystkich powstałych zdarzeń.
2. 491 miejscowych zagrożeniach , stanowiących 54 % powstałych zdarzeń.
3. 13 alarmach fałszywych , stanowiących 1 % wszystkich zdarzeń.
Ilość powstałych zdarzeń na przestrzeni 5 ostatnich lat przedstawia poniższa tabela
|
Rodzaj zdarzenia
|
Ogółem zdarzeń |
Pożary |
Miejscowe zagrożenia |
Alarmy fałszywe |
|
2007 |
936 |
367 |
544 |
25 |
|
2008 |
839 |
270 |
556 |
13 |
|
2009 |
861 |
309 |
538 |
14 |
|
2010 |
1041 |
221 |
807 |
13 |
|
2011 |
907 |
403 |
491 |
13 |
Porównanie ilości powstałych zdarzeń w latach 2007-2011 (w rozbiciu na pożary, miejscowe zagrożenia i alarmy fałszywe).
Porównując ilość powstałych zdarzeń w roku 2011 z rokiem 2010, należy stwierdzić, że w roku 2011 nastąpił ich spadek o 134 tj. o 15 %. Ogólna liczba zdarzeń rozłożyła się prawie równomiernie na pożary i miejscowe zagrożenia.
Analizując ilość powstałych pożarów w roku 2011 należy stwierdzić, że nastąpił ich wzrost w stosunku do roku 2010 z 221 do 403, tj. o 82 %.
Ze względu na wielkość powstałe pożary możemy podzielić na:
§ 378. 3. 378 to pożary małe, które stanowią 94 % wszystkich powstałych pożarów,
§ 25. 2. 25 to pożary średnie, stanowiące 6 % wszystkich powstałych pożarów,
nie odnotowano pożarów dużych i bardzo dużych
Porównując przedstawione dane z analogicznym okresem roku 2010 należy stwierdzić że w 2011 r. :
wzrosła ilość pożarów małych z 197 do 378, tj. o 91%,
bez zmian ilość pożarów średnich 25,
nie wystąpiły pożary bardzo duże.
Porównanie ilości powstałych pożarów w latach 2007 - 2011 w poszczególnych grupach obiektów, przedstawia poniższa tabela.
|
Lp. |
Grupa obiektu, gdzie powstał pożar |
Rok 2007 |
Rok 2008 |
Rok 2009 |
Rok 2010 |
Rok 2011 |
|
1. |
Uprawy rolnictwo |
260 |
163 |
174 |
104 |
289 |
|
2. |
Lasy |
14 |
7 |
27 |
1 |
46 |
|
3. |
Środki transportu |
12 |
17 |
10 |
17 |
29 |
|
4. |
Obiekty mieszkalne |
31 |
38 |
32 |
30 |
42 |
|
5. |
Obiekty użyteczności publicznej |
2 |
2 |
0 |
1 |
1 |
|
6. |
Obiekty magazynowo-produkcyjne |
3 |
2 |
2 |
1 |
1 |
|
7. |
Inne |
45 |
41 |
64 |
43 |
51 |
Ilość powstałych pożarów w roku 2011 w rozbiciu na poszczególne grupy przedstawia poniższy wykres:
Analizując ilość powstałych pożarów w 2011 r. w poszczególnych grupach obiektów należy stwierdzić, że:
nastąpił wzrost pożarów we wszystkich analizowanych grupach pożarów: największy wzrost odnotowano w grupie; uprawy i rolnictwo ze 104 do 289 tj. o 177%, oraz w lasach z 1 do 46.
Do głównych przypuszczalnych przyczyn powstałych w 2011 roku pożarów możemy zaliczyć:
podpalenia (umyślne i nieumyślne) –328,
nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, w tym papierosy i zapałki – 13,
wady urządzeń i instalacji elektrycznych (bez urządzeń ogrzewczych) - 14,
nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe – 1,
wyładowania atmosferyczne – 3,
wady konstrukcji budowlanych – 4,
Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Busku-Zdroju oraz Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu przy prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych związanych z likwidacją pożarów wykonywały najczęściej następujące czynności:
zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
podawanie środka gaśniczego w natarciu,
działania z użyciem podręcznego sprzętu burzącego,
Powstałe w roku 2011 pożary na terenie powiatu buskiego spowodowały straty:
w tym w budynkach 290,6 tys. zł
średnio na jedno zdarzenie 3,5 tys. zł
W wyniku prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych uratowano mienie o wartości ok. 4 mln. 529 tys. zł.
Analizując ilość powstałych w 2011 roku miejscowych zagrożeń do roku 2010 należy stwierdzić, że nastąpił ich spadek o 316 tj. o ok. (40 %).
Ogółem na terenie powiatu buskiego w roku 2011 wystąpiło 491 miejscowych zagrożeń, co stanowi 54 % ogółu powstałych zdarzeń.
W powstałych miejscowych zagrożeniach możemy wyróżnić:
§ 27. 2. 27 miejscowych zagrożeń małych,
§ 464. 4. 464 miejscowe zagrożenia lokalne
nie odnotowano miejscowych zagrożeń średnich i dużych
Porównując ilość powstałych w 2011 r. miejscowych zagrożeń z rokiem 2010 należy stwierdzić, że:
ogólna liczba powstałych miejscowych zagrożeń zmalała z 807 do 491, tj. o 40%,
spadek miejscowych zagrożeń małych z 28 do 27, tj. o 4%
spadek ilości miejscowych zagrożeń lokalnych 770 do 464, tj. o 40%,
spadek miejscowych zagrożeń średnich z 2 do 0, tj. o 100%,
spadek miejscowych zagrożeń dużych z 5 do 0, tj o 100%.
Najczęściej miejscowe zagrożenia występowały w następujących grupach obiektów:
|
Lp. |
Grupa |
|
Ilość
|
Ilość
|
Ilość w 2010r. |
Ilość w 2011r. |
|
1. |
Środki transportu |
167 |
170 |
159 |
166 |
134 |
|
2. |
Obiekty mieszkalne |
62 |
109 |
131 |
198 |
129 |
|
3. |
Obiekty użyteczności publicznej |
36 |
27 |
29 |
89 |
6 |
|
4. |
Inne obiekty np. przyrody |
204 |
225 |
199 |
332 |
192 |
|
5. |
Uprawy |
17 |
21 |
16 |
19 |
4 |
Zestawienie najczęściej występujących miejscowych zagrożeń, według rodzaju na przestrzeni 2007 – 2011 roku.
|
Lp. |
Miejscowe zagrożenia wg rodzaju |
Ilość
|
Ilość
|
Ilość
|
Ilość
|
Ilość
|
|
1. |
Silne wiatry |
107 |
116 |
87 |
47 |
77 |
|
2. |
Przybory wód |
0 |
0 |
2 |
23 |
0 |
|
3. |
Opady deszczu i śniegu |
2 |
15 |
106 |
374 |
37 |
|
4. |
W komunikacji drogowej |
168 |
171 |
157 |
168 |
135 |
|
5. |
Ekologiczne |
3 |
2 |
2 |
2 |
0 |
|
6. |
Infrastruktury komunalnej |
7 |
6 |
8 |
3 |
2 |
|
7. |
Medyczne |
28 |
45 |
24 |
27 |
39 |
|
8. |
Na obszarach wodnych |
10 |
5 |
8 |
9 |
6 |
Przyczynami najczęściej powodującymi miejscowe zagrożenia były:
nietypowe zachowanie się zwierząt i owadów stwarzających zagrożenie - 130,
gwałtowne opady atmosferyczne – 32,
niezachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu środków transportu – 133,
celowe działanie człowieka - 5
uszkodzenia sieci instalacji przesyłowych, doprowadzających, odprowadzających media komunalne i technologiczne – 6,
nieprawidłowa eksploatacja środków transportu – 2
wady konstrukcji budowlanych – 2
nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów, studni, włazów, itp. – 2,
Straty spowodowane powstałymi miejscowymi zagrożeniami w 2011 roku wyniosły
uratowano mienie o wartości 240 tys. zł,
średnio w jednym zdarzeniu straty wyniosły około 16 600 zł.
Najczęściej wykonywanymi czynnościami przez ratowników przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń było:
zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
przemieszczanie elementów konstrukcji i maszyn,
usuwanie, zbieranie, zmywanie substancji chemicznych ,
rozcinanie, rozginanie konstrukcji urządzeń,
wypompowywanie wody i innych płynów,
wycinanie, usuwanie drzew i innych obiektów przyrody,
tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran,
ograniczenie rozlewów, wycieków.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2011 roku zaewidencjonowano na terenie powiatu buskiego 13 alarmów fałszywych, na które złożyło się:
§ 2. 2. 2 alarmy fałszywe w złej wierze,
§ 11. 1. 11 alarmów fałszywych w dobrej wierze,
Analizując ilość alarmów fałszywych w ostatnich czterech latach wynika, że ich ilość utrzymuje się na poziomie 13 – 14.
Udział Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej i Ochotniczych Straży Pożarnych przy likwidacji powstałych w 2011 roku zdarzeń na terenie powiatu buskiego.
Powstałe pożary były likwidowane przez 3185 strażaków - ratowników, używając 647 samochodów pożarniczych.
|
JRG |
OSP z KSRG |
OSP INNE |
|
||||
|
Ratow-ników |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów
|
|
867 |
239 |
1426 |
252 |
892 |
156 |
|
|
Miejscowe zagrożenia były likwidowane przez 3116 strażaków, używając 705 samochody.
|
JRG |
OSP z KSRG |
OSP INNE |
|
||||
|
Ratowni-ków |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów |
Straża-ków |
Samo-chodów
|
|
1234 |
358 |
159 |
289 |
292 |
58 |
0 |
0 |
Ogółem przy usuwaniu skutków powstałych w 2011 r. wszystkich zdarzeń uczestniczyło 6391 strażaków, oraz 1372 samochody.
Udział jednostek OSP włączonych do KSRG w działaniach ratowniczo – gaśniczych w latach 2010 - 2011.
|
Lp. |
Siedziba jednostki |
Siedziba gminy |
Udział w
akcjach
|
Udział w
akcjach
|
|
1. |
Stopnica |
Stopnica |
99 |
69 |
|
2. |
Pacanów |
Pacanów |
79 |
76 |
|
3. |
Solec-Zdrój |
Solec-Zdrój |
52 |
55 |
|
4. |
Nowy Korczyn |
Nowy Korczyn |
54 |
49 |
|
5. |
Błotnowola |
Nowy Korczyn |
58 |
24 |
|
6. |
Zbludowice |
Busko-Zdrój |
69 |
84 |
|
7. |
Wiślica |
Wiślica |
44 |
34 |
|
8. |
Stary Korczyn |
Nowy Korczyn |
40 |
23 |
|
9. |
Kobylniki |
Wiślica |
30 |
22 |
|
10. |
Niziny |
Tuczępy |
16 |
19 |
|
11. |
Szaniec |
Busko-Zdrój |
35 |
76 |
|
12. |
Rataje Karskie |
Pacanów |
88 |
23 |
|
13. |
Balice |
Gnojno |
31 |
20 |
|
14. |
Grzymała |
Tuczępy |
12 |
11 |
|
RAZEM |
707 |
585 |
||
|
Średnia ilość wyjazdów na 1 jednostkę |
50 |
42 |
||
Osoby śmiertelne i ranne w roku 2011 na terenie powiatu buskiego:
Powstałe na terenie powiatu buskiego zdarzenia spowodowały śmierć 14 osób , zaś rannych zostało 172 osoby .
Osoby śmiertelne i ranne, wg gmin:
Ilość powstałych zdarzeń, w poszczególnych gminach w 2011 r. przedstawia poniższa tabela i wykres:
|
Lp. |
Gmina |
Pożary |
Miejscowe zagrożenia |
Alarmy Fałszywe |
|
|
1. |
Miasto i Gmina Busko-Zdrój |
222 |
215 |
7 |
444 |
|
2. |
Nowy Korczyn |
30 |
52 |
2 |
84 |
|
3. |
Pacanów |
29 |
82 |
0 |
111 |
|
4. |
Solec-Zdrój |
30 |
34 |
0 |
64 |
|
5. |
Wiślica |
36 |
18 |
1 |
55 |
|
6. |
Stopnica |
23 |
52 |
1 |
76 |
|
7. |
Tuczępy |
21 |
7 |
2 |
30 |
|
8. |
Gnojno |
12 |
31 |
0 |
43 |
|
RAZEM |
403 |
491 |
13 |
907 |
|
Najwięcej zdarzeń w 2011 roku powstało na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Na terenie tej gminy straż pożarna interweniowała 444 razy, co stanowi 48 % wszystkich powstałych na terenie powiatu buskiego zdarzeń.
Ilość powstałych zdarzeń w poszczególnych miesiącach 2011 roku przedstawia poniższa tabela i wykres:
|
Miesiąc |
Alarmy Fałszywe |
Pożary |
Miejscowe zagrożenia |
RAZEM |
|
Styczeń |
0 |
11 |
39 |
50 |
|
Luty |
1 |
11 |
19 |
32 |
|
Marzec |
1 |
126 |
29 |
155 |
|
Kwiecień |
0 |
83 |
35 |
118 |
|
Maj |
1 |
22 |
33 |
56 |
|
Czerwiec |
1 |
26 |
39 |
66 |
|
Lipiec |
1 |
10 |
92 |
103 |
|
Sierpień |
4 |
19 |
93 |
116 |
|
Wrzesień |
0 |
37 |
57 |
94 |
|
Październik |
0 |
26 |
21 |
47 |
|
Listopad |
1 |
24 |
16 |
41 |
|
Grudzień |
3 |
8 |
18 |
29 |
|
RAZEM |
13 |
403 |
491 |
907 |
Z przedstawionego zestawienia wynika, że najwięcej pożarów powstało w miesiącu marcu (126), co niewątpliwie było spowodowane wypalaniem pozostałości roślinnych na polach uprawnych.
Najwięcej miejscowych zagrożeń powstało w miesiącu lipcu (92) i sierpniu (93) co było spowodowane dużą ilością zdarzeń związanych z agresywnym zachowaniem się owadów.
Zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbetów do usuwania skutków powstałych zdarzeń.
środków pianotwórczych 335 litry,
Udział sił i środków z powiatów sąsiednich w likwidacji zdarzeń na terenie powiatu buskiego.
W roku 2011 zachodziła potrzeba użycia sił i środków z poza powiatu buskiego do likwidacji skutków 13 zdarzeń /miejscowe zagrożenia/.
Najczęściej były to samochody z:
Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chmielniku (powiat kielecki) - samochody gaśnicze i specjalne uczestniczące w likwidacji zdarzeń na terenie gminy Gnojno,
JRG Staszów - samochody gaśnicze i specjalne uczestniczące w likwidacji zdarzeń na terenie gminy Tuczępy,
Inspekcje gotowości bojowej w jednostkach OSP włączonych do KSRG
W 2011 roku funkcjonariusze KP PSP Busko-Zdrój przeprowadzili ogółem 28 inspekcji gotowości bojowej w jednostkach OSP włączonych do KSRG z terenu powiatu buskiego. W poszczególnych gminach przeprowadzono następującą ilość inspekcji w jednostkach OSP z KSRG:
Busko-Zdrój – 4 (OSP Szaniec - 2, OSP Zbludowice – 2),
Tuczępy – 4 (OSP Grzymała – 2, OSP Niziny - 2),
Wiślica – 4 (OSP Wiślica - 2, OSP Kobylniki - 2),
Stopnica – 2 (OSP Stopnica - 2),
Pacanów – 4 (OSP Pacanów - 2, OSP Rataje Karskie - 2)
Nowy Korczyn – 6 (OSP Nowy Korczyn - 2, OSP Stary Korczyn - 2,
Solec Zdrój – 2 (OSP Solec Zdrój - 2).
Podczas prowadzonych inspekcji najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w zakresie wyposażenia w sprzęt ochrony osobistej. Stwierdzono duże braki w zakresie kursów strażaków z kwalifikowanej pierwszej pomocy. W celu doposażenia jednostek w w/w sprzęt oraz przeszkolenia strażaków przekazano do właściwych Urzędów Gmin oraz zarządów jednostek OSP stosowne pisma.
Usterki najczęściej stwierdzane podczas inspekcji gotowości operacyjnej w jednostkach OSP włączonych do KSRG
1. Brak atestowanych zatrzaśników przy pasach bojowych.
3. Mała ilość atestowanych hełmów bojowych.
4. Brak przeglądu technicznego i konserwacji gaśnic przenośnych znajdujących się na wyposażeniu samochodów pożarniczych.
5. Brak przeglądu technicznego agregatów prądotwórczych z zakresu ochrony przeciwporażeniowej.
Kontrole potwierdziły poprawę w zakresie wyposażenia strażaków w sprzęt ochrony osobistej.
Stan wyszkolenia i wyposażenia jednostek OSP włączonych do KSRG w zakresie ratownictwa medycznego.
|
Lp. |
Siedziba jednostki |
Siedziba gminy |
Torba R-1 |
Liczba ratowników medycznych |
|
1 |
Zbludowice |
Busko-Zdrój |
1 |
3 |
|
2 |
Szaniec |
1 |
2 |
|
|
3 |
Wiślica |
Wiślica |
1 |
2 |
|
4 |
Kobylniki |
1 |
6 |
|
|
5 |
Solec-Zdrój |
Solec-Zdrój |
1 |
6 |
|
6 |
Niziny |
Tuczępy |
1 |
3 |
|
7 |
Grzymała |
1 |
2 |
|
|
8 |
Pacanów |
Pacanów |
1 |
10 |
|
9 |
Rataje Karskie |
1 |
2 |
|
|
10 |
Balice |
Gnojno |
1 |
5 |
|
11 |
Stopnica |
Stopnica |
1 |
8 |
|
12 |
Nowy Korczyn |
Nowy Korczyn |
1 |
13 |
|
13 |
Stary Korczyn |
1 |
2 |
|
|
14 |
Błotnowola |
1 |
4 |
|
|
RAZEM: |
14 |
59 |
||
Stan wyposażenia jednostek OSP włączonych do KSRG w aparaty ochrony dróg oddechowych oraz stan przeszkolenia w tym zakresie:
|
Lp. |
Siedziba jednostki |
Siedziba gminy |
Ilość aparatów |
Liczba przeszkolonych członków jednostki |
|
1 |
Zbludowice |
Busko-Zdrój |
4 |
6 |
|
2 |
Szaniec |
4 |
4 |
|
|
3 |
Wiślica |
Wiślica |
4 |
4 |
|
4 |
Kobylniki |
4 |
5 |
|
|
5 |
Solec-Zdrój |
Solec-Zdrój |
4 |
5 |
|
6 |
Niziny |
Tuczępy |
4 |
4 |
|
7 |
Grzymała |
4 |
3 |
|
|
8 |
Pacanów |
Pacanów |
4 |
8 |
|
9 |
Rataje Karskie |
4 |
4 |
|
|
10 |
Balice |
Gnojno |
4 |
6 |
|
11 |
Stopnica |
Stopnica |
4 |
6 |
|
12 |
Nowy Korczyn |
Nowy Korczyn |
4 |
6 |
|
13 |
Stary Korczyn |
4 |
4 |
|
|
14 |
Błotnowola |
4 |
4 |
|
|
RAZEM: |
56 |
69 |
||
W urządzenia hydrauliczne „HOLMATRO” i „LUKAS” wyposażone są następujące jednostki OSP:
1. Jednostka OSP Nowy Korczyn,
1. Należy dążyć do wymiany na nowe ( a jeśli nie to na młodsze) samochody pożarnicze , które znajdują się w jednostkach OSP na terenie powiatu buskiego.
2. Wzorem lat poprzednich należy dążyć do organizowania i kierowania na szkolenia członków OSP, co będzie wpływać na skuteczność prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych.
3. Należy podjąć zdecydowane kroki w kierunku doposażenia po jednej jednostce OSP wchodzącej w skład KSRG z terenu gminy Wiślica, Gnojno i Tuczępy w narzędzia hydrauliczne przeznaczone do ratownictwa drogowego.
4. Należy podjąć działania zmierzające do doposażenia jednostek OSP w Kotkach, Piestrzcu i Gnojnie tak aby spełniały warunki określone dla jednostek, które mogą być włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
5. Położyć nacisk na szkolenie członków OSP w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej oraz na recertyfikację uprawnień nabytych w tym zakresie.
6. Zwrócenie szczególnej uwagi przez organy administracji samorządowej utrzymujące jednostki OSP w zakresie aktualnych badań lekarskich, ubezpieczeń członków Ochotniczych Straży Pożarnych z własnego terenu.
7. Należy zacieśnić współpracę pomiędzy właściwymi Urzędami Gmin, a jednostkami OSP z KSRG z danego terenu w zakresie realizacji zaleceń wydawanych po inspekcjach.
8. Dążyć do sytuacji żeby w każdej jednostce OSP z KSRG było dwóch kierowców.
„Informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu buskiego za 2011 rok” opracowana została na podstawie informacji cząstkowych z poszczególnych stanowisk pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju.
Załącznik Nr 3
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
W odpowiedzi na pismo z dnia 4 stycznia 2012 r. (znak SOZ.0640.1.1.2012) dotyczące informacji na temat działań związanych z bezpieczeństwem obywateli i porządkiem publicznym w 2011 roku informuję:
Działania w zakresie wymienionym w piśmie realizowane były głównie w jednostkach oświatowych Gminy Gnojno oraz przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ukierunkowane były na profilaktykę związaną z bezpieczeństwem uczniów oraz szkodliwością spożywania alkoholu i narkotyków, zaś realizowane odbywała się na zajęciach lekcyjnych, podczas których poruszano szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa oraz na spotkaniach uczniów z przedstawicielami Policji i Straży Pożarnej. Dzieci i młodzież brały udział w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz konkursach plastycznych z tym związanych.
Dobrze przebiega współpraca szkół i GKRPA. Ze wspólnych inicjatyw wymienić należy:
- zorganizowanie zabaw choinkowych z elementami profilaktyki,
- dofinansowanie pobytu dzieci na koloniach w Karpaczu i Pogorzelicach oraz koloniach terapeutycznych w Pogorzelicach,
- dofinansowanie pobytu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej na obozie szkoleniowym w Krynicy-Zdroju,
- zorganizowanie w dniu 7 marca 2011 r. w Gimnazjum w Gnojnie gminnego konkursu „Alkohol i narkotyki – najlepsze wyjście nie wchodzić”,
- program profilaktyczny - recital słowno-muzyczny, którego tematem przewodnim było uzależnienie od narkotyków i alkoholu, w wykonaniu Piotra Lubertowicza pt. „Broń się, nie trać wiary” ,
- wyjazd uczniów na narty do Niestachowa w ramach projektu „Promocja zdrowego, aktywnego i trzeźwego stylu życia”,
- multimedialne warsztaty profilaktyczne pt.: „Narkomania a cyberprzemoc” dla uczniów klas 1-3 i 4-6 w Szkole Podstawowej w Raczycach,
- spektakl profilaktyczny dla młodzieży gimnazjalnej pt. „Nie daj się zabić, życie jest zbyt cenne”,
- konkurs plastyczny powiązany tematycznie ze Światowym Dniem bez Papierosa.
- zakup filmu profilaktycznego na DVD pt. „Dopalacze” oraz 2 płyt CD pt.: „Bezpieczna szkoła” dla Gimnazjum w Gnojnie.
W roku 2011 Gmina Gnojno po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej kampanii profilaktycznej „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, w ramach której został zakupiony pakiet materiałów edukacyjno-profilaktycznych dla szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, nauczycieli, rodziców oraz sprzedawców napojów alkoholowych. W szkołach odbyło się wiele imprez pod patronatem ZTU: prelekcje, pogadanki, spotkania z policjantami oraz prezentacja multimedialna. Szkoła Podstawowa w Raczycach może się pochwalić czterema laureatkami konkursu „Rosnę –Myślę -Dbam”. Realizując ideę kampanii gmina zakupiła ulotki profilaktyczno-edukacyjne „Napoje energetyczne”, „Akcja ZNICZ 2011” oraz „Dopalacze – koniec problemu?” Ulotki zostały rozdysponowane wśród dzieci, rodziców, kierowców oraz sprzedawców.
Ponadto w Urzędzie Gminy w Gnojnie działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w którym udziela porad wykwalifikowany terapeuta uzależnień.
W ramach zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży w godzinach popołudniowych oraz w soboty i niedziele zorganizowano zajęcia sportowo-rekreacyjne, udostępniono nieodpłatnie dla chętnych place zabaw i boiska przyszkolne, zakupiono wyposażenie świetlic wiejskich w Raczycach i Janowicach Raczyckich, zorganizowano dwutygodniowe półkolonie dla 50 dzieci rolników.
Dodatkowo w gminie odbyły się imprezy masowe promujące bezpieczeństwo i zdrowie. W szczególności wymienić należy Piknik Rodzinny w Janowicach Raczyckich zorganizowany latem przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Wspólna Przyszłość”, mający na celu integrację gminnej społeczności i promocję rodziny oraz V Turniej Piłkarski im. Grzegorza Piechny w Balicach.
Z innych działań związanych z poprawą szeroko rozumianego bezpieczeństwa wymienić należy:
- rozbudowę oświetlenia dróg gminnych,
- remonty dróg gminnych, w tym położenie asfaltu,
- ustawienie znaków pionowych na przejazdach kolejowych i skrzyżowaniach,
- uzupełnienie wyposażenia jednostek OSP działających w gminie,
- wsparcie finansowe dla Policji i bezpłatne udostępnienie lokalu dla dzielnicowego pełniącego cotygodniowy dyżur na terenie gminy,
- powołanie Zespołu Interdyscyplinarnego,
- współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy przy organizacji prac społecznie użytecznych i interwencyjnych
- wspieranie przez GOPS rodzin i osób poprzez: wypłatę zasiłków stałych, celowych i specjalnych, dofinansowanie dożywiania uczniów, zorganizowanie szkoleń dla bezrobotnych i dofinansowanie usług opiekuńczych.
Załącznik Nr 4
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest jednostką organizacyjną spełniającą w strukturze samorządu powiatowego miejsce szczególne, ponieważ przy udziale innych wyspecjalizowanych jednostek organizacyjnych takich jak: domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo – wychowawcze, rodzinne domy dziecka, ośrodki interwencji kryzysowej, wykonuje kompleksowo wszystkie zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jako koordynator zadań, posiada rozbudowaną wiedzę o stanie pomocy społecznej w powiecie, co daje gwarancję należytej realizacji polityki socjalnej, jak również Powiatowej Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych.
W styczniu 2011 roku została uchwalona nowa Strategia Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych.
„Powiatowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2011 – 2020” została przyjęta Uchwałą Rady Powiatu w Busku Zdroju Nr IV//31/2011 z dnia 28 stycznia 2011 roku.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest partnerem dla organizacji pozarządowych, prowadzących lub też wspierających działalności na rzecz osób wymagających pomocy, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych.
Przy realizacji zadań Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie współdziała z innymi centrami, z organami rządowej administracji ogólnej, organami samorządów terytorialnych, sądami właściwymi w sprawach rodzinnych i nieletnich, organizacjami społecznymi, stowarzyszeniami, organizacjami pracodawców, poszczególnymi pracodawcami, zarządami funduszy celowych oraz może prowadzić działalność charytatywną i współdziałać z innymi organizacjami działającymi w sprawach pomocy społecznej i ochrony zdrowia, a szczególnie wolontariatem.
Powiatowe Centrum wykonuje następujące zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej:
1. Zapewnienie, organizowanie i prowadzenie usług o określonym standardzie w domu pomocy społecznej o zasięgu ponadgminnym, organizowanie mieszkań chronionych oraz umieszczanie osób w domach pomocy społecznej.
2. Opracowanie i realizacja powiatowej strategii integracji i polityki społecznej obejmującej w szczególności programy pomocy społecznej, polityki prorodzinnej, ochrony zdrowia, edukacji publicznej, wspierania osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy – po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami.
3. Udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach.
4. Organizowanie i prowadzenie specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego dla rodzin naturalnych i zastępczych, a także terapii rodzinnej.
5. Prowadzenie ośrodka interwencji kryzysowej.
6. Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców oraz dzieciom niedostosowanym społecznie, w szczególności poprzez prowadzenie ośrodków adopcyjno – opiekuńczych, placówek opiekuńczo – wychowawczych, w tym ognisk wychowawczych, świetlic i klubów środowiskowych
o zasięgu ponadgminnym dla dzieci i młodzieży, a także tworzenia i wdrażanie programów pomocy dziecku i rodzinie.
7. Zapewnienie szkolenia i doskonalenia zawodowego kadr pomocy społecznej z terenu powiatu.
8. Doradztwo metodyczne dla ośrodków pomocy społecznej i pracowników socjalnych.
9. Pomoc w integracji ze środowiskiem osób opuszczających zakłady karne oraz niektóre rodzaje placówek opiekuńczo – wychowawczych, resocjalizacyjnych, zakłady dla nieletnich i rodziny zastępcze.
10. Przyznawanie pomocy pieniężnej na usamodzielnienie oraz pokrywanie wydatków związanych z kontynuowaniem nauki osobom opuszczającym niektóre typy placówek opiekuńczo – wychowawczych, schroniska, zakłady poprawcze, domy pomocy społecznej i rodziny zastępcze.
11. Organizowanie opieki w rodzinach zastępczych oraz udzielanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci.
12. Podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb.
13. Realizacja innych zadań przewidzianych w odrębnych ustawach.
14. Organizowanie i zapewnianie funkcjonowania powiatowych ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
16. Utworzenie i utrzymywanie powiatowego centrum pomocy rodzinie i zapewnianie środków na wynagrodzenia.
W 2011 roku dniu 5 stycznia 2011 roku w Kielcach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otrzymało Nagrodę Homo Homini 2010 za działania na rzecz osób niepełnosprawnych .
W dniu 24 września 2011 roku Powiat Buski otrzymał również wyróżnienie i tytuł „Samorządu Równych Szans 2011” w ramach konkursu organizowanego przez Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej za realizację Projektu EFS „Nowy Zawód-Nowy Start”.
Budżet Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie stanowi roczny plan dochodów i wydatków i jest uchwalany w formie uchwały budżetowej przez Radę Powiatu na dany rok budżetowy. PCPR pokrywa swe wydatki bezpośrednio z budżetu powiatu, a pobrane dochody odprowadza na rachunek tego budżetu oraz uczestniczy w procedurze budżetowej powiatu na etapie opracowywania projektu budżetu i jego wykonania, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o finansach publicznych. Budżet PCPR w 2011 r. wynosił 598 643,00 zł.
REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU POMOCY SPOŁECZNEJ ORAZ POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM W 2011 ROKU:
Realizacja zadań wynikających z Powiatowego Programu Wsparcia Dziecka i Rodziny na lata 2006-2011
Powiatowy Program Wsparcia Dziecka i Rodziny zawiera sześć projektów szczegółowych, których realizacja rozłożona jest na lata od 2006 do 2011. Poniżej przedstawione zostały działania, jakie podjęto w 2011 r.
W ramach projektu nr 1 pt. „Prowadzenie poradnictwa rodzinnego” realizowane są następujące zadania:
- Funkcjonuje strona internetowa Centrum.
Strona internetowa „ www.centrumbusko.pl ” działa od dnia 21.04.2006r. Zamieszczane są na niej informacje dotyczące wszystkich dziedzin, jakimi zajmuje się PCPR, możliwy jest za pośrednictwem tej strony kontakt mailowy z pracownikami Centrum, osoby niepełnosprawne mogą pobrać wnioski o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego, likwidacji barier architektonicznych, likwidacji barier technicznych i w komunikowaniu się.
- Świadczone są specjalistyczne usługi osobom znajdującym się w kryzysie (udzielono pomocy 695 osobom – pomoc psychologiczna (478 osób), porady prawne (217 osób);
- W ramach oferty Zespołu Interwencji Kryzysowej porady prowadzi prawnik, który przyjmuje interesantów w każdą środę, w godz. 16.00 – 18.00.
W 2011 roku prawnik udzielił porad 217 osobom.
- Funkcjonuje pomieszczenie terapeutyczne: pokój przesłuchań („Przyjazny Pokój”) z „lustrem weneckim” w celu zminimalizowania stresu związanego z przesłuchaniem ofiar przemocy. W tym roku odbyło się 7 przesłuchań z udziałem nieletnich. Przeprowadzono też 11 mediacji, w których ogółem wzięło udział 37 osób.
- Kontynuowana jest współpraca z wolontariuszami, którzy w 2011 roku uczestniczyli w różnego rodzaju zbiórkach i akcjach.
W ramach projektu nr 2 pt. „Pedagogizacja rodziców” realizowane są następujące zadania:
1. Kontynuowana była praca socjalna (wywiady środowiskowe, usamodzielnienia osób opuszczających rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo – wychowawcze);
W 2011 roku usamodzielniło się 15 osób.
2. Organizowane są szkolenia dla rodzin zastępczych spokrewnionych i niespokrewniownych oraz pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Szkolenia organizowane były w
ramach realizowanego projektu „Dzieciom Zastępuj Rodzinę - Serca Czynem” zadanie dotyczące finansowego wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w
budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem rodziną w
2011 roku współfinansowanego ze środków otrzymanych z
Ministerstwa Pracy i
Polityki Społecznej.
Spotkania miały na celu aktywizowanie rodzin i dzieci, pomoc w przezwyciężaniu trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczych i wychowawczych.
W ramach projektu nr 3 pt. „Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom pozbawionym opieki rodziców” realizowane są następujące zadania:
1. Kontynuowane są poszukiwania kandydatów na rodziców zastępczych:
zamieszczanie na stronie internetowej Centrum oraz w innych mediach szczegółowych informacji dotyczących rodzicielstwa zastępczego;
rozpowszechnianie plakatów i ulotek.
organizacja festynu rodzinnego.
2. Szkolenie i kwalifikowanie kandydatów na rodziców zastępczych programem „PRIDE”.
3. Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci z terenu powiatu buskiego.
Dzięki pieniądzom zebranym podczas VIII Balu Dobroczynnego, w 2011 r. 95 dzieci wyjechało na kolonie do Pogorzelicy w tym 5 dzieci z Ukrainy.
4. Aktualizowanie diagnozy problemów występujących w rodzinach zastępczych.
W ramach projektu nr 4 pt. „Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego, wspierającego dziecko i rodzinę, działającego w oparciu o system <Żółtej Karty>” realizowane jest następujące zadanie: zintegrowana, kompleksowa pomoc specjalistów z wielu dziedzin. W 2011r. zostało przeprowadzone 478działań związanych z interwencją, z czego 38to interwencje środowiskowe. Osobom zgłoszonym w systemie „Żółtej Karty” udzielono pomocy psychologicznej, prawnej oraz wsparcia rzeczowego w postaci paczek żywnościowych zebranych w ramach akcji społecznych.
Działalność Domów Pomocy Społecznej
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
Domy, w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone dzielą się na domy dla:
Osób przewlekle somatycznie chorych
Osób przewlekle psychicznie chorych
Dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie
Dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie
Osób niepełnosprawnych fizycznie
Osób w podeszłym wieku i chorych przewlekle somatycznie
Osób chorych przewlekle somatycznie oraz niepełnosprawnych fizycznie
Osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych fizycznie
Osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie
Na terenie powiatu buskiego w roku 2011 działało cztery domy pomocy społecznej.
DPS ZBORÓW – przeznaczony jest dla kobiet niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka dysponuje 65 miejscami. (jednostka prowadzona jest przez samorząd powiatu). Domem Pomocy Społecznej w Zborowie od 1992 roku kieruje Pani Helena Bebel.
DPS Zborów spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej. Dom świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, edukacyjne i wspomagające na poziomie obowiązującego standardu oraz zgodnie z zapisami w regulaminie organizacyjnym domu. Pod koniec 2006 roku został oddany nowy budynek mieszkalno - gospodarczy dostosowany do panujących obecnie standardów. Pensjonariusze mieszkają w dwu i trzy osobowych pokojach z nowoczesnym zapleczem. Jednostka prowadzona jest przez samorząd powiatu.
Na koniec 2011 roku w DPS przebywało 65 osoby w tym 46 osób przyjętych na starych zasadach i 19 osób na nowych zasadach.
DPS GNOJNO – przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie (chłopcy). Dom dysponuje 102 miejscami ( jednostka prowadzona jest przez samorząd powiatu). Od 1991 roku, dyrektorem tej jednostki jest Pan Stanisław Kozioł.Na koniec roku 2011 w DPS Gnojno przebywało 92 mieszkańców, w tym 79 na starych zasadach i 13 na nowych zasadach. W II półroczu 2006 rozpoczęto realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą: "Budowa pawilonu mieszkalnego DPS- Gnojno”. W roku 2009 zakończono budowę pawilonu mieszkalnego dla 50 osób. W roku 2010 ogłoszono przetarg na realizacje zadania inwestycyjnego pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa budynku pralni i budynku administracyjnego” na cele mieszkalne, rehabilitacyjne i terapeutyczne. Część obiektu zostanie przeznaczona na działalność warsztatów terapii zajęciowej funkcjonujących przy Domu. Obiekt będzie dwukondygnacyjny z windą dla osób niepełnosprawnych. Parter przeznaczony będzie na cele mieszkalne, natomiast na drugiej kondygnacji zlokalizowana będzie rehabilitacja, terapia zajęciowa Domu i warsztaty terapii zajęciowej oraz administracja.W 2011 roku została rozpoczęta inwestycja pn." Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa i zmiana sposobu użytkowania budynku pralni i administracyjnego z przeznaczeniem na pawilon mieszkalny dla Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie".
Inwestycja ma być realizowana w latach 2011 - 2012.
Jednostka prowadzona jest przez samorząd powiatu.
DPS SŁUPIA – przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych. Dom dysponuje 90 miejscami. Podmiotem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (Umowa samorządu powiatu ze Zgromadzeniem Sióstr na finansowanie). Dom Pomocy Społecznej w Słupi przeznaczony jest dla kobiet. Domem Pomocy Społecznej w Słupi od 2005 roku kieruje siostra Karolina Szutka.
Na koniec 2011 roku przebywało w nim 91 osób, w tym 54 na starych zasadach i 37 osoby przyjęte według nowych zasad.
DPS RATAJE SŁUPSKIE – przeznaczony jest dla osób starych. Placówka dysponuje 35 miejscami. Podmiotem prowadzącym jest Caritas Diecezji Kieleckiej. (Umowa z samorządem powiatu na finansowanie jednostki). Od 1999 roku na stanowisku kierownika Domu Pomocy Społecznej w Ratajach zatrudniony jest Pan Witold Krawczyk.
Na koniec 2011 roku przebywało w nim 35 osób, w tym 10 na starych zasadach i 25 osoby przyjęte według nowych zasad.
Koszty utrzymania mieszkańca w poszczególnych Domach w 2011 roku przedstawiał się w sposób następujący:
|
Dom Pomocy Społecznej |
Koszt w 2011 roku |
|
Dom Pomocy Społecznej w Zborowie |
2 873,37 |
|
Dom Pomocy Społecznej w Gnojnie |
2 530,27 |
|
Dom Pomocy Społecznej w Słupi |
2 557,20 |
|
Dom Pomocy Społecznej
|
2 410,32 |
Działalność Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych
Placówka opiekuńczo- wychowawcza zapewnia dzieciom i młodzieży pozbawionym częściowo i całkowicie opieki rodzicielskiej oraz niedostosowanym społecznie dzienną lub całodobową, ciągłą lub okresową opiekę i wychowanie, jak również wspiera działania rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.
Zgodnie z art. 80 ustawy o pomocy społecznej, dziecko powinno być kierowane do całodobowej placówki opiekuńczo – wychowawczej dopiero po wyczerpaniu innych możliwości pomocy rodzinie naturalnej lub zapewnienia mu rodzinnych form pieczy zastępczej. Pobyt w placówce powinien mieć charakter przejściowy, tj. do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub ustanowienia rodziny zastępczej.
Placówki ze względu na specyfikę działań dzielą się na :
1. Placówki wsparcia dziennego wspierają rodzinę w sprawowaniu jej podstawowych funkcji.
Zapewniają pomoc rodzinie i dzieciom sprawiającym problemy wychowawcze, zagrożonym demoralizacją, przestępczością lub uzależnieniami. Współpracują ze szkołą, ośrodkiem pomocy społecznej i innymi instytucjami w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
Z uwagi na charakter wykonywanych działań ustawa rozróżnia dwa rodzaje placówek:
1) opiekuńcze; których celem jest pomaganie dzieciom w pokonywaniu trudności szkolnych i organizowanie czasu wolnego, prowadzone w formie świetlic, klubów, ognisk wychowawczych i kół zainteresowań;
2) specjalistyczne; realizujące, obok funkcji opiekuńczej, programy psychokorekcyjne i psychoprofilaktyczne. Są to np. świetlice socjoterapeutyczne oraz ogniska wychowawcze.
Zgodnie z art. 17 pkt. 12 ustawy o pomocy społecznej, prowadzenie i zapewnienie miejsc w placówkach opiekuńczo – wychowawczych wsparcia dziennego jest zadaniem
własnym gminy. Powiat również może organizować i prowadzić placówki opiekuńczo – wychowawcze wsparcia dziennego o charakterze ponadgminnym, realizując zadanie, o którym mowa w art. 19 pkt.4 ustawy.
2. Placówki interwencyjne zapewniają dziecku pozbawionemu częściowo lub całkowicie opieki rodziców, znajdującemu się w sytuacji kryzysowej:
kształcenie dostosowane do jego wieku i możliwości rozwojowych
opiekę i wychowanie do czasu powrotu do rodziny lub umieszczenia w rodzinie zastępczej, placówce rodzinnej albo placówce socjalizacyjnej
Przygotowują diagnozę stanu psychofizycznego i sytuacji życiowej dziecka oraz ustalają wskazania do dalszej pracy z dzieckiem.
3. Placówki rodzinne zapewniają dzieciom częściowo lub całkowicie pozbawionym opieki rodziców całodobowa opiekę i wychowanie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego oraz opiekę, do czasu powrotu dziecka do rodziny, umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej lub jego usamodzielnienia.
4. Placówki socjalizacyjne zapewniają całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej, dla których nie znaleziono rodzinnej opieki zastępczej.
W dniu 9 czerwca 2011 roku został podpisana nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która z dniem 1 stycznia 2012 wprowadziła nowe zasady funkcjonowania instytucjonalnej pieczy zastępczej. ( Dz.U.2011.149.887) oraz zostało zmienione Rozporządzenie MPiPS z dnia 22 grudnia 2011 roku w sprawie instytucjonalnej pieczy zastępczej (Dz.U.2011.292.1720).
Na terenie powiatu buskiego działają trzy placówki opiekuńczo - wychowawcze. Są to placówki typu socjalizacyjnego oraz rodzinnego zapewniające dzieciom opiekę i wychowanie w systemie stacjonarnym całodobowym.
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Winiarach
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Winiarach to placówka przystosowana na 30 miejsc socjalizacyjnych i 10 interwencyjnych.
Od 1997 roku placówką kieruje Pani Ligia Płonka.
Placówka w Winiarach jest placówką wielofunkcyjną, łączącą funkcje socjalizacyjne i interwencyjne, zapewniającą dzieciom całodobową, ciągłą opiekę i wychowanie oraz zaspokajającą ich niezbędne potrzeby bytowe, rozwojowe, społeczne i religijne. Zapewnia również korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i edukacyjnych.
W placówce Przygotowane zostały również mieszkania usamodzielniania i mieszkania chronione na poddaszu budynku.
W 2010 roku Placówka otrzymała wpis do rejestru Wojewody na czas nieokreślony. Spełnia ona wszystkie wymagania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo – wychowawczych (Dz. U. z 2007 r., Nr 201, poz. 1455).
Na koniec 2011 roku w placówce przebywało 29 dzieci.
Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Pacanowie
Dom Dziecka Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego im. Błogosławionego Gwidona z Montpellier w Pacanowie jest niepubliczną placówką opiekuńczo – wychowawczą. Przeznaczony jest dla 30 dzieci.
Placówka opiekuńczo – wychowawcza jest otwarta na potrzeby najbliższego środowiska. Placówką w Pacanowie od 2009 roku kieruje siostra Dobromiła Teresa Kurek.
W 2008 roku Placówka jako jedyna otrzymała wpis do rejestru Wojewody na czas nieokreślony. Spełnia ona wszystkie wymagania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo – wychowawczych (Dz. U. z 2007 r., Nr 201, poz. 1455).
Na koniec 2011 roku w placówce przebywało 31 dzieci.
Rodzinny Dom Dziecka w Janinie
Rodzinny Dom Dziecka w Janinie funkcjonował do końca czerwca 2011 roku. Od lipca 2011 roku Państwo Zdral zostali przekwalifikowani z Rodzinnego Domu na Rodzinę Zastępczą niespokrewnioną.
Koszty utrzymania mieszkańca w poszczególnych Placówkach w 2011 roku przedstawiał się w sposób następujący:
|
Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze |
Koszt w 2011 roku |
|
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Winiary |
3 472,73 |
|
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Pacanów |
2 845,64 |
|
Rodzinny Dom Dziecka Janina |
2 318,80 |
Od kilkudziesięciu lat jedno z ważniejszych ogniw systemu opieki zastępczej w Polsce stanowi rodzina zastępcza. Obok adopcji jest ona najbardziej cenioną formą opieki nad dzieckiem pozbawionym rodziny naturalnej. Stanowiąc bliskie dziecku środowisko, pozwala nawiązać nowe, a czasem jedyne więzi emocjonalne, a tym samym zapobiec negatywnym dla rozwoju dziecka skutkom sieroctwa.
Rozróżnia się dwa rodzaje rodzin zastępczych: rodziny spokrewnione, czyli jak sama nazwa wskazuje, między rodziną a umieszczonym w niej dzieckiem występuje stopień pokrewieństwa
oraz rodziny niespokrewnione, czyli obce w stosunku do dziecka.
W dniu 9 czerwca 2011 roku został podpisana nowa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która z dniem 1 stycznia 2012 wprowadziła nowe zasady funkcjonowania rodzin zstępczych. ( Dz.U.2011.149.887)
Poniżej przedstawione zostaną dane dotyczące funkcjonowania rodzin zastępczych w powiecie buskim w 2011 roku.
|
TYP RODZINY |
LICZBA RODZIN |
LICZBA DZIECI |
|
SPOKREWNIONE |
15 |
18 |
|
NIESPOKREWNIONE |
5 |
11 |
|
ZAWODOWA |
1 |
5 |
|
OGÓŁEM |
21 |
34 |
Wśród rodzin zastępczych w powiecie buskim przeważają rodziny spokrewnione. Spośród 34 dzieci objętych opieką w rodzinach zastępczych, jedynie 16 dzieci przebywa w rodzinach profesjonalnie przygotowanych do sprawowania opieki zastępczej.
W 2011 roku w rodzinie zastępczej umieszczono 7 dzieci, w tym 2 w rodzinie zastępczej spokrewnionej i 4 w niespokrewnionej.
Na terenie Powiatu Buskiego są prowadzone kampanie promujące rodzicielstwo zastępcze. Centrum posiada 2 trenerów PRIDE, organizuje festyny, szkolenia rodzin oraz kandydatów na rodziny zastępcze. Mimo tego odczuwalny jest niedobór osób chętnych do pełnienia tej funkcji. Wynikać to może z faktu, że w powiecie buskim przeważają obszary wiejskie, których mieszkańcy nie są w pełni przekonani do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
W 2010 roku usamodzielniło się 15 osób.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w
Busku-Zdroju realizowało zadanie dotyczące finansowego wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w
budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem rodziną w
2011 roku współfinansowanego ze środków otrzymanych z
Ministerstwa Pracy i
Polityki Społecznej.
Realizacja zadania publicznego pn. „Dzieciom Zastępuj Rodzinę - Serca
Czynem” była skierowana do niespokrewnionych rodzin zastępczych i
ich dzieci oraz pełnoletnich wychowanków.
W ramach realizacji zadania przewidziane jest;
- Utworzenie grupy wsparcia dla rodzin zastępczych,
- Utworzenie grupy wsparcia dla pełnoletnich wychowanków,
1.
1
Kompetencji interpersonalnych.
2
. Rozwiązywania konfliktów.
3
. Budowania więzi rodzinnych.
4
. Doskonalenia umiejętności opiekuńczo – wychowawczych.
5
. Doskonalenie umiejętności poszukiwania pracy-spotkania z
doradcą zawodowym.
6
. Umiejętność gospodarowania środkami finansowymi.
7
. Warsztaty z
zakresu edukacji seksualnej wśród młodzieży pn „Miłość to też wybór. Wybieram świadomie.”
ZAJECIA POZALEKCYJNE
-
Zajęcia korekcyjno
– usprawniające, basen-hipoterapia
-
Zajęcia terapeutyczne
– Biofeedback
Dział .
ania Zespołu Interwencji Kryzysowej
Powiatowy Zespół Interwencji Kryzysowej w Busku-Zdroju funkcjonuje od 01.02.2004r. Od początku swej działalności funkcjonuje w strukturze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Ośrodek działa w następujących obszarach:
- pomoc psychologiczna i prawna osobom w kryzysie,
- pomoc metodyczna i merytoryczna dla jednostek pomocy społecznej z terenu powiatu,
- współpraca z innymi instytucjami w powiecie, m.in.: szkołami, policją, sądem i organizacjami pozarządowymi.
Liczba klientów Ośrodka stale wzrasta.
Zespół Interwencji Kryzysowej w roku 2011 podjął następujące działania:
Dnia 29 czerwca 2011 roku Uchwałą Rady Powiatu w Busku- Zdroju nr IX/78/2011 został przyjęty Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2011-2015, w ramach którego planowane m.in. jest utworzenie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej jako odrębnej jednostki. Termin uruchomienia POIK przewidywany jest na grudzień 2014r. / styczeń 2015r.
Ponadto w ramach realizacji Programu w 2011r. organizowano i prowadzono bezpłatne poradnictwo specjalistyczne (prawne, psychologiczne, terapię indywidualną, rodzinną). W 2011r. z porad prawnych skorzystało 217 osób a z pomocy psychologicznej 478 osób. Przeprowadzono 18 badań psychologicznych na potrzeby orzecznictwa.
W ramach systemu „Żółtej Karty” przeprowadzono 38 interwencji środowiskowych, w wyniku których rodziny zostały objęte zintegrowaną, kompleksową pomocą specjalistów z różnych dziedzin (psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, kuratora, policji) .
Ponadto jak co roku PCPR koordynował Świętokrzyskie Dni Profilaktyki w powiecie buskim, w ramach których organizowane były pogadanki, warsztaty psychoedukacyjne w szkołach oraz prowadzone dyżury psychologa, kuratora i policjanta.
W ramach zawodowego doskonalenia kadr PCPR - ZIK zorganizował szkolenie pt. „Innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki w pracy z rodziną”, które odbyło się 25.05.11r.Prowadziła je pani Irena Łanka – Fryt – specjalista pracy z rodziną z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.
Ponadto pracownicy Zespołu Interwencji Kryzysowej uczestniczyli w następujących szkoleniach:
22-23.08.11r. - szkolenie na temat: „Przemoc Seksualna w rodzinie” organizowane przez ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
08-09.09.11r. - szkolenie na temat: „Zarządzanie stresem” organizowane przez ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
10-12.10.11r., 24-25.10.11r. - szkolenie na temat: „Wsparcie, budowanie zintegrowanej polityki społecznej w regionie – zadania oraz działalność Zespołów Interdyscyplinarnych” organizowane przez ROPS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
21.06.11r. - udział w XI Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych w Częstochowie – prezentacja działalności ZIK o tematyce: „Kryzys – zagrożenie czy szansa”
Z kolei pracownicy ZIK przeprowadzili następujące szkolenia:
13.05.11r. - w ramach ŚDP, pt.: „Dziecko w rodzinie – nadzieje i zagrożenia”
21.10.11r. - „Jak rozmawiać z nastolatkami”
26.08.11r. - szkolenie profilaktyczne pt.: „Uzależnienie od alkoholu – fakty i mity”.
Świadczenie pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi polegało na interwencji w sytuacji kryzysowej i poradnictwie psychologicznym oraz poinformowaniu takiej osoby o adresie instytucji, placówek, w których można uzyskać pomoc specjalistyczną w zależności od rodzaju zaburzenia, sytuacji i potrzeb. W 2011r. do ZIK-u zgłosiło się8 osób z takimi problemami.
Pomoc uchodźcom ze strony PCPR-u w Busku – Zdroju polega na interwencji w sytuacji kryzysowej, udzieleniu takiej osobie wsparcia, konsultacji, porady psychologicznej i prawnej, poinformowaniu o adresach instytucji, placówek w których można uzyskać pomoc materialną, bytową i specjalistyczną w zależności od potrzeb i sytuacji życiowej danej osoby. Podejmowana jest również współpraca z pracownikami innych instytucji w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego w celu udzielenia kompleksowej pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi jak i uchodźcom. W roku 2011 nie odnotowano zgłoszeń dotyczących uchodźców.
Wspieranie osób niepełnosprawnych
Realizacja przez samorząd powiatowy zadań z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym wynika z zapisów ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej prowadzone są przez Powiatowy Urząd Pracy w Busku – Zdroju, a zadania z zakresu rehabilitacji społecznej realizowane są przez pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju.
Środki, jakimi dysponuje Powiat na zadnia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych przyznawane są według algorytmu przez Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.W 2011 roku pierwotnie była to kwota 1 300 417 zł w tym: 961 740 zł na zobowiązania dotyczące kosztów działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz kwotę 338 677 zł na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej.Przyznana kwota została podzielona na poszczególne rodzaje zadań Uchwałą Rady Powiatu w Busku – Zdroju Nr VII/52/2011 z dnia 31 marca 2011 roku na rehabilitację zawodową 100 000 złotych i rehabilitację społeczną 238 677 złotych.
Rada Powiatu Uchwałą Nr IX/74/2011 z dnia 29 czerwca 2011 roku dokonała podziału dodatkowych środków PFRON w wysokości 148 748 zł, przeznaczając całą kwotę na rehabilitację społeczną.
W miesiącu listopadzie dokonano zmian w podziale środków. Powyższa zmiana podyktowana była pismem Powiatowego Urzędu Pracy w Busku – Zdroju w sprawie zmniejszenia wysokości środków PFRON przeznaczonych na rehabilitację zawodową o 33 030 00 zł i zwiększenia o tę kwotę wysokości środków przeznaczonych na rehabilitację społeczną. Rada Powiatu Uchwałą Nr XIV/120/2011 z dnia 30 listopada 2011 roku dokonała podziału tych środków.
Kolejnych zmian w planie finansowym Rada Powiatu dokonała w grudniu 2011 roku, poprzez podjęcie uchwał w sprawie przeniesienia środków pomiędzy poszczególnymi zadaniami w rehabilitacji społecznej: Uchwała Nr XV/126/2011 z dnia 16 grudnia 2011 roku.
W 2011 roku z zakresu rehabilitacji społecznej realizowane były następujące zadania:
- dofinansowanie kosztów działania warsztatów terapii zajęciowej. Na działalność dwóch warsztatów usytuowanych w Busku - Zdroju i Gnojnie powiat w roku ubiegłym przeznaczył kwotę 1 068 600 zł złotych z tego środki PFRON wyniosły 961 740 zł, natomiast środki własne Powiatu 106 860 zł, co stanowiło 10% kosztów całorocznego funkcjonowania WTZ.
- dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych oraz w komunikowaniu się. Na ten cel przeznaczono kwotę w wysokości 108 072 złotych.
W roku ubiegłym wpłynęło 111 wniosków na likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, z czego zrealizowano 16 na kwotę 97 262 złotych. Środki przeznaczono głównie na: dofinansowanie budowy podjazdów dla wózków inwalidzkich oraz przystosowanie pomieszczeń sanitarnych dla osób niepełnosprawnych.
W związku z realizacją dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się wpłynęło 55 wnioski. Zawarto 6 umów z niepełnosprawnymi wnioskodawcami na kwotę 8 358 zł., wypłacono 5 umów na kwotę 6 958 złotych. ( jedna osoba zrezygnowała po podpisaniu
umowy ). Udzielono wsparcia w zakupie komputerów z modemem internetowym służącym do komunikowania się. Na likwidację barier technicznych na rok 2011 wpłynęło 20 wniosków. Dofinansowaniem zostało objętych 5 osób na kwotę 3 852,80 zł.,
- dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów.Na cel ten przeznaczono środki w wysokości 222 691,99 złotych. Kierowane były one głównie do osób niepełnosprawnych w formie dofinansowania zakupu rowerów rehabilitacyjnych, roterów, pieluchomajtek, obuwia ortopedycznego, aparatów słuchowych, protez oraz wózków inwalidzkich. Z dofinansowania w tym zakresie skorzystało 340 osoby niepełnosprawne.
- dofinansowanie uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych. Na zadanie to przeznaczono 89 697 złotych. W efekcie, ze środków tych skorzystało w roku ubiegłym 108 osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.
W roku ubiegłym środki PFRON przyznane naszemu samorządowi zostały wydatkowane łącznie na zadania z zakresu rehabilitacji społecznej w wysokości 1 381 291,83 zł zł, co stanowi 99,93 % zaplanowanego budżetu to te zadania. Wynikiem takim pochwalić się może niewiele samorządów powiatowych.
Na tak wysoki stopień wykorzystania przyznanych środków niewątpliwie złożyły się:
- opublikowanie trzeciego wydania poradnika dla osób niepełnosprawnych, w którym zawarto wszystkie najważniejsze informacje na temat oferty kierowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie do osób niepełnosprawnych,
- systematyczne spotkania pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych.
Warto podkreślić, iż corocznie zwiększa się ilość zadań realizowanych przez PCPR na rzecz osób niepełnosprawnych. Wzrasta też stale ilość obsługiwanych interesantów. Tak dobra realizacja zadań na rzecz osób niepełnosprawnych, wykonywanych przez nasz samorząd powiatowy przy pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jest możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy Zarządu Powiatu z jednostką wykonującą te zadania oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt „NOWY ZAWÓD – NOWY START” współfinansowany przez Unie Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego
Projekt systemowy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju pn. „Nowy Zawód – Nowy Start” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet VII, Działanie 7.1, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.
Projekt realizowany był w okresie od 01.01.2011r. do 31.12.2011r. Wartość budżetu IV edycji projektu wynosiła ogółem 1 581,235 tys. zł., z czego wkład własny Powiatu Buskiego opiewał na kwotę 166,029 tys. zł. Środki przeznaczone zostały w głównej mierze, na rzecz udzielenia wsparcia 100 niepełnosprawnym mieszkańcom Powiatu Buskiego będących klientami PCPR. Założono wstępnie uczestnictwo ogółem 150 Beneficjentów Ostatecznych.
W ramach wymienionych środków ogólnych przeznaczonych na realizację zadań projektowych, wygospodarowano oszczędności, pozwalające na objęcie wsparciem kolejnych 5 osób. Kumulatywnie liczba uczestników wyniosła zatem 155. Negocjacje z wybranym Wykonawcą zamówienia na usługi projektowe – Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, przyniosły pozytywne efekty, w postaci zwiększenia o kolejne 5 osób – z pierwotnie zakładanych 20, do ogółem 25 – liczby Beneficjentów kierowanych na 1-2 miesięczne praktyki do pracodawców.
W ramach cross-financingu zakupiono środek transportu w pełni przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Samochód przysłużył się likwidacji przyczyn wykluczenia, będących następstwem niepełnosprawności, bądź zagrożeń wykluczeniem terytorialnym, dla 25 mieszkańców.
W 2011 roku wsparciem projektowym „Nowy Zawód – Nowy Start” objęta została sumarycznie niemal taka liczba mieszkańców Powiatu Buskiego, jaka łącznie wzięła udział w trzech poprzednich latach realizacji projektu (2008-2010). Na ogółem 155 Beneficjentów, jedynie 6 osób ponownie zostało objętych wsparciem po wcześniejszym udziale w minionych edycjach.
W skali regionu na ogółem 200 osób niepełnosprawnych aktywizowanych z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w projektach systemowych instytucji wchodzących w skład sektora pomocy społecznej Województwa Świętokrzyskiego, aż 50% jest mieszkańcami Powiatu Buskiego i Beneficjentami projektu „Nowy Zawód – Nowy Start”.
W ramach kluczowego zadania pn. Aktywna integracja, przeprowadzono następujące formy wsparcia:
Obsługa stacji paliw (6 BO, w tym 3 ON);
Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych z prawem jazdy kat. B (41 BO, w tym 5 ON);
Opiekunka dziecięca (8 BO, w tym 2 ON);
2. Usługi szkoleniowo-doradcze z elementami rehabilitacji zdrowotnej. Uczestnikami było ogółem 90 ON, z których:
45 BO zrealizowało program szkolenia: obsługa komputera;
30 BO zrealizowało program szkolenia: bukieciarz/florysta;
15 BO zrealizowało program szkolenia: masażysta.
Warsztaty aktywnej komunikacji w wymiarze 8 godz./grupę szkoleniową x 12 grup, łącznie 96 godzin;
Aktywizacja społeczna ON w formie turnusu szkoleniowego w ramach Usługi szkoleniowo-doradczej w Zakopanem w wymiarze 70 godzin/grupę – ogółem grupy, po 30 BO.
Warsztaty pt. Aktywny na rynku pracy, w wymiarze 8 godz. na grupę szkoleniową x 12 grup, łącznie 96 godzin;
Zajęcia rehabilitacyjne o charakterze ogólnousprawniającym dla 90 ON, realizowane w górskim ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym, w wymiarze ogólnym niemal 90 godz. różnorodnych zabiegów.
6. Wyjazd integracyjno-szkoleniowy i 3-dniowy pobyt w Zakopanem, dla 40 osób dorosłych wraz z dziećmi wywodzących się ze środowiska rodzin zastępczych.
7. Konferencje projektowe, w tym promujące rodzicielstwo zastępcze:
Inaugurująca (31 maja 2011r.) z udziałem m.in. Andżeliki Chrapkiewicz-Gądek reprezentującej Spółdzielnię socjalną „Republika Marzeń”, działającą przy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”;
Podsumowująca (14 grudnia 2011r.), z gościnnym udziałem Pani Anny Dymnej Prezesa i założycielki Fundacji „Mimo Wszystko”. Pobyt w Busku – Zdroju połączony został z innymi wydarzeniami, o charakterze artystycznym: Wieczór poezji Ks. Jana Twardowskiego dla uczestników projektu, mieszkańców Buska – Zdroju i kuracjuszy oraz integracyjnym – uroczyste spotkanie Wigilijne na obiektach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
8. Seminarium dla 40 pracodawców prowadzących działalność na terenie Powiatu Buskiego z udziałem Dyrektora ds. Pracodawców Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Pana Adama Hadława.
„Poradnik dla osób niepełnosprawnych” opracowany w ramach własnych zasobów Zespołu projektowego PCPR. Wydany w liczbie 3 tys. egzemplarzy;
„Broszura Informacyjna”, stanowiąca uzupełnienie ww. publikacji, adresowana do wszystkich mieszkańców powiatu, stanowiąca swoistą „mapę kompetencji” powiatowego klienta pomocy społecznej.
10. Utworzenie strony internetowej projektu: http://www.nowy-zawod.busko.pl zawierającej aktualne informacje, zapowiedzi planowanych wydarzeń oraz dokumentację opisową i fotograficzną z poprzednich lat realizacyjnych.
11. Podsumowujący wyjazd integracyjny dla wyróżniających się postawą i zaangażowaniem Beneficjentów, zrealizowany w miesiącu grudniu 2011 roku.
12. Wygospodarowanie w ramach środków z wkładu własnego oszczędności, przeznaczone na paczki mikołajkowe dla wszystkich dzieci Beneficjentów projektu (58 dzieci), które obdarowane zostały podczas Konferencji podsumowującej.
W obszarze współpracy z organizacjami pozarządowymi funkcjonującymi na terenie powiatu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wykorzystuje założenia, zalecanej przez Europejski Fundusz Społeczny zasady empowerment . Jej wdrażanie odbywa się poprzez angażowanie do każdej z faz realizacyjnych, przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych zrzeszonych w lokalnych organizacjach. Powstały efekt wzmocnienia podmiotowości indywidualnej osób niepełnosprawnych oraz potencjału organizacji społecznych, godny jest dalszego pielęgnowania.
Załącznik Nr 5
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
W odpowiedzi na pismo SOZ.0640.1.1.2012 z dnia 04.01.2012 r. Powiatowy Urząd Pracy w Busku – Zdroju przekazuje informację na temat realizowanych programów aktywizacji bezrobotnych w 2011 roku.
I. Programy współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego
W 2011 roku Powiatowy Urząd Pracy w Busku – Zdroju realizował kolejną edycję projektu „EuroBus” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VI, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie , Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych .
Celem projektu „EuroBus” było podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób pozostających bez pracy oraz stworzenie warunków dla rozwoju aktywności zawodowej w regionie. Jednocześnie skuteczność podejmowanych działań zależała w dużym stopniu od koncentracji wsparcia na wybranych grupach docelowych, tj. takich, które doświadczają największych trudności związanych z wejściem i utrzymaniem się na rynku pracy. Dlatego też projekt „EuroBus” był skierowany przede wszystkim do osób długotrwale bezrobotnych, młodzieży do 25 roku życia, osób niepełnosprawnych, osób powyżej 50 roku życia oraz pozostałych osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, wymienionych w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
W 2011 roku w projekcie „EuroBus” uczestniczyło 219 osób bezrobotnych. Poprzez realizację projektu osiągnięto następujące rezultaty:
- 109 osób skierowano na staż,
- 8 miejsc pracy utworzono w ramach prac interwencyjnych,
- 7 miejsc pracy objęto refundacją kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- 21 osobom przyznano jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- 63 osoby skierowano na szkolenia zawodowe.
Dzięki podjętym działaniom osoby bezrobotne uczestniczące w
projekcie miały możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, przekwalifikowania się, samozatrudnienia oraz pozyskały umiejętność poruszania się po rynku pracy
w poszukiwaniu zatrudnienia. Ponadto osoby bezrobotne uświadamiały sobie konieczność konfrontowania swoich predyspozycji psychofizycznych, potrzeb i
wartości z
obiektywnymi wymaganiami stawianymi przez zawody i
rynek pracy.
Wykorzystane środki na realizację projektu – 1 108 354,95 zł .
II. Działania aktywizacyjne podejmowane z wykorzystaniem środków przyznanych powiatowi buskiemu w ramach algorytmu.
Korzystając z przyznanej powiatowi buskiemu kwoty 2 198 200,00 zł w 2011 roku PUP aktywizował osoby bezrobotne m.in.:
- 126 osoby skierowano na staż,
- 33 – dla takiej liczby osób utworzono miejsca pracy w ramach prac interwencyjnych,
- 19 – dla takiej liczby osób utworzono miejsca pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- 21 osobom przyznano jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- 38 osób skierowano na szkolenia zawodowe,
- 24 osoby uczestniczyły w szkoleniu z zakresu umiejętności poszukiwania pracy,
Załącznik Nr 6
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Głównym celem programu była poprawa realnego stanu bezpieczeństwa,a jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu było ograniczenie lub eliminowanie negatywnych zjawisk i tendencji w zakresie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznegooraz przeciwdziałanie patologiom i niedostosowaniu społecznemu.
Realizując powyższy program Gmina Nowy Korczyn w 2011 roku podjęła
1. W placówkach oświatowych na terenie gminy w ciągu roku szkolnego realizowanebyły programy profilaktyczne na temat uzależnień kierowane do młodzieży szkolnej.Pakiety programów o uzależnieniach zostały zakupione w ramach realizowanegoGminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.
Z funduszu GPRPA finansowane są zajęcia sportowe prowadzone w ramach SzkolnegoKlubu Sportowego oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego.
2. Działalność świetlic wiejskich będących miejscem spotkań nie tylko dzieci i młodzieży,ale wszystkich mieszkańców sołectwa dofinansowana jest ze środków budżetu gminy.Dofinansowanie dotyczy zakupu sprzętu, wyposażenia, kosztów ogrzewania oraz remontu.
Ponadto w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętego PROWw zakresie małych projektów w 2011 roku zrealizowano zadanie pn. Adaptacja świetlicywiejskiej w Pawłowie jako centrum życia społecznego i kulturalnego wsi.
Powyższa inwestycja realizowana była przy udziale mieszkańców sołectwa w postaciprac społecznych wykonywanych nieodpłatnie.
3. W 2011 roku kontynuowano działalność Terapeutycznego Punktu Konsultacyjnego wNowym Korczynie gdzie prowadzone są porady i konsultacje osób uzależnionych.
4. Celem zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży, Gminny Ośrodek Kulturyw Nowym Korczynie organizuje różnego typu spotkania, prelekcje, prowadzi naukę gryna instrumentach muzycznych, zajęcia aerobiku oraz inne formy rozwoju z wykorzystaniemdostępu do internetu.
5. Promując kulturę w 2011 roku organizowano festyny pn. Kingonalia, Sobótki, RejonowyPrzegląd do Buskich Spotkań z Folklorem, Pożegnanie Wakacji itp. Podczas tych imprezwdrażano program ¨POSTAW NA RODZINĘ ¨.
6. Jednym z elementów realizacji Powiatowego programu zapobiegania przestępczości orazochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego było ukończenie w 2011 rokumodernizacji stadionu w Nowym Korczynie oraz ukończenie przebudowy drogi gminnejWiniary – Czarkowy, inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego ProgramuOperacyjnego. Zakończono także przebudowę ciągów pieszych wraz z utwardzeniem terenui budową miejsc parkingowych oraz boiska rekreacyjnego z placem zabaw w Strożyskach. Zmodernizowano ok. 5,5 km dróg gminnych zniszczonych podczas powodzi w 2010 rokuoraz wyremontowano most na rzece Nidzie w Czarkowach, a także most na kanale Strumieńw Kawęczynie.
7. Realizując zadania mające na celu zapobieganie i poprawę stanu bezpieczeństwa pożarowegoi powodziowego na terenie gminy wyposażono jednostki Ochotniczych Straży Pożarnychw samochody pożarnicze oraz ratownictwa drogowego :
- OSP Nowy Korczyn w samochód marki Renault Mascott,
- OSP Strożyska w samochód marki Volkswagen Transporter,
- OSP Błotnowola w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Jelcz
8. Zapewniając pomoc społeczną mieszkańcom, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznejudziela takiej pomocy w przypadku ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, alkoholizmu, narkomanii, bezradności w sprawach opiekuńczo – wychowawczych. Pomoc społecznajest udzielana również w przypadku przemocy w rodzinie.
Ośrodek Pomocy Społecznej wspiera również rodziny osób odbywających karę pozbawieniawolności. Już podczas odbywania kary pozbawienia wolności pracownik socjalny na wniosekskazanego może objąć pracą socjalną jego rodzinę.
Załącznik Nr 7
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Istotne znaczenie w dziedzinie bezpieczeństwa na drogach publicznych na terenie powiatu buskiego mają działania Powiatowego Zarządu Dróg w Busku-Zdroju.
Dla zdecydowanej poprawy stanu technicznego dróg i bezpieczeństwa ich użytkowników przyczynił się m.in.:
1. Remont dróg powiatowych ze środków własnych - dł. 0,087 km za wartość 62 754,61 zł
2. Remont dróg związany z remontem chodników – dł. 0,045 km (225 m 2 ) za wartość 25 809,83 zł
3. . Remont dróg związany z budową chodników – dł. 0,330 km (492,5 m 2 ) za wartość 130 263,15 zł
4. Remont dróg w ramach środków powodziowych – dł. 16,340 km za wartość 3251 117,48 zł w tym dotacja 2 769 692,00zł
II. Przebudowa dróg powiatowych
1. Przebudowa dróg powiatowych ze środków własnych–dł.0,155 km za wartość 32 766,25 zł
2. Przebudowa dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – dł. 10,216 km za wartość 3 851 436,47 zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa 1 085 860,00 zł i z budżetu gmin 715 000,00 zł
W ramach tego zadania wymieniono oznakowanie pionowe w ilości 28szt. znaków drogowych oraz wykonano oznakowanie poziome w ilości 543,57 m 2 . Ustawiono 24 mb barier sprężystych i 183,5 mb poręczy ochronnych. Przebudowano lub wybudowano 4 zatoki autobusowe, chodniki o powierzchni 3692,5 m 2 oraz wybudowano ścieżkę rowerową dł. 1087 mb.
3. Przebudowa dróg współfinansowanych z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego – droga Nr 0030T Skadla-Bronina dł. 15,729 km za wartość 6 854 125,16 zł w tym dotacja RPOWŚ 4 112 475,10 zł.
W ramach tego zadania wymieniono oznakowanie pionowe w ilości 220 szt. znaków drogowych oraz wykonano oznakowanie poziome w ilości 2375 m 2 . Wybudowano 10 szt. zatok autobusowych, ustawiono 2404 mb barier sprężystych. Wybudowano 3,210 km chodników.
Na zadaniu tym wykonano również roboty z budżetu powiatu na wartość 159 993,33 zł. (budowa muru oporowego w m. Widuchowa)
4. Przebudowa dróg w ramach subwencji ogólnej – droga Nr 0026T Śladków Mały – Suskrajowice – Bugaj – Palonki – Bosowice - Kargów odcinek Balice-Kargów dł. 6,706 km za wartość 1 654 349,03 w tym dofinansowanie państwa 704 300,00 zł.
W celu poprawy bezpieczeństwa wymieniono 34 szt. znaków drogowych i ustawiono 24 mb barier sprężystych. Wybudowano chodnik o powierzchni 90 m 2 oraz 1 zatokę autobusową.
Na zadaniu tym wykonano również roboty z budżetu powiatu na wartość 56 230,10 zł. (roboty odwodnieniowe i usunięcie niewybuchów).
W ramach poprawy bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na drogach powiatowych Powiatu Buskiego , z zakresu bieżącego utrzymania dróg wykonano w 2011 r.:
Ogółem :……………………………………..……. 28 195,57 m 2 za 384 424,83 zł.
1.1 Remont cząstkowy grysami na emulsję :
Razem:…………………………..…..………14 237,37 m 2 za 223 202,10 zł.
- gm. Busko-Zdrój …………………...... 2 208,00 m²
- m. Busko-Zdrój ……………………….. 680,00 m²
- gm. Gnojno …………………………......1 906,77 m²
- gm. Nowy Korczyn ……………….…….1 075,00 m²
- gm. Pacanów …………………….……… 2 620,30 m²
- gm. Solec Zdrój ………………...........1 150,80 m²
- gm. Stopnica …………………….........2 374,00 m²
- gm. Tuczępy …………………….………... 976,50 m²
- gm. Wiślica ………………..……….......1 264,00 m²
Razem:…………………………..…..…… 82,00 m 2 za 1 568,25 zł.
- gm. Busko-Zdrój……………………………… 4,00 m 2
- gm. Gnojno……………………………………..5,00 m 2
- gm. Nowy Korczyn….………………………32,00 m 2
- gm. Tuczępy …………………….……………10,20 m²
- gm. Wiślica……………………………………..31,00 m 2
Razem:…………………………..…..…. 456,20 m 2 za 3 271,39 zł.
- m. Busko-Zdrój………………………………….22,00 m 2
- gm. Busko-Zdrój …………………..............73,00 m²
- gm. Gnojno…………………………............240,00 m²
- gm. Nowy Korczyn ……………….……………40,00 m²
- gm. Pacanów …………………….…………….31,70 m²
- gm. Solec Zdrój ……………….................12,80 m²
- gm. Stopnica …………………….................5,60 m²
- gm. Tuczępy …………………….…………….26,10 m²
- gm. Wiślica …………………….…………………5,00 m²
1.2.3 Remont materiałem kamiennym:
Razem:…………………………..…..…… 11 080,00 m 2 za 107 528,07 zł.
- gm. Busko-Zdrój……………………….. 370,00 m²
- gm. Gnojno …………………………...........780,00 m²
- gm. Nowy Korczyn ……………….……...2 400,00 m²
- gm. Pacanów …………………….……… 3 250,00 m²
- gm. Solec Zdrój ………………............1 800,00 m²
- gm. Tuczępy …………………….…………..140,00 m²
- gm. Wiślica…………………………………….540,00 m 2 .
1.3. Profilowanie poboczy materiałem kamiennym :
Razem:……………………………………… 2 207,00 m² za 2 788,42 zł .
- m. Busko-Zdrój………………………..… 200,00 m²
- gm. Busko-Zdrój………………………….100,00 m²
- gm. N. Korczyn…………………………..…20,00 m²
- gm. Pacanów …….………………......1 673,00 m²
- gm. Solec-Zdrój…….………………........12,50 m²
- gm. Stopnica ….…………………….... 200,00 m²
- gm. Tuczępy ………………………………...1,50 m²
1.4. Utrzymanie i remont chodników:
Razem:…………………….…………………. 133,00 m 2 za 42 367,35 zł.
- gm. Busko-Zdrój……………………………..52,00 m²
- gm. Pacanów………………………………...81,00 m²
1.5. Inne remonty …………………………………………………… za…….3 699,25 za zł.
Ogółem : ……………………………………………..… za ……………… 424 362,46…..zł .
Razem:……………………………………….. 8,071 km za …………..58 388,00 zł
Razem:……………………….…………….. 24,934 km za ………….147 107,00 zł .
2.3. Remont zjazdów :………………… szt. / mb / Ø……..za ………... 159 323,21 zł. *
Razem:………………………. 134 szt./ 798,0 mb/ Ø 50, 4 szt./18,0 mb/ Ø60,
* w tym ułożenie nawierzchni na zjazdach -2 200,0 m 2
Ogółem:………………………………………….……………………... .za 16 138,95….zł
Razem:……………………………………….. 2 440,00 m 2 /..za …………...9 798,06 zł
2.6 Inne (czyszczenie zjazdów, usuwanie namułu z jezdni, czyszczenie kratek ściekowych)
Razem:………………………………………….……………………..… ..za 33 607,24 …zł
Ogółem:…………….…………………………………………. za … 107 312,07 zł .
3.1 Wycinka krzaków, wywóz gałęzi, podcinanie gałęzi drzew:
Razem:………………108 900,0 m² / 586,0 mp/415 szt……za…….1 111,30 zł.
Razem:……………………………….... 1 459 135,00 m²………..za… .76 767,39 zł.
3.3. Chemiczne usuwanie chwastów
Razem:………………………………………..138 100,0 m²……....za… .29 433,38 zł.
4. Oznakowanie i bezpieczeństwo ruchu
Ogółem:…………….…. ……………………………………. za ….170 890,42 zł.
4.1. Oznakowanie pionowe …………………………………………….za …….101 505,66 zł
4.1.1. Wymiana i ustawienie i znaków:
- znaki A- ostrzegawcze……………………………………….….…..133 szt.
- znaki B- zakazu…………………………………………………..……..35 szt.
- znaki C- nakazu………………………………………………………..….3 szt.
- znaki D- informacyjne…………………………………………….….141 szt.
(w tym: tablice miejscowości -D-42, D-43….. 118 szt.
- znaki E- kierunku i miejscowości…………………………………..…9 szt.
(w tym: E-4 -1szt, E-17a+E-18a- 8 szt.
- tabliczki T do znaków drogowych …………………………………...5 szt.
w tym: tablice prowadzące -U-3a, U-3c, U-3d………………….23 szt.
- U-18 (lustra drogowe) …………………………………………………...7 szt.
- znaki G ……………………………………………………………………….13 szt.
Razem: …………………………………………………………….……… 346 szt.
4.1.2. Prostowanie i renowacja znaków
- wymiana słupków……………………………………………………….144 szt.
- prostowanie znaków……………………………………………………959 szt.
- malowanie znaków………………………………………………….…..11 szt.
- malowanie słupków do znaków……….……………………….…..29 szt.
Razem: …………………….………………………….................. 1143 szt.
4.1.3. Ustawienie i remont barier…………………824,0 mb……. za……. 12 378,12 zł
4.2.1. Linie segregacyjne, krawędziowe i pozostałe:
Razem:………………………………25,400 km / 5 251,00 m 2 …za … 57 006,66 zł.
4.2.2. Malowanie przejść dla pieszych - P-10
Razem:………………………………………….85 szt./ 1 320,00 m 2
5. Utrzymanie mostów i przepustów
Ogółem:…………….………....................................za .....59 961,08 zł
5.1. Czyszczenie mostów i przepustów ………….. szt./ m 2 … za 5 906,58 zł.
5.2. Przeglądy mostów ……………………………………………………za…...33 000,00 zł
5.3. Remont przepustó w:…………………….. 3 szt./37,0mb /Ø 50, 5 szt./33,0 mb/Ø 60,
Załącznik Nr 8
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.01.2012 r. Znak: SOZ.0640.1.1.2012 Urząd Gminy w Wiślicy przesyła informację z zakresu przeciwdziałania katastrofom technicznym, awariom i klęskom żywiołowym.
Gmina Wislica w 2011 roku była dobrze przygotowana do ochrony obywateli w razie wystąpienia klęski żywiołowej która najczęściej występuje w gminie tj. podtopienia niektórych gospodarstw wiejskich i typowych terenów zalewowych w gminie. Rzeka Nida w okresie zagrożenia była monitorowana na bieżąco, stan wody odnotowany jest w odpowiednim dzienniku. Gminny magazyn przeciwpowodziowy zaopatrzony jest w 2000 worków piaskowych, 10 łopat, 20 szpadli, buty gumowe, kamizelki ratunkowe. Jeżeli zaistnieje konieczność, magazyn zostanie doposażony w dodatkowe worki piaskowe.
W ubiegłym roku na podstawie rocznego planu, Zespół Zarządzania Kryzysowego omawiał sytuację zagrożenia w gminie spowodowaną działaniami sił przyrody, monitorowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń gminy oraz działania GZZK w różnych porach roku.
W zakresie bezpieczeństwa pożarowego zapewniono gotowość bojową jednostek OSP a w szczególności jednostek działających w KSRG tj. OSP Wiślica i OSP Kobylniki.
Załącznik Nr 9
do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Działania realizowane na rzecz bezpieczeństwa publicznego w 2011 roku przez Placówki Oświatowe z terenu gminy Busko - Zdrój.
1.
Edukacja, wychowanie i
opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i
osiągniętego rozwoju,
2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny,
3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami,
4. Opieka nad dziećmi i
młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a
także uczniom pozostającym w
trudniej sytuacji materialnej.
Ad 1. Edukacja, wychowanie i opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i osiągniętego rozwoju.
Pogadanki na lekcjach wychowawczych, profilaktyczne programy i filmy, dostosowanie programów do wieku i potrzeb uczniów, zajęcia Spójrz inaczej, uroczystości klasowe, udział w spektaklach profilaktycznych na terenie szkoły oraz w BSCK, zajęcia świetlicowe, sportowe, kółka zainteresowań, wycieczki edukacyjne, rajdy rowerowe oraz piesze.
Ad 2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
Organizowanie spotkań z rodzicami (wywiadówki) według ustalonego harmonogramu. Indywidualne kontakty wychowawcy z rodzicami (opiekunami), rozpoznawanie warunków środowiskowych, odwiedziny w domu rodzinnym. Współpraca z rodzicami w wyrównywaniu braków w edukacji ucznia. Włączanie rodziców do organizacji różnych imprez wewnątrzszkolnych, do prac społeczno-użytecznych na rzecz szkoły. Pomoc w kontaktach z instytucjami np. MOPS, PCPR,logopedą, poradnią psychologiczno- pedagogiczną,prewencją policji,Sądem Rejonowym,kuratorem,
Ad 3.Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Organ szkoły realizuje poprzez: dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, a także możliwości korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, logopedycznej, lekarskiej i specjalnych form pracy dydaktycznej. Zapewnia pedagogizację rodziców w celu właściwej opieki i pracy wychowawczo- dydaktycznej z dzieckiem. Wychowawca kształtuje pozytywne stosunki koleżeńskie między dziećmi poprzez rozmowy i pogadanki na lekcjach wychowawczych, projekty edukacyjne.
Ad 4.Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej.
Szkoła udziela pomocy materialnej uczniom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej poprzez: zbiórki żywności, wnioskowanie do organu prowadzącego o przyznanie pomocy materialnej uczniom w formie np. darmowych posiłków, zwolnienia z opłat np. ubezpieczenia lub o przyznanie zasiłku losowego.
Szkoła Podstawowa w Siesławicach
AD.
1 Prowadzimy zajęcia i
pogadanki poparte spotkaniami z
przedstawicielami Policji dotyczące prewencji i
praw obywateli w
świecie rzeczywistym i
internecie - realizujemy ogólnopolski program " Bezpieczny internet".
Braliśmy udział w
akcji Policji - znakujemy rowery. W
ramach działań profilaktycznych realizujemy w
klasach I-VI program SPÓJRZ INACZEJ. W
ramach działających w
szkole organizacji staramy się zagospodarować uczniom czas wolny i
rozbudzić w
nich zainteresowania i
pasje, które bezpiecznie i
zgodnie z
zasadami etyki i
moralności będą wskazywać kierunki rozwoju naszym uczniom. Działająca w
szkole drużyna ZHP buduje więzi społeczne i
prowadzi do zainteresowania życiem i
rozwojem naszych małych ojczyzn.
Ad. 2
Na spotkaniach - zebraniach i
dniach otwartych szkoły,
prowadzimy pogadanki i
spotkania z
pedagogami i
psychologami dla rodziców. Tematyka przeprowadzonych spotkań to: Dekalog mądrego wychowania, System nagród i
kar, Przeciwdziałanie agresji, Bezpieczny internet, Zdrowe odżywianie.
AD.
3. Dzieci z
dysfunkcjami objęte są zajęciami korekcyjno - kompensacyjnymi i
zespołami wyrównawczymi . Obecnie szkoła realizuje zajęcia w
ramach "Indywidualizacji procesu nauczania", na które dodatkowo uczęszczają ci uczniowie.
AD.
4. Szkoła oferuje uczniom z
problemami materialnymi pomoc
- w
tym celu współdziałamy z
MOPS i
PCPR. Uczniowie korzystają z
dożywiania i
wsparcia w
postaci wyprawek szkolnych,
paczek- darowizn rzeczowych, zwolnień z
opłat PZU, biletów na imprezy kulturalne. Dzieci, których rodzice przebywają czasowo na emigracji zarobkowej, są objęte szczególną troską i
opieką nauczycieli dbających o
ich prawidłowy rozwój emocjonalny. Nauczyciele utrzymują stały kontakt z
rodzicem, który pozostał w
domu informując o
niepokojących zachowaniach uczniów, jeżeli takie występują.
Szkoła Podstawowa w Kołaczkowicach
AD. 1. Edukacja, wychowanie i opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i osiągniętego rozwoju.
W roku szkolnym 2010\2011 Szkoła Podstawowa w Kołaczkowicach liczy 107 uczniów uczących się w sześciu oddziałach, oraz 22 uczniów w oddziale "O". Razem 129 uczniów.
zakończyliśmy realizację III etapu projektu "Pierwszaki.
Bardzo uroczyście obchodzimy dzień Babci i Dziadka w oddziale O. Jest to poważne przedsięwzięcie. W akcję włączeni są rodzice i uczniowie zaś gośćmi honorowymi Babcie i Dziadkowie, przeżywają chwile wzruszenia i wspomnień.
Uczniowie naszej szkoły reprezentują ją godnie na zewnątrz. Możemy pochwalić się wieloma sukcesami:
- liczne wyróżnienia w konkursie Ogólnopolskim humanistycznym
- III miejsce w konkursie humanistycznym ogólnopolskim
- liczne wyróżnienia w Kangurze Matematycznym
- gminny konkurs ortograficzny I miejsce
- mini piłka nożna chłopcy I miejsce w gminie
- mini piłka nożna chłopcy II miejsce w powiecie
- mini piłka nożna dziewcząt I miejsce w powiecie
- tenis stołowy II miejsce dziewcząt zawody gminne
- tenis stołowy chłopców III miejsce w gminie
- IV miejsce w turnieju " Złote trampki" o puchar wójta Wiślicy
- awans uczniów do półfinałów wojewódzkich i II miejsce
Ponadto jesteśmy w trakcie realizacji projektu " INDYWIDUALIZACJA NAUCZANIA W KLASACH I-III". Kontynuujemy udział w programie "Owoce w szkole" i "Szklanka mleka"
Z opieki świetlicowej korzystało 90 uczniów. Zajęcia świetlicowe spełniały też funkcje dydaktyczne. Opiekunowie świetlicy pomagali uczniom w odrabianiu prac domowych. Głównym celem pracy świetlicy było zapewnienie bezpieczeństwa uczniom po zajęciach lekcyjnych, mających na celu wychowanie dziecka świadomego własnej wartości, rozwijanie zainteresowań i talentów.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców utworzono koła zainteresowań:
Koło Ortograficzne, Koło Matematyczne, Koło Plastyczne, oraz zajęcia sportowe.Uczniowie naszej szkoły aktywnie działają w Samorządzie Uczniowskim,Szkolnym kole PCK, LOP.
Uczniowie mający trudności w nauce uczęszczali na zespoły wyrównawcze.
Ponadto w roku bieżącym uczniowie korygują wady wymowy na zajęciach z logopedii.
Program profilaktyki i Program wychowawczy szkoły zawiera zadania zgodne z potrzebami uczniów, dostosowanymi do ich rozwoju.
AD. 2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
Systematycznie organizowano spotkania dyrektora i wychowawców z rodzicami. Zaplanowano szkolenie dla rodziców "Współpraca rodziców ze szkołą warunkiem ujednolicenia oddziaływań wychowawczych" .
AD. 3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Objęto uczniów pomocą w postaci zajęć logopedycznych i rewalidacyjnych.Ponadto dla ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim zorganizowano nauczanie indywidualne i zajęcia rewalidacyjne. Dostosowano metody i formy pracy do specjalnych potrzeb uczniów. Zaproponowano rodzicom w\w uczniów przebadanie w poradni psychologiczno-pedagogicznej.Opracowano indywidualne programy edukacyjno-terapeutyczne.Zakupiono pomoce dydaktyczne.Przekazano uczniom mającym dysfunkcje dwa komputery z PCPR w Busku-Zdroju jako pomoc w usprawnianiu zaburzonych funkcji.
AD. 4. Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudniej sytuacji materialnej.
Dzieci objęto całorocznym dożywianiem w szkole finansowanym przez MGOPS w Busku-Zdroju. W miesiącu październiku i grudniu przekazano paczki żywnościowe dla dzieci z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. Wytypowano uczniów do programu Wyprawka szkolna i zwolniono z obowiązkowego ubezpieczenia. Podczas wakacji 2011r. w ramach współpracy z PCPR w Busku-Zdroju 2. uczniów pojechało na darmowe kolonie do Pogorzelicy\k.Kołobrzegu.
Szkoła Podstawowa w Szczaworyżu
AD. 1 Edukacja, wychowanie i opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i osiągniętego rozwoju.
Szkoła zapewnia dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów, a także możliwość korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej i specjalnych form pracy dydaktycznej. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach wyrównawczych, zajęciach logopedycznych, gimnastyce korekcyjnej oraz praktycznych zajęciach na pływalni.
Uczniowie rozwijają swoje zdolności w kolach zainteresowań / sportowe, recytatorsko teatralne, informatyczne / oraz poprzez udział w konkursach przedmiotowych, plastycznych, informatycznych oraz zawodach sportowych i przeglądach, zdobywając sukcesy i wyróżnienia.
Udział uczniów w uroczystościach szkolnych kształtuje poglądy i przekonania, postawy twórcze oraz patriotyczne i obywatelskie a także właściwe postawy wobec ludzi. Imprezy integracyjne z osobami niepełnosprawnymi / spotkania z uczestnikami WTZ/ wyrabiają u uczniów naszej szkoły wrażliwość i szacunek do drugiego człowieka.
Nasza szkoła realizuje zadania opiekuńcze poprzez :
1) Prowadzenie świetlicy szkolnej, organizowanie w
miarę możliwości posiłków (raz dziennie) oraz pomocy materialnej dla uczniów z
rodzin najuboższych, zabieganie o
wsparcie w
MGOPS , PCK , PCPR, TPD.
2) Wypełnianie zadań opiekuńczych przez wychowawcę klasy.
3) Dbanie o
zdrowie i
rozwój fizyczny uczniów oraz stan sanitarno – higieniczny szkoły, które realizują pielęgniarka szkolna / każdy poniedziałek /we współpracy z
dyrektorem, wychowawcami klas i
rodzicami.
4) Uczniowie szkoły w
ramach zagospodarowania czasu wolnego uczestniczą w
wycieczkach oraz koloniach letnich i
zimowiskach organizowanych przez TPD.
5) wychowawcy współpracują z
rodzicami uczniów, informują ich o
postępach w
nauce i
zachowaniu, ustalają z
rodzicami najwłaściwsze zasady postępowania z
dziećmi, informują o
trudnościach w
nauce i
potrzebach dziecka tak aby stworzyć najkorzystniejsze warunki życia i
aktywności uczniów w
środowisku szkolnym.
6) Dzieciom objętym nauczaniem indywidualnym szkoła zapewnia szczególną opiekę zespołu nauczycieli współpracujących ściśle z
Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną.
8) W
związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji szczególną opieką objęci są uczniowie niepełnosprawni, zarówno ze strony nauczycieli jak i
pomocą ze strony kolegów i
koleżanek.
W zakresie zadań opiekuńczych szkoła zapewnia realizację zasad odpowiednio do wieku uczniów i potrzeb środowiskowych: zapewnia uczniom stały nadzór podczas zajęć obowiązkowych i nadobowiązkowych oraz w czasie przerw śródlekcyjnych. W czasie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nauczyciel zwraca szczególna uwagę na stopień aktualnej sprawności i wydolności organizmu uczniów dobierając ćwiczenia o odpowiednim stopniu trudności.
Jesteśmy w trakcie realizacji projektu " Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III”. Kontynuujemy też udział w programie "Owoce w szkole" i "Szklanka mleka".
We wszystkich klasach nauczyciele realizują zajęcia profilaktyczne „ Spójrz inaczej „.
AD. 2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny,
Szkoła systematycznie współpracuje z rodzicami w dwóch kategoriach stałej i doraźnej. Do form współpracy doraźnej należą: rozmowy indywidualne nauczycieli z rodzicami oraz lustracje przez nauczycieli środowisk rodzinnych. Obie formy są bardzo cenne, ponieważ umożliwiają poznanie warunków życia ucznia, pozwalają wykryć źródła niepowodzeń oraz wpłynąć na wprowadzenie niezbędnych zmian w jego życiu domowym i rozwiązywaniu trudności wychowawczych. W ramach pedagogizacji rodziców odbywają się spotkania szkoleniowe na temat roli współpracy rodziców ze szkołą, wspólnych działań wychowawczych.
AD. 3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami,
Szkoła zapewnia opiekę nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami poprzez umożliwianie realizowania zindywidualizowanego procesu kształcenia, form i programów nauczania oraz zajęć rewalidacyjnych. Nauczyciele ą rodziców ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w formie porad, konsultacji i szkoleń przez nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w szkole / logopeda/ ,w środowisku nauczania i wychowania dziecka. Wspieranie rodziców jest ukierunkowane na rozwiązywanie problemów wychowawczych i dydaktycznych a tym samym zwiększa efektywność pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów. Dla uczniów z dysfunkcjami zakupiono pomoce dydaktyczne i programy komputerowe. Po przeprowadzeniu indywidualnych rozmów z rodzicami szkoła proponuje dla dzieci konsultacje w poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.
AD. 4. Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudniej sytuacji materialnej.
Szkoła sprawuje opiekę nad uczniami pozostającym w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, udziela pomocy materialnej rodzinie w miarę możliwości finansowych szkoły.
Uczniowie z rodzin niezamożnych otrzymują stypendia socjalne, są objęci programem wyprawka szkolna – otrzymują dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych,
paczki żywnościowe, oraz żywność z banku żywności sprowadzanej w ramach działalności szkolnego koła TPD. Dzieci z rodzin niepełnych oraz wielodzietnych są zwolnieni z opłat na ubezpieczenie. Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej korzystają z gorących posiłków finansowanych przez Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku – Zdroju.
W okresie wakacji troje dzieci wyjechało na bezpłatne wakacje, a innym dofinansowano pobyt na kolonii letniej w Krynicy Morskiej z funduszy TPD.
W szkole pomocą stypendialną są objęci również uczniowie szczególnie uzdolnieni,których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym.
Dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej dofinansowano również wycieczkę szkolną / sponsorzy /.
Samorządowe Gimnazjum w Zbludowicach
AD.
1 Edukacja, wychowanie i
opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku
i osiągniętego rozwoju.
Szkoła realizuje programy: wychowawczy i profilaktyki, które zawierają treści zawarte ww. programie tj.:
kształtowanie postaw prospołecznych,
wdrażanie do tolerancji, rozumienia i poszanowania innych osób,
kształcenie umiejętności porozumiewania się,
rozpoznawanie i kontrolowanie własnych emocji,
rozwijanie umiejętności zachowań asertywnych.
Szkoła prowadzi diagnozę psychologiczno – pedagogiczną w formie ankiet, kwestionariuszy, wywiadów, obserwacji. W okresie sprawozdawczym prowadzone były zajęcia w oparciu o program profilaktyki w formie pogadanek, warsztatów nt. min. asertywności, poczucia bezpieczeństwa, radzenie sobie ze stresem. Psycholog szkolny prowadził treningi interpersonalne. Zakupiono materiały profilaktyczno - wychowawcze do biblioteki szkolnej (książki, filmy z serii „ Nie zamykaj oczu”).
Szkoła zorganizowała i przeprowadziła szereg akcji i przedsięwzięć:
Ankiety z zakresu profilaktyki uzależnień
Spektakle profilaktyczne organizowane w BSCK, a także na terenie szkoły „Arion”
Zbiórka pieniędzy na ratowanie „Dębu Bartka”
Program artystyczny z okazji Świąt Narodowych
Przedstawienie w Kościele Św. Brata Alberta zorganizowane w celu uczczenia pamięci poległych w Katyniu
Działalność organizacji szkolnej PCK
Udział w
spotkaniu z
doradcą zawodowym z
PUP, PPP, w
ramach współpracy
z Młodzieżowym OHP
Młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w spektaklach profilaktycznych organizowanych przez UMiG. Aktywnie uczestniczymy w programach: SANEPID – „ Znajdź właściwe rozwiązanie” UMiG – „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”
Współpracujemy z MGOPS, UMiG, PCPR, PPP, Stowarzyszeniem „ Razem dzieciom”, PCK „wyprawka dla Żaka” PUP, SR, Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, KPP
W szkole funkcjonują: Samorząd Uczniowski, Koło PCK, koła przedmiotowe, koła zainteresowań, a także wolontariat (współpraca z PCPR „Świąteczna Zbiórka Żywności”, „Ogólnopolska Zbiórka Żywności”, „Zbiórka pieniędzy na schronisko dla psów „Przytulisko”.
AD. 2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
W szkole zgodnie z harmonogramem odbywają się zebrania z rodzicami. Nauczyciele oraz zaproszeni goście prowadzą zajęcia warsztatowe oraz prelekcje dla rodziców. Działalność profilaktyczna była różnorodna. Poruszane tematy skupiały się wokół systemu wartości, środków uzależniających, kształtowaniu postaw rodzicielskich, skutecznej mediacji itp.
Psycholog i pedagog udzielał konsultacji, porad, w sytuacjach kryzysowych informowano odpowiednie służby min. SR, MGOPS, PCPR.
Szkoła współpracuje z PCPR konsultacje porady , PPP, Stowarzyszeniem „Razem dzieciom” – paczki żywnościowe , PCK „wyprawka dla Żaka” PUP, SR, Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, KPP.
AD. 3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Od roku 2010 w gimnazjum w Zbludowicach funkcjonuje klasa integracyjna do której uczęszczają uczniowie ze znacznymi bądź sprzężonymi dysfunkcjami. W ramach opieki nad uczniami prowadzone są zajęcia rewalidacyjne w formie terapii indywidualnej lub grupowej usprawniające funkcje poznawcze i rozwijające podstawowe techniki szkolne. Prowadzona jest terapia logopedyczna, gimnastyka korekcyjna oraz terapia psychologiczna (w formie rozmów instruktażowych, wspierających, zajęć grupowych rozwijających poczucie wartości i przynależności do grupy). Prowadzone są również konsultacje i porady dla rodziców co daje większą szanse na zindywidualizowanie kontaktu z uczniami.
W wyjątkowych sytuacjach np. przy obniżonej kondycji psychofizycznej u ucznia, organizowane jest indywidualne nauczanie w domu lub na terenie szkoły.
AD. 4. Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej.
Młodzież w
trudnej sytuacji rodzinnej objęta jest szczególna troską i
opieką wychowawczą ze strony szkoły. Uczniowie Ci korzystają z
pomocy i
wparcia psychologa
i pedagoga szkolnego. W
ramach wsparcia prowadzone są rozmowy indywidualne, spotkania terapeutyczne i
zajęcia grupowe mające na celu wzmocnienie samooceny i
wyposażające
w mechanizmy radzenia sobie w
trudnych sytuacjach. W
sytuacjach szczególnych prowadzone są konsultacje z
ośrodkami specjalistycznymi.
Uczniom pozostającym w
trudnej sytuacji materialnej jest organizowane wsparcie
w postaci obiadów na terenie szkoły (dofinansowane przez MOPS w
Busku - Zdroju), zwolnienia z
różnych opłat na rzecz szkoły. Ponadto dwa razy w
roku stowarzyszenie „Razem Dzieciom” przy współpracy z
Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w
Busku – Zdroju rozdysponowuje paczki żywnościowe dla uczniów i
ich rodzin. Szkoła wspiera rodziny biorąc udział w
ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach
AD.
1. Edukacja, wychowanie i
opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku
i osiągniętego rozwoju.
Uczniowie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych: kołach zainteresowań:
zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z matematyki
zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z j. angielskiego
zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze z przyrody
Prowadzone są w szkole zajęcia „ Spójrz Inaczej”.
Realizowany jest program profilaktyczny w ramach, którego zrealizowano następujące działania:
- Udział w akcji „ Sprzątanie Świata”
- Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem RD Komendy Powiatowej Policji
- Spotkanie dzieci oddziału przedszkolnego z socjoterapeutą – zajęcia relaksacyjne „ Na leśnej polanie”
- Udział w ogólnopolskiej akcji „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”
- Udział uczniów w licznych konkursach:
* Konkurs ogólnopolski „ My Wolontariusze”
* Konkurs informatyczny „ Najlepsza prezentacja”
* Konkurs plastyczny „ Barwy jesieni”
* Konkurs plastyczny „ Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”
* Ogólnopolskie Konkursy przedmiotowe „ Pingwin”
* Konkurs przedmiotowy matematyczno- przyrodniczy
- Udział klas I- III w ogólnopolskiej akcji „ Śniadanie Daje Moc”
- Przeprowadzenie wśród uczniów ankiety „ Jak się odżywiamy”- analiza, sporządzenie wniosków i przedstawienie ich rodzicom.
- Udział uczniów w akcjach charytatywnych:
* „ I Ty możesz zostać św. Mikołajem”
* „ Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”
- Pogadanki przeprowadzane przez pedagoga szkolnego w klasach dotyczące przyjaźni, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, tolerancji.
- Udział uczniów w uroczystościach szkolnych : akademiach, apelach, zabawie andrzejkowej.
- W szkole funkcjonuje: Samorząd Uczniowski, koło PCK, 89BDWP Drużyna Harcerska.
AD.
2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
* Wpływ napojów energetyzujących na organizm młodego człowieka
* Skutki niesystematycznego uczenia się
* Prowadzenie przez dzieci zdrowego stylu życia i uprawianie różnych dyscyplin sportowych
- Konsultacje rodziców z pedagogiem, logopedą.
AD.
3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Obniżenie wymagań programowych, kształcenie specjalne: 1 uczeń w klasie VI, który objęty jest nauczaniem indywidualnym.
AD.
4. Opieka nad dziećmi i
młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub
częściowo opieki rodzicielskiej, a
także uczniom pozostającym w
trudniej
sytuacji materialnej.
- Współpraca szkoły z instytucjami pozaszkolnymi: MGOPS, PCPR
Dożywianie uczniów na terenie szkoły- 17 uczniów.
- Wyprawka szkolna – 4 uczniów
- Pomoc socjalna w formie paczek żywnościowych- 10 rodzin
- Pomoc socjalna w formie Świątecznych paczek żywnościowych- 10 rodzin
Samorządowe Gimnazjum Nr 2 w Busku – Zdroju
AD. 1 Pomoc edukacyjna dostosowana do wieku i osiągnięć rozwojowych : indywidualizacja pracy podczas zajęć lekcyjnych, dostosowanie wymogów edukacyjnych do możliwości ucznia, dodatkowe zajęcia dla uczniów z problemami w nauce z poszczególnych przedmiotów, koła zainteresowań, praca indywidualna z uczniami mającymi problemy w nauce oraz zdolnymi na dodatkowych godzinach wyrównawczych oraz kółkach przedmiotowych.
AD. 2 Pedagogizacja rodziców podczas spotkań klasowych, dni otwartych szkoły, spotkań indywidualnych, umożliwienie rodzicom i pomoc w uzyskaniu fachowej informacji na tematy związane z procesem wychowania ( konsultacje z pedagogiem, psychologiem, psychiatrą oraz kuratorami sądowymi, prokuratorem). Przekazywanie rodzicom rzetelnej informacji, broszurek, ulotek, na temat zagrożeń, zapobiegania uzależnieniom od środków psychoaktywnych, organizowanie dla rodziców szkoleń prowadzonych przez przedstawicieli PPP na interesujące ich tematy.
AD. 3 Objęcie opieką psychologiczno – pedagogiczną uczniów z dysfunkcjami; (pomoc w nauce, indywidualizacja nauczania podczas zajęć, dostosowania nauczania do dysfunkcji uczniów), realizacja indywidualnych programów nauczania.
AD. 4 Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej otrzymują bezpłatne posiłki ( obiady) refundowane przez MGOPS, paczki mikołajkowe, bożonarodzeniowe, wielkanocne w ramach potrzeb organizowane są zbiórki odzieży, żywności, przyborów szkolnych i przekazywane uczniom z rodzin najuboższych. Umożliwianie młodzieży dostępu do wyrównywania szans ( poziomu) edukacyjnych, poprzez udział w różnego rodzaju zajęciach ( w ramach projektów, godz. karcianych.
Szkoła Podstawowa Nr 1
w Busku-Zdroju:
AD.
1 Edukacja, wychowanie i
opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i
osiągniętego rozwoju. Przebiega prawidłowo, dostosowana jest do wieku i
indywidualnych potrzeb wszystkich uczniów realizujących obowiązek szkolny oraz do wieku i
osiągniętego rozwoju. W
placówce odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów z
problemami
w nauce z
poszczególnych przedmiotów oraz uczniami zdolnymi na dodatkowych kołach przedmiotowych. Zapewniamy uczniom dobre wykształcenie, wszechstronny rozwój ucznia, dobre warunki do nauki.
AD. 2 Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
W zakresie wychowania wszyscy nauczyciele wspierają rodziców w
spełnianiu ich obowiązków wobec dziecka. Nasza placówka jest miejscem, w
którym rodzic znajduje kompetentne wsparcie dla swoich działań opiekuńczo-wychowawczych, a
nie instytucją zwalniającą go z
tych obowiązków. Rodzice zapraszani są do współpracy ze szkołą jak i
udziału w
życiu szkoły. Nasza placówka jest przyjazna i
chętna do współpracy z
rodzicami.
Rodzice zapraszani są i
korzystają z
konsultacji psychologiczno-pedagogicznych do pedagoga szkolnego, który służy swoją radą i
pomocą w
zakresie; opieki, wychowania, diagnozowania trudności dydaktycznych i
emocjonalnych uczniów, poradnictwo polegające na pomocy w
rozwiązywaniu aktualnych problemów powstałych w
rodzinie. Przekazywanie rodzicom rzetelnej informacji w
postaci ulotek, broszur a
także podawanie adresów stron internetowych na temat zagrożeń, zapobiegania uzależnieniom od środków psychoaktywnych, Internetu. Organizowane są dla rodziców szkolenia prowadzone przez specjalistów z
PPP, psychologów z
Zespołu Interwencji Kryzysowej, Staż Pożarną na nurtujące ich tematy, zagadnienia. Rozpoznawane są również warunki życia rodzinnego uczniów przez pedagoga szkolnego poprzez uczestnictwo w
wywiadach środowiskowych z
pracownikami socjalnymi, kuratorami zawodowymi, społecznymi dzięki dobrej współpracy z
MGOPS, Sądem Rejonowym III Wydziałem Rodzinnym i
Nieletnich. Wizyty domowe pedagoga szkolnego z
wychowawcami u
uczniów w
domach rodzinnych. Dzięki, którym jesteśmy w
stanie skutecznie pomóc uczniom w
rozwiązaniu ich problemów natury emocjonalnej, dydaktycznej, wychowawczej lub rodzinnej.
Szkoła Podstawowa w Dobrowodzie.
AD. 1 Edukacja, wychowanie i opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku i osiągniętego rozwoju.
W oddziale zerowym prowadzone są zajęcia w
ramach wczesnego wspomagania.
Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci
- rozwijanie zainteresowania otoczeniem oraz uzyskiwanie niezależności od innych osób w
funkcjonowaniu w
codziennym życiu. Na zajęciach dzieci uczą się samoobsługi tzn. ubieranie się, sprzątanie po śniadaniu, dbanie o
miejsce w
którym się uczą i
bawią.
W ramach edukacji prowadzone są Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze metodami aktywizującymi.
- przekazywana wiedza dostosowana jest do umiejętności i możliwości intelektualnych uczniów.
- organizowane są zajęcia integrujące zespół klasowy: gry i zabawy integracyjne, imprezy klasowe, wycieczki, uroczystości klasowe i szkolne (np. ślubowanie klas pierwszych, andrzejki, mikołajki, choinka noworoczna itp.).
- opracowane są obowiązujący w klasie, w szkole i poza szkołą normy i reguły zachowania
- uczniowie czynnie uczestniczą w imprezach kulturalnych organizowanych w szkole i poza szkołą.
- uczniowie uczestniczą w konkursach, turniejach i zawodach sportowych.
- wpajane są nawyki dobrego zachowania i porozumiewania się z ludźmi przez: pogadanki, dyskusje z dziećmi, inscenizacje przygotowane przez uczniów obrazujące właściwe zachowanie w różnych sytuacjach, gazetki tematyczne.
W ramach realizacji kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” są przeprowadzane pogadanki z rodzicami podczas spotkań klasowych na temat:
Zagrożeń współczesnego świata.
Uzależnień i ich wpływu na rodzinę.
Zdrowych form spędzania wolnego czasu.
Problemów dorastających dzieci i młodzieży.
Sposobów rozwiązywania konfliktów w szkole i w domu.
W szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV – VI z
policjantami, na którym przeprowadzono pogadankę i
wyświetlono film o
zagrożeniach wynikających
z nieodpowiedniego wykorzystania przez młodzież internetu oraz telefonów komórkowych. Uczniowie dowiedzieli się o
konsekwencjach „wstawiania” do sieci treści godzących w
dobre imię kolegów, o
zagrożeniach wynikających z
udostępniania swoich danych osobowych oraz nawiązywania znajomości w
sieci.
Podczas zajęć „Spójrz inaczej” nauczyciele pomagają dzieciom radzić sobie
w trudnych sytuacjach, uczą asertywności i
przestrzegają przez skutkami uzależnień (również takimi jak dopalacze, telewizja, komputer czy internet). Mają one też na celu uzyskanie przez uczniów lepszego rozumienia siebie i
innych, kształtują poczucie własnej wartości, rozwijają umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z
trudnymi uczuciami – lekiem, gniewem, złością, kształtują postawy prospołeczne– uczą tolerancji, akceptacji, budowania udanych relacji z
innymi oraz kształtują postawy prozdrowotne.
AD. 2 Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
- integrowanie rodziców i angażowanie ich do pracy na rzecz klasy i szkoły przez: udział w uroczystościach klasowych, szkolnych, lekcje otwarte z udziałem rodziców, spotkania z wychowawcą.
- stałe i regularne kontakty nauczyciela z rodzicami. Opieka i zaangażowanie w organizację wycieczek, wyjść do kina, teatru, w czasie dyskotek oraz imprez wewnątrzszkolnych np. Mikołajki, Wigilia, Dzień Matki, Dzień Dziecka.
- włączanie rodziców do rozwiązywania trudnych problemów wychowawczych.
- spotkania z rodzicami, pogadanki, rozmowy wspierające działania wychowawcze i edukacyjne. Informowanie i uświadamianie o formach i sposobach pomocy i instytucjach wspierających i niosących pomoc w sytuacjach trudnych.
AD. 3 Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Współpraca z Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną w Busku – Zdroju
- organizowanie zajęć wskazujących drogi rozwiązywania problemów, pogadanki z wychowawcą w grupie oraz indywidualnie.
- spotkanie z pielęgniarką, policjantem, pedagogiem.
- udział uczniów w zajęciach pozalekcyjnych np. w ramach projektu: ,,Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III w Gminie Busko-Zdrój”: ,,Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji”, ,,Gimnastyka korekcyjna’’.
1. Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudniej sytuacji materialnej.
Stały monitoring w zakresie pomocy dla najuboższych i potrzebujących. Stały kontakt z rodzicami.
Wsparcie rodzin w trudnej sytuacji materialnej:
1. współpraca z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Busku – Zdroju - dożywianie
współpraca ze Stowarzyszeniem „Razem Dzieciom” – paczki żywnościowe
współpraca z Powiatowym Centrum Rodzinie w Busku – Zdroju – pomoc psychologiczna
współpraca z ZOPiS w Busku – Zdroju – stypendium socjalne
program rządowy – wyprawka szkolna
Szkoła Podstawowa w Słabkowicach
Ad 1. Edukacja, wychowanie i opieka nad młodzieżą dostosowana do wieku
Wspieranie dzieci w rozwoju uzdolnień:
- zajęcia rozszerzone z języka angielskiego dla dzieci młodszych – (8 dzieci)
- zajęcia rekreacyjno-sportowe i zajęcia komputerowe dla dzieci klas IV-VI – (18 uczniów)
- realizacja w ramach projektu„Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III w gminie Busko- Zdrój”- „Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie uzdolnionych”-
Intensywne wspomaganie tych uczniów, którzy rozwijają się wolniej lub nieharmonijnie:
- zajęcia wyrównawcze dla klas IV-VI – (6 uczniów)
- „Zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji” realizowane w ramach projektu„Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I-III w gminie Busko – Zdrój”- (8 dzieci)
W placówce organizowane są zajęcia świetlicowe, organizuje się rajdy, biwaki, wycieczki.
Dzieci biorą czynny udział w akcjach charytatywnych zajmujących się recyklingiem (zbiórka baterii, korków plastikowych, odzieży)
Ad 2. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny,
Zorganizowano pedagogizację rodziców na temat:
- „Czy wiecie o dopalaczach tyle co wasze dzieci”
Prelekcja na temat „Przemoc w rodzinie”
Uczniowie wzięli udział w przedstawieniach profilaktycznych ;
- dotyczących problematyki antynikotynowej pt. „ Palący problem Kopciuszka”
- program profilaktyczny dotyczący środków odurzających (dopalacze)
- program profilaktyczny ZTU przedstawienie pt. Wierzycie czy nie”
- prezentacja nt. „Bezpiecznie do domu”
Zorganizowano wiele konkursów o tematyce profilaktyczno-wychowawczej:
- „Więcej wiem, bo główka pracuje”
W placówce prowadzone są zajęcia profilaktyczno-wychowawcze „Spójrz inaczej” oraz szkolenia udzielania pierwszej pomocy.
Ad 3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Uczniom udzielana jest pomoc w przezwyciężaniu trudności w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną.
Ścisła współpraca ze szkołami specjalnymi w powiecie.
Ad 4. Opieka nad dziećmi i
młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub
częściowo opieki rodzicielskiej, a
także uczniom pozostającym w
trudniej
sytuacji materialnej.
1. Współpraca z MGOPS w Busku-Zdroju i MGOPS w Chmielniku, współpraca z PCPR
2. Otrzymanie przez 4 rodziny szlachetnych paczek.
3. Otrzymanie przez uczniów klasy pierwszej wyprawki szkolnej (7 uczniów) oraz wyposażenia do szkoły w ramach akcji PCK (3 uczniów).
4. Zwolnienie 4 uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej ze składek PZU
5. Dożywianiem objętych jest 13 uczniów.
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Busku-Zdroju:
AD. 1 Edukacja, wychowanie i opieka nad dziećmi dostosowana do wieku i osiągniętego rozwoju
W Szkole Podstawowej nr 2 dyrekcja i kadra pedagogiczna stara się stworzyć jak najlepszych warunki do realizacji funkcji opiekuńczo – wychowawczej dydaktycznej szkoły. Zakres i sposób realizacji tych zadań przez nauczycieli i wychowawców klas jest dostosowana odpowiednio do wieku uczniów i zgodny z obowiązującymi w szkole ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny. Działania dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze realizowane są w oparciu o program wychowawczy szkoły, program wychowania patriotycznego, program oddziaływań wychowawczych zapobiegających i minimalizujących zjawisko agresji, program wychowawczo – profilaktyczny „Spójrz inaczej”.
Na początku roku szkolnego nauczyciele poszczególnych przedmiotów diagnozują indywidualne potrzeby uczniów pod kątem możliwości zapewnienia każdemu uczniowi maksymalnej szansy rozwoju.Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole objęci są specjalnymi formami opieki pedagogicznej, psychologicznej, logopedycznej oraz pomocy socjalnej. Wychowawcy we współpracy z pedagogiem analizują na bieżąco trudności uczniów w nauce oraz trudności w wychowawcze. W każdym przypadku, po konsultacji z rodzicami, stosowane są odpowiednie środki zaradcze w zależności od problemu i możliwości wychowawczych rodziny. Uczniowie z trudnościami w nauce – kierowanie na badania do PPP. Pedagog i psycholog szkolny ściśle współpracują z PPP, rodzicami oraz wychowawcami uczniów w celu wyeliminowania lub zmniejszenia deficytów rozwojowych, które powodują zaburzenia w przyswajania wiedzy lub stosowaniu podstawowych norm współżycia społecznego. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów zapoznają się orzeczeniami oraz wskazówkami PPP i dostosowują wymagania edukacyjne do potrzeb uczniów. Organizowane są zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze dla uczniów klas I –VI, których celem jest likwidacja zaległości z takich przedmiotów jak: matematyka i język polski i przyroda. W latach 2010/ 2011 oraz 2011/ 2012 szkoła realizuje projekt „Indywidualizacja nauczania i wychowania klas I – III w gminie Busko – Zdrój”. W ramach programu szkoła pozyska fundusze na organizację zajęć logopedycznych, gimnastyki korekcyjnej, zajęć wyrównawczych zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, z trudnościami matematycznymi oraz na zakup pomocy dydaktycznych. Szkoła zapewnia równe szanse rozwoju uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych. Organizowane są zajęcia wspierające indywidualne potrzeby uczniów w wyrównywaniu wiedzy i umiejętności: korekcyjno – kompensacyjne, rewalidacyjne oraz nauczanie indywidualne dla uczniów posiadających opinię/orzeczenie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Realizowane są również zajęcia profilaktyczne „Spójrz inaczej” w klasach I-VI oraz „Wychowanie do życia w rodzinie” w klasach V-VI. Szkoła wspiera uczniów i ich rodziców organizując pomoc logopedy, pedagoga, psychologa szkolnego oraz pielęgniarki szkolnej. Pielęgniarka szkolna udziela pomocy przedlekarskiej, organizuje badania lekarskie, szczepienia, testy przesiewowe, fluoryzację zębów. W ramach zajęć świetlicowych szkoła zapewnia opiekę uczniom przed i po lekcjach. Opieką objętych jest około 100 uczniów, w tym uczniowie dojeżdżający z Mikułowic i z Wełcza. Uczniowie korzystają z dożywiana na stołówce szkolnej 170 ucz, w tym 30 uczniów korzysta bezpłatnego dożywiania finansowanego przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Uczniowie z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej otrzymali stypendia socjalne, dofinansowanie do zakupu podręczników oraz paczki mikołajkowe. Proces dydaktyczny wspomaga biblioteka szkolna. Uczniowie biorą udział w szkolnych i środowiskowych imprezach kulturalnych oraz turalneł ów przyrodniczych ,ego i krytycznego odbioru filmu, sztuki akcjach charytatywnych: w akcji „Pierwszaki „ ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” , Międzyszkolnym Biegu Zdrojowym, ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, uczestniczą w koncertach w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej, w miejskich uroczystościach rocznicowych: Święta Niepodległości, Konstytucji 3 – Maja, Zbrodni Katyńskiej. W ramach działalnością krajoznawczo – turystycznej uczniowie uczestniczą w wycieczkach turystycznych, wyjazdach na „zieloną szkołę”, oraz wycieczkachdoteatru, do kina. Organizacja i warunki kształcenia umożliwiają wszystkim uczniom jednakowe szanse uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. W szkole organizuje się wiele przedsięwzięć mających na celu zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i rozwijanie zainteresowań . Zajęcia pozalekcyjne organizowane są w taki sposób, aby uczniowie zainteresowani daną dziedziną mogli w tych zajęciach uczestniczyć. W szkole pracuje 33 koła zainteresowań i organizacje szkolne, które rozwijają zainteresowania, uczą samorządności, patriotyzmu, rozwijają umiejętności społeczne i organizatorskie oraz przygotowują uczniów do udziału w konkursach przedmiotowych. Dzięki temu uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach i olimpiadach. W szkole tworzone są warunki do samorządnego działania uczniów. Promowany jest zdrowy tryb życia. Na lekcjach wychowawczych i innych przeprowadzane są pogadanki o tematyce prozdrowotnej. Organizowane są również konkursy, apele, wystawki uczniowie związane z promocją zdrowego stylu życia. W ubiegłym roku nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Zachowaj trzeźwy umysł”. W ramach zadań programowych pedagog szkolny przeprowadził w szkole konkurs na temat uzależnień. Wiele dzieci zaangażowało się do konkursu plastycznego. Do realizacji opiekuńczo - wychowawczych funkcji, szkoła posiada odpowiednie warunki w postaci pomieszczeń, bazy, wyposażenia i dobrze przygotowanej kadry. Dzięki uczestniczeniu w projektach dofinansowywanych z EFS szkoła została doposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, meble do klasopracowni oraz sprzęt pomoce dydaktyczne. Nauczyciele i wychowawcy, uczestnicząc w ciągłym dokształcaniu się, poszukują jak najlepszych metod pracy z uczniami. Starają się tworzyć warunki do optymalnego rozwoju osobistego każdego dziecka. Ważną rolę w działalności opiekuńczo – wychowawczej szkoły pełni psycholog i pedagog szkolny. Swoje zadania realizuje poprzez: diagnozowanie sytuacji dziecka w rodzinie, rozpoznawanie jego potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych, organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej, typu: poradnictwo dla dzieci i rodziców, zajęcia profilaktyczne z dziećmi, stymulujące i korygujące rozwój dziecka, odpowiadające na jego potrzeby. Psycholog i pedagog współpracuje z instytucjami wspierającymi działania wychowawcze w szkole: Poradnią Pedagogiczno Psychologiczną w Busku – Zdroju, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Sądem Rodzinnym i Powiatową Komendą Policji w Busku – Zdroju. Corocznie nadzoruje spełnianie obowiązku szkolnego przez uczniów. Regularnie bada i ocenia aktualny stan bezpieczeństwa uczniów w szkole – zagrożenie zjawiskiem agresji i przemocy, uzależnieniami ( prowadzone są badania ankietowe wśród uczniów i rodziców, rozmowy, obserwacje). Na podstawie diagnozy potrzeb opiekuńczo – wychowawczych uczniów pedagog szkolny planuje i realizuje różne przedsięwzięcia. Są to działania dotyczące zdrowego stylu życia i szeroko rozumianego bezpieczeństwa dzieci, mogące zapobiec w przyszłości różnym zachowaniom ryzykownym. W tym zakresie wspomaga szkołę Komenda Powiatowa Policji w Busku – Zdroju poprzez uczestniczenie funkcjonariuszy w apelach i konkursach ( apel na temat „Bądź bezpieczny na drodze i w życiu codziennym”, konkursy plastyczne) oraz realizowanie zajęć edukacyjnych z uczniami (dotyczą uzależnień i odpowiedzialności prawnej nieletnich). Z wykorzystaniem technik aktywnych dzieci uczą się wyrażać emocje, dostrzegać swoje mocne i słabe strony, nabywają umiejętności podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, dbania o zdrowie. W niektórych klasach V – VI – w przypadku nasilonego występowania zachowań agresywnych u dzieci – pedagog szkolny prowadzi zajęcia wg. programu „Spójrz inaczej na agresję”. Poprzez doświadczanie i przeżywanie tego co jest tematem zajęć uczniowie uczą się radzić sobie w sytuacjach trudnych bez stosowania agresji. W ramach godzin wychowawczych tworzą klasowe zasady przeciwdziałania przemocy, poznają sposoby obrony siebie i pomagania innym w trudnych sytuacjach. Realizowane są zajęcia informacyjne, jak i warsztatowe na temat uzależnień, komunikacji interpersonalnej, rozwiązywania konfliktów. Zajęcia wychowawcze prowadzone przez pedagoga w klasach czwartych mają głównie na celu integrację zespołów klasowych. Nauczyciel przyrody przygotowuje z uczniami teatrzyki profilaktyczne ze słowem wstępnym pedagoga szkolnego. Zrealizowane do tej pory dotyczyły zjawiska agresji i przemocy, racjonalnego odżywiania się, wpływu kolorowej prasy na dzieci i młodzież. Pedagog szkolny obejmuje indywidualną opieką pedagogiczną uczniów, którzy, ze względu na zaburzenia rozwojowe, zaniedbania środowiskowe, nie radzą sobie z wymaganiami edukacyjnymi. Prowadzi zajęcia z tymi uczniami, utrzymuje stały kontakt z ich rodzicami, określając metody i formy pracy z dzieckiem w szkole i w domu. Szczególną opieką otaczani są uczniowie z rodzin dysfunkcyjnych. Pedagog szkolny pomaga na co dzień w rozwiązywaniu różnych problemów rówieśniczych, uwalnianiu się od napięć emocjonalnych, co wpływa na lepsze funkcjonowanie społeczne uczniów.
AD. 2 Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
Opieka psychologiczno – pedagogiczna świadczona w szkole uczniom nie może odbywać się z wyłączeniem rodzin , w których dzieci się wychowują. Wspomaganie przez szkolę wychowawczej roli rodziny na celu głównie kształtowanie postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem, określanie sposobów komunikowania się w relacjach z dzieckiem, wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania. Dotyczy tworzenia jednolitego frontu wychowawczego między rodziną i szkołą, co sprzyja skutecznemu wychowywaniu. Odbywa się głównie w formie porad psychologiczno - pedagogicznych, udzielanie instruktażu, porad dotyczących metod i form pracy z dzieckiem w szkole i w domu, prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem, pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz sposobów zaspokojenia potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka. Przywiązuje się szczególną wagę do stałej współpracy z rodzinami dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, gdyż jest ona nieodzowna dla podniesienia efektywności uczenia się i rozwoju dziecka. Odbywają się spotkania i rozmowy rodziców i dzieci z wychowawcami, psychologiem i pedagogiem szkolnym służące wyjaśnianiu różnych trudnych sytuacji, poszukiwaniu środków wychowawczych w przypadku agresji i przemocy czy innych problemów społecznych i emocjonalnych. Spotkania służą również poinformowaniu rodzica o konkretnym problemie edukacyjnym, zaproponowaniu przeprowadzenia dziecku badań psychologiczno – pedagogicznych w celu pogłębienia wiedzy o jego możliwościach rozwojowych, trudnościach i możliwych formach pomocy. Prowadzona jest również zbiorowa pedagogizacja rodziców z udziałem funkcjonariuszy Policji, pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej na temat bezpieczeństwa dzieci na drodze i w życiu codziennym oraz zagrożeń uzależnieniami. Rodzice kontaktują się ze szkołą przez spotkaniach z w formie zebrań, w ramach „dni otwartych szkoły” zgodnie z planem oraz poprzez indywidualne kontakty z wychowawcami oraz nauczycielami uczącymi. Rodzice są informowani na bieżąco o pracy szkoły, sukcesach i niepowodzeniach dzieci oraz problemach wychowawczych. Rodzice uczestniczyli również w uroczystościach szkolnych oraz chętnie włączyli się w organizację imprez kulturaln0- oświatowych dla uczniów.
Ad 3. Opieka nad uczniami ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami.
Uczniowie ze znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami otoczeni są w naszej szkole szczególną opieką ze względu na ich specjalne potrzeby edukacyjne. Większość z nich ma możliwość uczenia się w aktualnie funkcjonujących trzech klasach integracyjnych. Są to dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, z autyzmem, z niedosłuchem oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Na podstawie diagnozy poradni psychologiczno – pedagogicznej, rozpoznania przeprowadzonego na terenie szkoły oraz informacji od rodziców opracowywane są dla tych uczniów indywidualne programy edukacyjno – terapeutyczne, które uwzględniają dostosowanie treści, metod, organizacji nauczania do indywidualnych możliwości psychofizycznych i potrzeb edukacyjnych każdego dziecka. W klasach integracyjnych zatrudnieni są nauczyciele wspomagający, którzy pracując z tymi uczniami podczas lekcji pomagają im pokonywać ich ograniczenia rozwojowe, trudności edukacyjne, ułatwiają integrację ze środowiskiem rówieśniczym. Zapewniają im uczestniczenie wspólnie z pozostałymi dziećmi z klasy w różnych imprezach kulturalnych i wycieczkach krajoznawczych. Uczniowie ci mają także możliwości korzystania z pomocy psychologiczno - pedagogicznej i specjalnych form pracy dydaktycznej: specjalistycznych zajęć logopedycznych oraz zajęć gimnastyki korekcyjnej, korekcyjno - kompensacyjnych i rewalidacyjnych. Uczniom niepełnosprawnym nie uczęszczającym do klas integracyjnych pomagają w spełnianiu ich indywidualnych potrzeb edukacyjnych nauczyciele w ramach tzw. „godzin karcianych”. Uczniowie z normą intelektualną i znacznymi lub sprzężonymi dysfunkcjami w sferze poznawczej pozostają też pod stałą opieką Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Busku – Zdroju. Przywiązujmy dużą wagę do współpracy z rodzicami wszystkich uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Udzielamy pomocy rodzicom (prawnym opiekunom) dzieci niepełnosprawnych w zakresie doskonalenia umiejętności niezbędnych we wspieraniu ich rozwoju. Wspieramy dzieci, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebne są szczególne formy opieki, w tym stała lub doraźna pomoc materialna.
Ad 4. Opieka nad dziećmi i młodzieżą osieroconą, pozbawioną całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej, a także uczniom pozostającym w trudnej sytuacji materialnej.
W naszej szkole nie ma uczniów pozbawionych całkowicie opieki rodzicielskiej. Jest natomiast 14 dzieci wychowywanych przez jednego rodzica z powodu rozpadu rodziny bądź wyjazdu rodzica w celach zarobkowych za granicę. Większość z tych uczniów ujawnia różne potrzeby edukacyjne, emocjonalne, a także materialne, które staramy się zaspokajać poprzez np. organizowanie pomocy koleżeńskiej w nauce, indywidualizowanie pracy z uczniem podczas lekcji, udzielanie wsparcia, porady, włączanie do zajęć profilaktycznych ”Spójrz inaczej”, zespołów dydaktyczno -wyrównawczych. Według aktualnego rozpoznania (wywiady środowiskowe, rozmowy z rodzicami uczniów, dziećmi, obserwacja, rozmowy z wychowawcami, stała współpraca z MGOPS) 45 dzieci wychowuje się w rodzinach pozostających w trudnej sytuacji materialno - bytowej. Organizujemy dla nich różne formy pomocy, takie jak: bezpłatne posiłki w stołówce szkolnej finansowane przez MGOPS w Busku - Zdroju (30 dzieci), paczki żywnościowe przekazane z PCPR w Busku – Zdroju (57 paczek w tym półroczu), paczki świąteczno – noworoczne przygotowane w ramach akcji przeprowadzonej w szkole (30 paczek), żywnościowe przekazane przez sponsora (14 paczek), zbiórki odzieży używanej (obdarowano - 8 dzieci), sponsorowanie wyjazdów na wycieczki szkolne, do kina, teatru oraz na inne imprezy odpłatne dla ogółu uczniów. Współpracujemy z TPD w zakresie organizacji letniego wypoczynku (wyjechało 4 dzieci). Uczniowie będący w trudnej sytuacji materialnej, spełniające kryterium dochodowe zgodnie z rozporządzeniem MEN otrzymali dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych (21 uczniów).
Samorządowe Gimnazjum 1 w Busku – Zdroju:
AD. 1 Pomoc edukacyjna dostosowana do wieku i osiągnięć rozwojowych : indywidualizacja pracy podczas zajęć lekcyjnych , dostosowanie wymogów edukacyjnych do możliwości ucznia, dodatkowe zajęcia dla uczniów z problemami w nauce z poszczególnych przedmiotów, koła zainteresowań, praca indywidualna z uczniami mającymi problemy w nauce oraz zdolnymi na dodatkowych godzinach wyrównawczych oraz kółkach przedmiotowych.
AD. 2 Pedagogizacja rodziców podczas spotkań klasowych , dni otwartych szkoły, spotkań indywidualnych , umożliwienie rodzicom i pomoc w uzyskaniu fachowej informacji na tematy związane z procesem wychowania ( konsultacje z pedagogiem, psychologiem, psychiatrą oraz kuratorami sądowymi, prokuratorem). Przekazywanie rodzicom rzetelnej informacji , broszurek , ulotek na temat zagrożeń , zapobiegania uzależnieniom od środków psychoaktywnych .
AD. 3 Objęcie opieką psychologiczno – pedagogiczną uczniów z dysfunkcjami; (pomoc w nauce, indywidualizacja nauczania podczas zajęć , dostosowania nauczania do dysfunkcji uczniów), realizacja indywidualnych programów nauczania.
AD. 4 Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej otrzymują bezpłatne posiłki ( obiady) refundowane przez MGOPS, paczki mikołajkowe , w ramach potrzeb organizowane są zbiórki odzieży, przyborów szkolnych i przekazywane uczniom z rodzin najuboższych, wypożyczanie przez bibliotekę szkolną podręczników. Umożliwianie młodzieży dostępu do wyrównywania szans ( poziomu) edukacyjnych.
Szkoła Podstawowa Nr 3 w Busku-Zdroju:
Realizacja nauczania i wychowanie zgodnie z obowiązującą podstawą programową, Szkolnym Programem Wychowawczym i Programem Profilaktyki, indywidualizacja nauczania i wychowania.
- tematyka wychowawcza spotkań z rodzicami,
- szybkie informowanie rodziców o pozytywnych i negatywnych przejawach zachowania dziecka,
- wspólne z rodzicami reagowanie na negatywne przejawy zachowania (współpraca wychowawca – rodzic),
- działalność Komisji Interwencyjno – Wychowawczej,
- współpraca z PCPR, PPP, Sądem Rodzinnym i Nieletnich, z kuratorami z MGOPS,
- organizowanie indywidualnych spotkań z psychologiem,
- organizacja ogólnych spotkań z rodzicami oraz „Dni otwartych szkoły”,
- kontakty za pośrednictwem dziennika internetowego,
- dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych możliwości ucznia
- indywidualna pomoc w trakcie zajęć, praca poziomowa,
- realizacja w pracy z dzieckiem zaleceń PPP,
- organizacja zajęć dydaktyczno – wyrównawczych, korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych,
- realizacja Projektu edukacyjnego „Indywidualizacja nauczania i wychowani klas I – III”.
- współpraca z MGOPS- organizacja dożywiania w szkole,
- współpraca z PCK- dożywianie dla dzieci, ciepła odzież, dofinansowanie paczek świątecznych, wyprawki ucznia,
- zbiórka odzieży i przekazywanie jej potrzebującym uczniom i ich rodzinom,
- dofinansowanie wycieczek szkolnych,
- pomoc w zaopatrzeniu w podręczniki szkolne,
- spotkania noworoczne połączone z rozdaniem paczek dla dzieci i rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
Załącznik Nr 10 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Działania realizowane na rzecz bezpieczeństwa publicznego w 2011 roku przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju.
Biblioteka Główna:
Czytelnia, Czytelnia Internetowa „Planeta”, Wypożyczalnia Dla Dzieci i
Młodzieży,Wypożyczalnia Dla Dorosłych.
Filie biblioteczne: Błoniec, Janina, Olganów, Szaniec
Punkty biblioteczne: Szczaworyż
W swych zbiorach Biblioteka posiada 97278 woluminów, 118 tytułów książki mówionej, prenumeruje 42 tytuły czasopism. W roku 2011 zakupiono 2449 woluminów na sumę 54730 zł.
Czytelnicy zarejestrowani - 3443
Ilość osób uczestniczących w imprezach - 2193
Ilość udzielonych Informacji - 2312
Ilość osób korzystających z Internetu - 8131
Biblioteka udostępnia nieodpłatnie Internet dla czytelników zarówno w Bibliotece Głównej, jak i we wszystkich filiach znajdujących się na wsiach. W Bibliotece Głównej znajduje się 9 stanowisk komputerowych, istnieje również możliwość korzystania z Internetu na własnym sprzęcie poprzez połączenie bezprzewodowe Wi-Fi. Czytelnicy mogą korzystać z aplikacji w programie Open Office. Rezultaty swojej pracy mogą zapisać na swoim nośniku lub odpłatnie wydrukować. W każdej z placówek wiejskich znajduje się komputer z dostępem do Internetu, po jednym stanowisku w każdej placówce.
Ogólna liczba stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu dla czytelników- 13.
W roku 2011 rozpoczęto prace związane z wdrażaniem programu komputerowego MAK+. Na koniec roku 2011 skatalogowano 23% księgozbioru. W roku 2012 planuje się uruchomienie terminalu dla czytelników z dostępem do katalogu on-line.
Biblioteka wykonuje usługi reprograficzne. Literaturę niedostępną na miejscu, czytelnik może zamówić w bibliotece poprzez wypożyczalnię międzybiblioteczną. W swych zbiorach biblioteka posiada 118 tytułów książki mówionej. Dodatkowo co roku są wymieniane kasety z Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, jest to około 20 tytułów.
Ważniejsze formy pracy bibliotecznej z czytelnikiem zrealizowane w roku 2011
|
Data imprezy |
|
|
|
6.01. |
Dzień filatelisty: Filatelistyka, historia i funkcja – prezentacja znanych filatelistów – lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
19.01. |
„Zima z książką” – konkurs czytelniczy |
Filia Olganów |
|
21.01. |
„Cała Polska czyta Dzieciom” –pogadanka zawodzie weterynarza z udziałem lekarza weterynarii |
Wypożyczalnia Dla Dzieci |
|
27.01. |
Maski karnawałowe – zajęcia plastyczne |
Filia Szaniec |
|
Data imprezy |
|
|
|
14.02. |
„Kto się czubi, ten się lubi” – Walentynki, inscenizacja wierszy dla młodzieży |
Filia Błoniec |
|
18.02. |
„Moja wspaniała przygoda w czasie ferii” – konkurs na najładniejszą gawędę |
Filia Olganów |
|
28.02. |
„Spotkania przed beatyfikacją: czy myśl Jana Pawła II jest swoistą relikwią, czy warto mieć z nią kontakt” |
Wypożyczalnia Dla Dorosłych |
|
Data imprezy |
|
|
|
8.03. |
„Baby, ach te baby” – zajęcia poetyckie na podstawie fragmentów „Pamiętnika Adama i Ewy” M. Twaina |
Filia Błoniec |
|
10.03 |
„Kobieta – natchnienie i muza artystów” – głośne czytanie wierszy |
Filia Janina |
|
18.03. |
„Książka czy film” - Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, pokaz multimedialny |
Wypożyczalnia Dla Dzieci |
|
28.03. |
„Spotkania przed beatyfikacją: Kobieta w nauczaniu Jana Pawła II – spotkanie II |
Wypożyczalnia Dla Dorosłych |
|
Data imprezy |
|
|
|
1.04. |
Spotkanie z Krystyną Śmigielską – spotkanie autorskie |
Wyp. dla dzieci |
|
1.04. |
„Podróż po literaturze dziecięcej” – Lekcja biblioteczna – Międzynarodowy dzień Książki dla Dzieci |
Filia Błoniec |
|
1.04. |
Dzień ptaków – wykonanie ilustracji do wiersza „Ptasie radio” – zajęcia plastyczne |
Filia Szaniec |
|
3.04. |
„Sandomierz zwany małym Rzymem – historia i legenda” – lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
5.04. |
Przegląd literatury – 395 rocznica śmierci W. Szekspira |
Filia Olganów |
|
19.04. |
Spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską |
Wyp. dla dorosłych |
|
Data imprezy |
|
|
|
4.05. |
„Dzień Strażaka” – głośne czytanie bajki „Strażak Sam” |
Filia Szaniec |
|
5.05. |
„W kręgu sienkiewiczowskich bohaterów” – konkurs literacki |
Filia Janina |
|
5.05. |
„Geniusz, który wcielił się w ducha narodu” – przeżycia i wrażenia na podstawie twórczości H. Sienkiewicz - lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
6.05. |
Biblioteka źródłęm wiedzy o regionie – lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
10.05. |
„Albania – piękna nieznajoma” – pokaz multimedialny Andrzeja Pasławskiego |
Wyp. dla dorosłych |
|
11.05. |
Zasady korzystania z biblioteki: katalogi i księgozbiór – lekcja biblioteczna |
Wy. dla dzieci |
|
13.05. |
„Z biblioteką za pan brat” -Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – lekcja bibliotekarza |
Filia Olganów |
|
14.05 |
„Ofiary zbrodni katyńskiej” - wystawa |
Filia Janina |
|
20.05. |
Rodzaje i funkcje katalogów bibliotecznych – lekcja biblioteczna |
Wyp. dla dorosłych |
|
24.05. |
Ćwiczenia z literatury pięknej dotyczące twórczości wybranych pisarzy: W. Łysiak, B. Leśmian, M. Waltari |
Wyp. dla dorosłych |
|
Data imprezy |
|
|
|
1.06. |
„Zabawa w rymy” – potyczki literackie |
Filia Olganów |
|
1.06. |
Zajęcia edukacyjno-terapeutyczne – głośne czytanie bajek i baśni |
Filia Błoniec |
|
2.06. |
Bajki dla najmłodszych – głośne czytanie |
Filia Janina |
|
3.06. |
Jan Paweł II błogosławiony, czyli chrześcijanin w najpełniejszym tego słowa znaczeniu –spotkania z Janem Pawłem II |
Czytelnia |
|
6.06. |
„Dzień Ochrony Środowiska” – zajęcia plastyczna |
Filia Szaniec |
|
8.06. |
Spotkanie autorskie z Martą Fox |
Wyp. dla dzieci |
|
Data imprezy |
|
|
|
1, 4, 7.07. |
Plastelinowe zwierzątka Brzechwy – zajęcia plastyczne |
Wyp. dla dzieci |
|
15.07. |
„Zgaduj zgadula literacka” – 45 roczn. Śm. Jana Brzechwy |
Filia Olganów |
|
18, 21 07. |
Ramka na wakacyjne zdjęcie – zajęcia plastyczne |
Wyp. dla dzieci |
|
26.07. |
Przygody żółwia Franklina – głośne czytanie |
Wy. dla dzieci |
|
Data imprezy |
|
|
|
8.08 |
„Letnie pejzaże” – zajęcia plastyczne |
Filia Szaniec |
|
12.08 |
„lato w polu” – zajęcia plastyczne |
Filia Olganów |
|
18.08 |
„Wakacyjne opowiadanie” – głośne czytanie |
Filia Szaniec |
|
26.08 |
„Wakacyjne wspomnienia” – zajęcia plastyczne |
Filia Olganów |
|
30.08. |
„Kolorowe motyle” – zajęcia plastyczne |
Flia Szaniec |
|
Data imprezy |
|
|
|
10.09. |
Konkurs wiedzy o pisarzu – 90 rocznica urodzin Stanisława Lema |
Filia Janina |
|
20.09. |
Spotkanie autorskie z Grażyną Bąkiewicz |
Wy. dla dzieci |
|
27.09. |
Dzień głośnego czytania – głośne czytanie bajek dla najmłodszych |
Filia Olganów |
|
28.09. |
„Radość czytania” – Ewa Szelburg-Zarębina – lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
29.09. |
„Czytanie nie szkodzi” – głośne czytanie bajek i baśni połączone z zajęciami plastycznymi |
Filia Błoniec |
|
30.09. |
Pierwsze spotkanie z biblioteką – lekcja biblioteczna |
Wyp. dla dzieci |
|
Data imprezy |
Nazwa imprezy |
Miejsce |
|
3.10 |
„Dzień ptaków – zwierzęta moi przyjaciele” – głośne czytanie bajek |
Filia Szaniec |
|
4.10 |
Pierwsze spotkanie z biblioteką –lekcja biblioteczna |
Wyp. Dla Dzieci |
|
11.10 |
„Mądrej głowie dość dwie słowie” – rozwiązywanie rebusów i krzyżówek |
Filia Janina |
|
12.10 |
„Jesienne pejzaże” – zajęcia plastyczne |
Filia Szaniec |
|
17.10 |
Pierwsze spotkanie z biblioteką –lekcja biblioteczna |
Wyp. Dla Dzieci |
|
18.10 |
„Miś mieszka w bibliotece” – zabawy literackie |
Wy. Dla Dzieci |
|
19.10 |
Zajęcia poetyckie – 15 rocznica otrzymania nagrody Nobla przez Wiesławę Szymborską |
Filia Olganów |
|
25.10 |
„Dzień kundelka” – portret mojego pieska – zajęcia plastyczne |
Filia Szaniec |
|
Data imprezy |
Nazwa imprezy |
Miejsce |
|
2.11 i 3.11 |
Quiz ze znajomości twórczości H. Ch. Andersena |
Wyp. Dla Dzieci |
|
4.11 |
„Co słychać u malowanej panienki” – lekcja biblioteczna |
Filia Szaniec |
|
6.11 |
„Najważniejsze miasta w życiu Adama Mickiewicza- lekcja biblioteczna w 145 rocznicę śmierci pisarza |
Filia Olganów |
|
10.11 |
Święto Niepodległości – wieczornica dla młodzieży |
Filia Janina |
|
14.11 |
Miś mieszka w bibliotece – zabawy literackie z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia |
Wyp. Dla Dzieci |
|
18.11 |
Spotkanie z książką – lekcja biblioteczna |
Wyp. Dla Dzieci |
|
22.11 |
Naturalizm i romantyzm w powieściach Jacka Londona – lekcja biblioteczna |
Filia Błoniec |
|
25.11 |
„Mistrz pięknego czytania” – konkurs czytelniczy |
Filia Olganów |
|
29.11 |
„Chodź sobie powróżyć” – quizy, zabawy i wróżby andrzejkowe |
Filia Szaniec |
|
Data imprezy
|
Nazwa imprezy |
Miejsce |
|
9.12 |
W 115 rocznicę śmierci Alfreda Nobla - pogadanka |
Filia Błoniec |
|
15.12 |
„W świecie bajek Walta Disneya” – głośne czytanie |
Filia Błoniec |
|
15.12 |
Konkurs na najładniejszą kartkę świąteczną – zajęcia plastyczne |
Filia Janina |
|
20.12 |
„Choineczko nasza miła” – ubieramy choinkę |
Flia Szaniec |
Załącznik Nr 11 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Zadaniem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku - Zdroju jest pomoc i wspieranie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb oraz podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia oraz ich integracji ze środowiskiem.
Zadania te realizuje 16 pracowników socjalnych działu Pomocy Środowiskowej wraz z zatrudnionymi specjalistami (psycholog, pedagog, prawnik), wolontariuszami, pracownikami Świetlicy Środowiskowej i Środowiskowego Domu Samopomocy .
W ramach przeciwdziałania zjawiskom patologicznym działaniem objęte były w szczególności osoby i rodziny :
- dotknięte długotrwałym bezrobociem i ubóstwem do których kierowana była pomoc w formie zasiłków pieniężnych , poradnictwa zawodowego, udziału w kursach zawodowych : wikliniarstwo, ceramika i garncarstwo, catering i organizacja przyjęć okolicznościowych, aranżacja terenów zielonych i spawacz metodą MAG - z których skorzystało 60 osób
- z problemami wychowawczymi , bezdomnością , alkoholizmem i przemocą w rodzinie które korzystały z poradnictwa zawodowego , psychologicznego , pedagogicznego oraz grup wsparcia : dla osób współuzależnionych od alkoholu (16 rodzin) , grup wsparcia dla rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi (15 rodzin), grup wsparcia dla ofiar przemocy domowej (25 osób) , grupa wsparcia dla bezdomnych i zagrożonych bezdomnością (6 osób) .
Z rodzinami zagrożonymi patologią społeczną prowadzona była przez pracowników socjalnych i asystentów rodziny praca socjalna na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w środowisku lokalnym . W tym celu wykorzystano jako narzędzie kontrakt socjalny . W 2011r. podpisano 255 kontraktów socjalnych motywujących i zobowiązujących klientów OPS do większej aktywności w celu życiowego usamodzielnienia.
Szczególnej opieki i pomocy w zagospodarowaniu wolnego czasu wymagają dzieci z rodzin dysfunkcyjnych .Pomoc taką przez swoje działania zapewnia funkcjonująca w strukturach MGOPS świetlica środowiskowa , która jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 a w czasie ferii i wakacji świetlica wydłuża godziny pracy do 20.00.
Świetlica zapewnia dzieciom w szczególności:
- organizacje czasu wolnego, rozwój zainteresowań, organizację zabaw i zajęć sportowych;
- pomoc w sytuacjach kryzysowych, szkolnych i rodzinnych, rówieśniczych i osobistych w oparciu o diagnozę indywidualną dziecka i jego rodziny;
- pracę wychowawczą i socjalną w celu kształtowania postaw społecznie pożądanych i pomocy w prawidłowym rozwoju ich osobowości, nabywanie różnych umiejętności społecznych, koniecznych do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu ;
- kształtowanie prawidłowych kontaktów dziecka z jego rodziną i środowiskiem;
- stałą współpracę ze szkołą, sądem, policją i pracownikami socjalnymi itp.
Na świetlicy codziennie prowadzone były zajęcia:
W ramach projektu „ Wykluczamy wykluczenie” oferta zajęć Świetlicy poszerzyła się o koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży :
- koło modelarskie w którym uczestniczy 20 dzieci w dwóch 10-osobowych grupach .
- koło fotograficzne w których uczestniczy 20 dzieci w dwóch 10-osobowych grupach
- koło minigolfa w którym uczestniczy 20 dzieci ( docelowo 40 dzieci )
W roku 2011 z zajęć w świetlicy środowiskowej korzystało średnio 45 dzieci dziennie, w tym około 12 to dzieci dojeżdżające do szkół z okolicznych wiosek.
Przez cały okres wakacji organizowane były dla dzieci wycieczki rowerowe z wychowawcami świetlicy do ciekawych miejsc w okolicach Buska-Zdroju, często połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
W dniu 4.02.2011 odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej zabawa choinkowa dla 88 dzieci z rodzin korzystających z pomocy Ośrodka , 1.06.2011r. odbył się piknik dla dzieci z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „ Radosne dzieciństwo- baw się bez alkoholu „, w lipcu i w sierpniu 64 dzieci wyjechało na kolonie letnie ( 24 dzieci z terenów wiejskich przebywało w miejscowości Dąbki koło Darłowa a 40 w Lesku w Bieszczadach ), 30 sierpnia odbyła się impreza dla dzieci pod hasłem „ Pożegnanie wakacji ze świetlicą Środowiskową „ a w grudniu zostały zorganizowane Mikołajki w BSCK dla 200 najuboższych dzieci z naszej gminy połączone z występami artystycznymi dla dzieci i rozdaniem paczek ze słodyczami. We wszystkich organizowanych imprezach pomagają wolontariusze zrzeszeni przy Ośrodku .
Przy MGOPS działa noclegownia w której schronienie w 2011r. znalazło 6 bezdomnych mężczyzn , biorących udział w grupie wsparcia dla osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością
Działania w ramach grupy wsparcia są kompleksową , profesjonalną ofertą pomocy w zakresie terapii uzależnienia od alkoholu oraz pracy psychologicznej nad rozpoznawaniem przyczyn i objawów własnej bezdomności. W ramach zajęć prowadzone są działania o charakterze profilaktycznym , terapeutycznym, osłonowym i aktywizującym . Mają one na celu motywowanie bezdomnych do przełamywania bierności życiowej i podjęcia starań o własną niezależność .
Dla osób po kryzysach psychicznych , chorych psychicznie i z zaburzeniami psychicznymi świadczona jest pomoc w formie usług specjalistycznych świadczonych w Środowiskowym Domu Samopomocy . Zajęcia w ŚDS prowadzone są w ramach treningu podstawowych kompetencji i umiejętności społecznych dla osób z zaburzeniami psychicznymi .
- utrzymanie dobrej formy fizycznej i intelektualnej uczestników zajęć
- wspieranie poczucia własnej wartości, pewności siebie, odwagi, odnajdywanie sensu życia,
- rozwijanie sprawności motorycznej i psychomotorycznej,
- rozwijanie umiejętności społecznych – samoobsługi, zaradności życiowej,
- poprawa poziomu funkcjonowania w codziennym życiu
- poradnictwo oraz wsparcie psychiczne dla opiekunów osób chorych
- wspieranie osób niepełnosprawnych w osiąganiu przez nie samodzielności .
W ramach realizacji programów profilaktycznych dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie a także opieki nad dzieckiem i rodziną w Ośrodku funkcjonują dwie grupy wsparcia .
Od 2009 roku dużym powodzeniem cieszy się utworzona w ramach projektu socjalnego grupa wsparcia dla ofiar przemocy domowej „Nie jesteś sama” . W 2011r z zajęć w grupie skorzystało 25 osób. Odbiorcami były osoby dotknięte zjawiskiem przemocy domowej , klienci MGOPS, osoby u których została założona teczka „Przemoc Domowa”
Druga grupa wsparcia - „ Nadzieja „ pomagała rodzinom z terenu miasta i gminy w prawidłowym wypełnianiu ich podstawowej funkcji wychowawczej i była skierowana do 15 rodzin w których było 30 dzieci .
Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w dniu 21.06.2011r. powołano Gminny Zespół Interdyscyplinarny . . Głównym zadaniem Zespołu jest :
- zapobieganie występowania przemocy w rodzinie poprzez podnoszenie świadomości społecznej,
- podejmowanie działań pomocowych i interwencyjnych w momencie zaistnienia problemu,
- współdziałanie z innymi podmiotami przy rozwiązywaniu problemu i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ,
- rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym .
Do końca 2011r. wpłynęły cztery sprawy dotyczące przemocy domowej którymi do chwili obecnej zajmują się powołane grupy robocze w składzie : pracownik socjalny, policjant , psycholog, kurator sądowy i członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych .
Mamy nadzieje że praca wszystkich jednostek organizacyjnych Ośrodka przyczynia się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy .
Załącznik Nr 12 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Sprawozdnie z działalności Straży Miejskiej w Busku-Zdroju za okres od 01.01. 2011 do 31.12.2011roku.
W omawianym okresie Straż Miejska w Busku – Zdroju przepracowała 18 100 godzin, z czego:
- 7 950 godzin na patrolach samodzielnych
- 2 280 godziny na patrolach z Policją
- 620 godzin na asystach i konwojach
- 2 130 godziny na pracy biurowej
- 2 450 godzin na innych czynnościach
- 2 670 godzin na zabezpieczaniu imprez i uroczystości
Straż Miejska w Busku-Zdroju realizuje zadania wynikające przede wszystkim z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Strażach Gminnych/ Dz.u.Nr.123 poz.779/.
Zgodnie z zapisami Ustawy do zadań Straży należy w szczególności:
1. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych
2. czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego/ w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym/
3. współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych
4. ochrona obiektów komunalnych i użyteczności publicznej
5. zabezpieczanie miejsc przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia
6. doprowadzanie osób nietrzeźwych do izb wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania
Realizując powyższe zadania , pracownicy Straży Miejskiej wykonują je w oparciu o akty prawne o randze ustawy lub rozporządzenia , oraz uchwały przyjęte przez Rade Miejską w Busku-Zdroju.
W okresie sprawozdawczym strażnicy pełnili służby w dni powszednie w systemie jedno i dwuzmianowym w godzinach 7.00-15.00,16.00 -24.00 lub 20.00- 4.00. Pracowało wówczas dwa lub trzy patrole w tym jeden patrol zmotoryzowany.
W soboty i niedziele prowadzone są wspólne patrole popołudniowe lub nocne z policją. W zależności od potrzeb patrole te pracują w godzinach 16.00-20.00 lub 20.00-4.00.wprowadzono również wspólne patrole z referatem dzielnicowych oraz patrole w centrum miasta w godzinach 10.00-18.00.
Pracą patrolową i kontrolną objęto teren Miasta oraz całej Gminy. W czasie kontroli patrole Straży Miejskiej wykonywały oprócz zadań statutowych zadania wynikające min. z niżej wymienionych Uchwał Rady Miejskiej w Busku – Zdroju :
I. W zakresie realizacji Uchwały Nr.XXXVII/377/06 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 27.sierpnia 2006 roku w sprawie przyjęcia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój”
1. sprawdzała wykonanie zadań i obowiązków administratorów i gospodarzy domów, w wyniku czego stwierdzono następujące zaniedbania:
- nie wywożenie porzuconych dużych gabarytowo przedmiotów, które nie mieszczą się w pojemnikach
- nie wywożenie pozostałości po remontach budynków szczególnie eternitu oraz gruzu
- nie usuwanie na bieżąco oblodzeń i śniegu ze schodów i chodników
- nie remontowanie uszkodzeń drobnej infrastruktury na terenie posesji
- nie wykaszanie na bieżąco skwerów, trawników oraz innych miejsc zielonych
- nie wycinanie na bieżąco chwastów z okolic jezdni i chodników:
jednocześnie na prośbę administratorów patrolowano posesje . w których naruszany był spokój i porządek, oraz dochodziło do dewastowania mienia społecznego
2. W związku z powyższym kontrolą objęto:
- strefy płatnego postoju pod względem utrzymania czystości i porządku/ upominano i nakazywano na bieżąco utrzymywać porządek/
- tereny boisk szkolnych i placów zabaw pod względem dewastacji mienia, spożywania alkoholu
- stan porządku i czystości na terenach prywatnych przeznaczonych pod zabudowę / wysyłano nakazy uporządkowania zanieczyszczonych terenów/
- umieszczanie plakatów , afiszy i innych ogłoszeń w miejscach do tego nie przeznaczonych oraz bez zgody administratorów osiedli/udzielono za wywieszanie plakatów i ogłoszeń w miejscach do tego nie przeznaczonych 75 pouczeń, 11 mandatów na sumę 1100 złotych.
Współdziałając z MGZK kontrolowano posiadanie umów dotyczących wywozu nieczystości stałych i płynnych przez właścicieli nowo powstałych obiektów, a samodzielnie kontrolowano ilość wywożonych nieczystości stałych i płynnych tak na terenie miasta jak i na terenach wiejskich. Łącznie skontrolowano 14 wsi na terenie Gminy i 55 ulic na terenie Miasta. Kontrolami objęto łącznie 1520 posesji prywatnych i 405 posesji innych .
Z tytułu nieodpowiedniej realizacji omawianej uchwały:
1. pouczono i upomniano 1327 osób
2. wystawiono 203 nakazy administracyjne i porządkowe, w tym za :
- nieuporządkowanie terenu w obrębie nieruchomości , zarośnięte trawą chodniki lub nieodśnieżone -179 nakazów
- niezachowanie właściwych warunków przy trzymania psów - 22 nakazy,
122 osoby ukarano mandatami na kwotę 10 160 złotych,
skierowano do Sądu rejonowego w Busku-Zdroju 2 wnioski
II . Realizując zadania wynikające z Uchwały Nr.XXIX/337/09 Rady Miejskiej w Busku-Zdroju z dnia 25czerwiec 2009 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania , wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w tej strefie oraz zasad i trybu korzystania z miejsc parkingowych.
Straż Miejska przeprowadziła 1310 kontroli kart parkingowych wystawiając 280 wezwań do zapłacenia opłaty dodatkowej za nie wykupienie kart parkingowych.
III. w zakresie realizacji Ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Straż Miejska podjęła 885 interwencji, odwiozła 91 osób w stanie upojenia alkoholowego do miejsca ich zamieszkania, oraz prowadziła systematyczne kontrole miejsc, w których zbiera się młodzież . Za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych ukarano grzywną w postaci mandatu karnego 98 osoby na sumę 9 800 złotych oraz udzieliła 219 pouczeń.
IV. Realizując zadania statutowe oraz wynikające z innych właściwych przepisów funkcjonariusze Straży Miejskiej :
- prowadzili kontrole przestrzegania niektórych znaków drogowych poprzez kontrole pieszych i kierowców pojazdów- upominali oraz karali za popełnione wykroczenia
- we współdziałaniu z inkasentami MPGK kontrolowali uiszczanie opłat za handel na targowiskach miejskich / 410 asyst przy pobieraniu opłat targowych/
- karali i usuwali z targowisk osoby handlujące bez zezwolenia i opłat targowych
- przeprowadzała kontrole legalności i legalizacji wag , 178 kontroli w czasie których ujawniono 17 wag bez aktualnej legalizacji oraz 31 wag źle wskazujących gramaturę
- wraz z administratorami patrolowali posesje, w których naruszany był spokój dochodziło do dewastacji mienia społecznego
- kontrolowali parki miejskie pod względem przestrzegania regulaminu wypraszając osoby pod wpływem alkoholu oraz pouczali młodzież o obowiązujących zasadach korzystania z parku, nakładali mandaty na właścicieli wyprowadzających psy do parku/11 mandatów na sumę 1 100 złotych/
VI. Straż Miejska podejmowała wspólne działania z Policją w zakresie zabezpieczania :
- ładu i porządku oraz bezpieczeństwa podczas imprez sportowych
- ładu i porządku podczas uroczystości państwowych na teranie miasta
- ładu i porządku podczas Buskich spotkań z folklorem i Festiwalu Krystyny Jamroz
- zabezpieczaniu tras przemarszów podczas uroczystości państwowych i kościelnych
- miejsc kolizji do czasu przybycia ruchu drogowego
W okresie sprawozdawczym funkcjonariusze Straży Miejskiej uczestniczyli w 1 szkoleni zorganizowanych i przeprowadzonych przez UMiG w Busku –Zdroju z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeszkolono również 2 funkcjonariuszy ze sposobów wyłapywania i postępowania podczas wyłapywania bezpańskich zwierząt.
VII. Zestawienie kompleksowe z realizacji zadań wynikających z odpowiednich przepisów prawa stosowanych przez Straż Miejską przepisów wydanych przez Radę Miejską w Busku-Zdroju oraz na rzecz wydziałów UMiG Busko-Zdrój .
1. Dostarczono 10.000 sztuk nakazów podatkowych i innej korespondencji na rzecz UMiG
2. Rozplakatowano około 1600 informacji i plakatów na rzecz UMiG
3. Udzielono 397 asyst pracownikom UMiG
4. Przeprowadzono 14 konwoii pieniężnych
5. Poprawiono 215 znaków drogowych
6. Zgłoszono 69 rożnego rodzaju awarii wodociągowych i drogowych
7. Przeprowadzono 22 kontrole meldunkowe
8. Wykonano 49 łapanek bezdomnych i bezpańskich psów, z których złapanych 29 psów dostarczono do przytuliska
9. Zabezpieczano łącznie 55 imprez kulturalnych, sportowych oraz uroczystości państwowych i kościelnych odbywających się na teranie Miasta i Gminy.
10. Skierowano 26 wnioski do Sądu Rejonowego w Busku-Zdroju.
11. Do azylu dla ptaków znajdującego się w Chęcinach dowieziono 2 sztuki ptactwa.
EWIDENCJA WYNIKÓW DZIAŁAŃ STRAŻY
|
Lp.
|
Rodzaje wykroczeń zawartych w:
|
Pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie lub zastosowanie innego środka oddziaływania wychowawczego
|
Mandat
|
||
|
|
|
|
liczba
|
kwota
|
|
|
1
|
Kodeks wykroczeń
|
|
|
|
|
|
|
a
|
wykroczenia przeciwko porządkowi i
spokojowi publicznemu
|
|
|
|
|
|
b
|
wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu osób i
mienia
|
|
|
|
|
|
c
|
wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i
porządkowi w
komunikacji
|
|
|
|
|
|
d
|
wykroczenia przeciwko zdrowiu
|
|
|
|
|
|
e
|
wykroczenia przeciwko obyczajności publicznej
|
|
|
|
|
|
ff
|
wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego
|
|
|
|
|
|
g
|
szkodnictwo leśne, polne i ogrodowe |
|
|
|
|
2
|
ustawa o
wychowaniu w
trzeźwości i
przeciwdziałaniu alkoholizmowi
|
|
|
|
|
|
3
|
ustawa o
utrzymaniu czystości i
porządku w
gminach
|
|
|
|
|
|
4
|
ustawa o
odpadach
|
|
|
|
|
|
5
|
ustawa Prawo o
miarach
|
73
|
|
|
|
|
6
|
ustawa o
ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
|
|
|
|
|
|
7
|
ustawa o
ochronie przyrody
|
|
|
|
|
|
8
|
akty prawa miejscowego (przepisy porządkowe)
|
|
|
|
|
|
|
Ogółem
|
|
|
|
|
Załącznik Nr 13 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Sprawozdanie z realizacji programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego 2011 - 2014
Podstawowym celem działalności Buskiego Samorządowego Centrum Kulturyw Busku – Zdroju jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej potrzeby kulturalne mieszkańców jak również upowszechnianie i promocja kultury lokalnej w kraju i za granicą . Przedmiotem działalności BSCK jest w szczególności edukacja kulturalna, wychowanie przez sztukę oraz upowszechnianie kultury i wiedzy.
BSCK prowadzi wielokierunkową działalność kulturalną oraz kulturalno – oświatową
na podstawie własnego , społecznie akceptowanego programu.
Założony plan pracy placówki wpisuje się w szeroko rozumiany program zapobiegania przestępczości poprzez szerokie spektrum możliwości samorealizacji odbiorcy.
W roku 2011 Buskie Samorządowe centrum Kultury było administratorem placówek w: Baranowie, Błońcu, Broninie, Chotelku, Galowie, Janinie, Kostkach Dużych, Łagiewnikach, Mikułowicach, Młynach, Bilczowie, Olganowie, Owczarach, Pęczelicach, Radzanowie, Skotnikach Małych, Szańcu, Zwierzyńcu, Skorzowie, Widuchowej, Skotnikach Dużych , Zbrodzicach, Nowym Folwarku, Ruczynowie, Żernikach Górnych, Kawczycach, Kołaczkowicach, Biniątkach, Podgajach.(łącznie 29 świetlic).
Oferta programowa świetlic przygotowywana była jako alternatywa spędzania czasu wolnego przez społeczność lokalną. Oprócz możliwości skorzystania z gier stolikowych, ping – pong czy bilard, opiekunowie świetlic lub Rada Sołecka organizowali i zagospodarowywali czas wolny poprzez prowadzenie konkursów tematycznych, rozgrywek turniejowych , zajęć z innych dziedzin sztuki( np. tańca , plastyki ) organizacji Festynów rodzinnych , przy dużym wsparciu BSCK..
Opiekunowie świetlic , Rady Sołeckie i Dom Kultury realizowali swoje zadania w oparciu o potrzeby środowiska lokalnego .
Buskie Samorządowe Centrum Kultury od stycznia do końca grudnia 2011 r. było organizatorem 372 imprez artystycznych , w których wzięło udział około 33 261 widzów
( nie szacujemy ilości widzów uczestniczących w koncertach zewnętrznych, festynach i imprezach plenerowych odbywających się poza placówką).
Buskie Samorządowe Centrum Kultury realizując roczny kalendarz imprez zorganizowało:
- „Ponidzie Blues Festival” 15,16. kwietnia 2011 , na który składały się koncerty bluesowe odbywające się w BSCK – Dom Kultury (ogółem około 200 odbiorców) .
Na Festiwalu wystąpiły zespoły: „Jacek i Placek”,”Zdrowa woda”, „Blue Sun” , „Cree”,
-
Festyny , Pikniki Rodzinne
( przy współpracy z
organizacjami społecznymi) w
takich miejscowościach gminy Busko – Zdrój jak: Młyny, Chotelek, Błoniec – Nowa Wieś, Siesławice – Karabosy, Słabkowice, Dobrowoda, Pęczelice, Zbrodzice, Zbludowice, Wełecz, Szaniec, Widuchowa, Bronina.
-
Koncerty zespołów
: „Closterkeller”, ”Zayazd”, „Woyager”, „Bayer Full”, Kamila Bednarka z
zespołem „Star Quard Muffin „ , „Grupy MoCarta” , „Podoba mi się”, „Platau”, Koszalińskiej Orkiestry Akordeonowej oraz solistów : Piotra Cugowskiego, Grzegorza Turnaua, Renaty Przemyk, Pauliny Bisztygi , Marcina Wyrostka, Doroty Lanton itp.
- Przegląd Artystyczny Szkół Podstawowych , Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych
(19 kwietnia 2011 r.). W Przeglądzie wzięło udział około 500 uczniów.
- W ramach „Akcji Zima 2011”(1 .02. – 13.02.2011 r. ), zorganizowano zajęcia w Domu Kultury i w placówkach terenowych , takie jak: Muzyka (4 x ) –„Nagraj płytę” – w zajęciach uczestniczyło 20 osób, Film ( 4x) - „Ferie w kinie 4 seanse filmowe” – z propozycji skorzystało ogółem około 900 osób ,Teatr - „My się zimy nie boimy „ – otwarte zajęcia teatralne ( 4x) – w zajęciach uczestniczyło ogółem 60 osób , Koncerty – z tej formy spędzania czasu wolnego skorzystało około 2 420 osób , Taniec ( 4x w każdej placówce : SP w Dobrowodzie, świetlica w Zwierzyńcu, świetlica w Kołaczkowicach, świetlica w Błońcu): „Ferie z Tańcem”– z zajęć skorzystało 74 osób, „Zimowa Szkoła Tańca”( 6 spotkań) – z zajęć skorzystało około 357 osób, Plastyka „Zima w Sztuce : - 51 osób ,”Plastyka na wesoło” – „Ferie bez nudy „ – ( po 3 spotkania w każdej placówce świetlica w Janinie, świetlica w Olganowie, świetlica w Młynach i Janinie) , zajęciach wzięło udział ogółem około 51 osób.
Ogółem z propozycji spędzania wolnego czasu w ramach „Akcji Zima” skorzystało około 3 933 osób.
- Podczas „Akcji Lato 2011” ( 22.06. – 28.08.2011 r. ) zorganizowano zajęcia z dziedziny tańca, plastyki, , teatru, malarstwa, rękodzielnictwa zarówno w Busku – Zdroju jak i świetlicach wiejskich. Inną propozycją było zaproszenie wszystkich chętnych na seanse filmowe (- wstęp wolny- ) zorganizowane w ramach „ Akcji lato” – (4 x) , oraz koncerty w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz (2.- 09.07.2011 r.) – koncerty plenerowe otwarte takie jak: Koncert zespołu „Mazowsze” ,Koncerty w Kościołach , muszli parku zdrojowego, sali koncertowej San. Marconi i inne organizowane podczas Festynów („ Powitanie lata” w Zbrodzicach, „Piknik rodzinny Święto czosnku” , „Piknik rodzinny święto ogórka” w Widuchowej, Piknik rodzinny w Dobrowodzie, Piknik rodzinny w Siesławicach – Karabosach, Piknik rodzinny w Słabkowicach, Piknik rodzinny – „koncert na studni” w Pęczelicach, koncerty w ramach Dożynek Gminnych , obchodów Dni Buska – Zdroju.
Ogółem z propozycji zawartych w programie „Akcja lato 2011 skorzystało szacunkowo około 9 000 osób.
- „ Dni Buska – Zdroju”, które odbyły się 27 i 28 sierpnia 2011 r. ( w obchodach wzięło udział rotacyjnie około 1000 osób)
- Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem , które odbyły się 21 i 22 maja 2011 r.w muszli parku zdrojowego- Przegląd śpiewaków , kapel ludowych ( Festiwal obejrzało około 2000 osób rotacyjnie).
- IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Niechaj zabrzmi Bukowina” odbył się w dniach 26 – 28 maja 2011 r. ( Festiwal obejrzało około 800 osób).
- XVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz , odbył się w dniach
2 – 9.07.2011 r. Festiwal obejrzało około 7000 osób.
- Przegląd Poezji i Pieśni Legionowej , Żołnierskiej i Niepodległościowej , odbył się 8 i 13 listopada 2011 r. Przegląd obejrzało łącznie około 400 osób.
- Ponidzie Jazz festiwal , odbył się 2. 12.2011 r. . W Festiwalu wzięło udział około 100 melomanów.
Rokrocznie Dom Kultury jest organizatorem „Kina Edukacyjnego „adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych . W 2011 r. w terminach :
- 15.11.2011 r., - film prod. polskiej „Jestem” D. Kędzierzawskiej.
Film jest opowieścią o jedenastoletnim chłopcu, Kundlu, szukającym swego miejsca na ziemi. Jest to przejmująca historia oparta na faktach, które wydarzyły się w 2002 roku na obrzeżach Łodzi.
Film obejrzeli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Busku Zdroju i Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Przed projekcją filmu uczniowie wysłuchali wykładu na temat problematyki poruszanej w filmie , który wygłosił zaproszony filmoznawca.( około 400 uczniów).
- 30.11.2011 r.. , - film „Przytul mnie „ w reżyserii Kaspara Munka traktujący o przemocy w Internecie. Projekcję rozpoczął krótki wykład i dyskusja moderowana przez filmoznawcę oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Busku - Zdroju
Film obejrzeli uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku - Zdroju.
W 2011 r. w BSCK odbyło się 35 koncertów w wykonaniu Salonowej Orkiestry Zdrojowej
( koncerty miały charakter otwarty).
W kinie „Zdrój” wyświetlono 77 filmów w tym 234 seanse , które zobaczyło 12.416 widzów.
BSCK zorganizowało 12 wystaw plastycznych i fotograficznych, 2 konkursy plastyczne
(konkurs na palmę wielkanocną i na kartkę świąteczną) o zasięgu gminnym oraz warsztaty plastyczne dla opiekunów świetlic ( wykonanie palm wielkanocnych, malowanie bombek świątecznych).
Ponadto Dom Kultury prowadził :
zajęcia
plastyczne:
grupa dorosłych – 1
x w
tygodniu – 2h,
malarstwo dla dzieci i
młodzieży - 1
x w
tygodniu 3
h,
grupa dzieci – zajęcia z
różnych technik plastycznych – 1
x w
tygodniu 2
h
zajęcia taneczne:
grupa „Witch Dance” – 2
x w
tygodniu 2x45’ ,
Ognisko Baletowe- 1
x w
tygodniu 2
grupy,
Zajęcia muzyczne:
Studio Piosenki – termin zajęć ustalany indywidualnie z
uczestnikami - minimum raz w
tygodniu ,
Zespół „Słoneczne Trampy” – 1
x w
tygodniu,
Zespół „Gawronki”- 1
x w
tygodniu,
Młodzieżowy Zespół Instrumentów Dętych – 1
x w
tygodniu – 2h,
Zespół Instrumentów Dętych Drewnianych – 1x w tygodniu – 2h,
Zespół instrumentów Perkusyjnych - 1
x w
tygodniu – 2
h
Zespół śpiewaczy „Echo” – 1
x w
tygodniu – 3h,
Zespół śpiewaczy „Złota Jesień” – 1
x w
tygodniu – 3h,
teatr:
Teatr NieWielki – 2
x w
tygodniu po 2h
Foto:
Zajęcia z
zakresu fotografii - minimum raz w
tygodniu ( projekt realizowany z
MOPS w
Busku – Zdroju).
Zajęcia w
Szkole Muzycznej w
I II i
III
klasie :perkusji, trąbki, klarnetu i
saksofonu, gitary, skrzypiec . Z
zajęć skorzystało 91 uczniów .
Należy podkreślić, że Buskie Samorządowe Centrum Kultury swoje działania opiera na konsultacjach ze społecznością lokalną , która angażuje się czynnie poprzez spontaniczny udział w wolontariatach (młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) wspomagających organizację większych wydarzeń artystycznych takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz czy Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona.
Załącznik Nr 14 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Urząd Gminy w Solcu-Zdroju w odpowiedzi na pismo z dnia 04.01.2012 roku Znak: SOZ.0640.1.1.2012 przesyła informację z działań podejmowanych przez gminę i jednostki podległe w zakresie bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego w roku 2011 wynikających z „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2011-2014”
1. Edukacja publiczna, wychowanie i opieka nad dziećmi i młodzieżą odpowiednio do wieku i osiągniętego rozwoju.
– prowadzenie przez szkoły kół zainteresowań, świetlic, zajęć uzupełniających,
warsztaty muzyczne dla wybitnie uzdolnionych pn. “Z kulturą na prowincje”
zrzeszenie się 70 wolontariuszy z Gimnazjum – współpraca z dziećmi niepełnosprawnymi z terenu gminy Solec-Zdrój
integracja dzieci ze starszym pokoleniem tzw. “Kuchcikowo” - współne gotowanie w GCK
organizowane w Bibliotece Publicznej w Solcu-Zdroju wieczorów poezji oraz czytania bajek dla dzieci
III “Sobótkowe Spotkanie Integracyjne nad Zalewem” Zborów-Solec 2012 orgazniowane przez stowarzyszenie “Wielki Gosz” - spotkanie interacyjne z oobami niepełnosprawymi z terenu gminy
2. Realizacja projektów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży.
– Wielopoziomowy program profilaktyczny z młodzieżą w Samorządowym Gimnazjum w Solcu-Zdroju “Veto wobec przemocy, alkoholu i narkotyków”.
Zakup materiałów dla szkół do konkursu “Zachowaj trzeźwy umysł”
Zakup materiałów informacyjnych dla szkół o tematycy antyuzależnieniowej – dopalacze i energy drinki.
Udział dzieci ze szkół podsatwowych ze Solca-Zdroju i Zborowa oraz Gimnazjum z Solca-Zdroju w warsztatach profilaktycznych “Cyberprzemoc to też przemoc”, “Mały miś do lasu bał się iść”, “Bądź odporny. Decyduj mądrze.”
Zorganizowanie koloni letnich w Rabce dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym
Udział dzieci ze szkół podstawowych ze Zborowa i Solca-Zdroju w imprezie artystycznej o tematyce antyuzależnieniowej “Urodziny Baby Jagi”
Zorgaizowanie występu kababretu “PIGWA” nad zalewem w Solcu-Zdroju zawierającego elementy profilaktyki alkoholowej.
Konkurs wiedzy o zapobieganiu uzależnieniom połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną przez dzielnicowego Posterunku Policji w Solcu-Zdroju
w okresie letnim GCK w Solcu-Zdroju przy współpracy z Powiatową Inspekcją Pracy, Policją i OSP z terenu gminy organizował dla dzieci w 8 wsiach z terenu gminy zajęcia pn. “Bezpieczne wakacje” zawierające elementy profilaktyki, i szeroko pojetego bezpieczeństwa min. w gospodarstwie,
3. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, promocja sportu, prowadzenie klubów sportowych, świetlic środowiskowych.
– działalość Gminnego Klubu Sportowego “Źródło” tj. organizowanie rozgrywek w piłkę nożną i piłkę halową, organizowanie zajęć piłki nożnej z młodzieżą z terenu gminy, organizowanie trunieju w piłki nożnej drużych z miejscowości z terenu gminy “Liga sołectw”
rozgrywki w okresie zimowym Zespołu Ligi Siatkowej mężczyzn
udział w “Turnieju Miast i Gmin – Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich”
udział w akcji sportowej “Cała Polska biega”
udział w akcji “Świętokrzyska Akademia Sportu na Obszarach Wiejskich”
X Międzygminny Bieg Uliczny o “Puchar Wójta Gminy Solec-Zdrój”
XX Wyścig Kolarski im. Andrzeja Imosy
II Międzyzakładowy Turniej Piłki Siatkowej
zajęcia sportowe w świetlicach i na boiskach wiejsckich z młodzieżą przeprowadzone przez insruktora ds. Sportu z GCK
treningi piłki nożnej “mołodzików” organizowanych na stadionie sportowym w Solcu-Zdroju
organizowanie zajęć sportowych, i turniejów: tenisa stołowego, bilarda oraz rozgrywek siatki, kosza na boisku wielofunkcyjnym przy GCK
zorganizowanie półkoloni dla dzieci z terenu gminy
4. Zapewnienie pomocy społecznej lokalnej społeczności.
– działanie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Solcu-Zdroju zgodnie z ustawą o pomocy społecznej
– stypendia dla dzieci z biednych rodzin
– stypendia dla uzdolnionych studentów
– stypendia dla niepełnosprawnych sportowców osiągających sukcesy w sporcie
– kierowanie osób niepełnosprawnych z terenu gminy na dzienne zajęcia do Środowiskowego Domu Pomocy i Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Świniarach
organizowanie dożywiania w szkołach dla dzieci z ubogich rodzin
pośrednicto urzędu w przekazywaniu artykułów żywnościowych z “Caritas” dla rodzin ubogich
5. Poprawa infrastruktury drogowej ze szczególnym ukierukowaniem na poprawę bezpieczeństwa pieszych i dzieci.
– wykonanie nawierzchni i oznkowania części dróg w miejscowościach: Piasek Mały (wraz z chodnikiem), Świniary, Wełnin, Piestrzec, Włosnowice i Solce-Zdrój
oznakowanie i malowanie przejść dla pieszych w miejscowościach Solec-Zdrój, Kików, Zborów, Piasek Mały, Kolonia Zagajów.
odnawianie wiat przystankowych
zmiana organizacji ruchu na drodze przy Samorządowym Gimnazjum w Solcu-Zdroju
wykonanie chodnika przy drodze prowadzącej do szkoły w miejscowości Zborów
Podanto w GCK organizowane były spotkania z Dzielnicowym Posterunku Policji w Solcu-Zdroju nt. bezpieczeństwa na drodze pn. “Bezpieczny powrót ze szkoły”
6. Przeciwdziałanie alkoholizmowi i rozwiazywanie problemów alkoholowych na obszarach gmin.
– działalność komisji alkoholowej w zakresie pomocy uzależnionym i wsparcie rodzinom alkoholików
– prowdzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień i przemocy w rodzinie w Urzędzie Gminy oraz prowadzenie ośrodka wsparcia przez pedagoga szkolnego dla dzieci i dorosłych
– działalność komisji interdyscyplinarnej
– organizowanie spotkań w świetlicach wiejskich na tereni gminy Solec-zdrój o tematyce związanej przeciwdziałania uzależnieniom
organizowanie pogadanki dla dzieci i młodzieży w GCK i Szkołach przerowadzonych przez Dzielnicowego Policji z Solca-Zdroju
7. Promowanie kultury, organizacja festynów profilaktycznych.
– organizowane imprezy kulturalnych przez Gminne Centrum Kultury
X Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
II Przegląd Zespołów Kolędniczych
Festyn Rodzinny “X Soleckie Lato nad Zalewem” impreza sportowo-rekreacyjna
IV Ogólnopolski Konkurs Muzyki Akoordeonowej “Harmonia Zdrowia i Muzyki”
imrezy okolicznościowe jak: Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Seniora, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Andrzejki, Mikołajki oraz organizowanie “Spotkania Wigilijnego” dla osób samotnych
– imprezy organizowane przez Urząd Gminy
współudział w organizowaniu imprezy plenerowej IV Imieniny Jana I Janiny - “Noc Świętojańska”
festyn rodzinny Letni Piknik “Ze słońcem w herbie”
uroczyste obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada
zorganizowanie “Sylwestra Pod Gwiazdami” przy budynku Urzędu Gminy Solec-Zdrój
Większość imrez połoczona jest z elementami profilaktycznymi.
8. Przeciwdziałanie katastrofom technicznym awariom i klęskom żywiołowym, a w przypadku zaistnienia pomoc w odbudowie i minimalizacji skutkom .
– monitorowanie cieków wodnych na terenie gminy, występowanie z wnioskim do ŚZMiUW o konserwację rowów i rzek
9. Ograniczanianie bezrobocia i czynników patologicznych.
– realizacja projektu “Aktywizacja społeczno-zawodowa bezrobotnych z terenu gminy Solec-Zdrój”
– zatrudnianie pracowników na prace interwencyjne
organizowanie w GCK kursów doszkalających i dających możliwość przekwalifikowania.
Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży
– działalość Gminnego Klubu Sportowego “Źródło” tj. organizowanie rozgrywek w piłkę nożną i piłkę halową, organizowanie zajęć piłki nożnej z młodzieżą z terenu gminy, organizowanie trunieju w piłki nożnej drużych z miejscowości z terenu gminy “Liga sołectw”
rozgrywki w okresie zimowym Zespołu Ligi Siatkowej mężczyzn
udział w “Turnieju Miast i Gmin – Europejski Tydzień Sportu dla Wszystkich”
udział w akcji sportowej “Cała Polska biega”
udział w akcji “Świętokrzyska Akademia Sportu na Obszarach Wiejskich”
X Międzygminny Bieg Uliczny o “Puchar Wójta Gminy Solec-Zdrój”
XX Wyścig Kolarski im. Andrzeja Imosy
II Międzyzakładowy Turniej Piłki Siatkowej
zajęcia sportowe w świetlicach i na boiskach wiejsckich z młodzieżą przeprowadzone przez insruktora ds. Sportu z GCK
treningi piłki nożnej “mołodzików” organizowanych na stadionie sportowym w Solcu-Zdroju
organizowanie zajęć sportowych, i turniejów: tenisa stołowego, bilarda oraz rozgrywek siatki, kosza na boisku wielofunkcyjnym przy GCK
zorganizowanie półkoloni dla dzieci z terenu gminy
Realizacja projektów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży.
– Wielopoziomowy program profilaktyczny z młodzieżą w Samorządowym Gimnazjum w Solcu-Zdroju “Veto wobec przemocy, alkoholu i narkotyków”.
Zakup materiałów dla szkół do konkursu “Zachowaj trzeźwy umysł”
Zakup materiałów informacyjnych dla szkół o tematycy antyuzależnieniowej – dopalacze i energy drinki.
Udział dzieci ze szkół podsatwowych ze Solca-Zdroju i Zborowa oraz Gimnazjum z Solca-Zdroju w warsztatach profilaktycznych “Cyberprzemoc to też przemoc”, “Mały miś do lasu bał się iść”, “Bądź odporny. Decyduj mądrze.”
Zorganizowanie koloni letnich w Rabce dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym
Udział dzieci ze szkół podstawowych ze Zborowa i Solca-Zdroju w imprezie artystycznej o tematyce antyuzależnieniowej “Urodziny Baby Jagi”
Zorganizowanie występu kababretu “PIGWA” nad zalewem w Solcu-Zdroju zawierającego elementy profilaktyki alkoholowej.
Konkurs wiedzy o zapobieganiu uzależnieniom połączony z prelekcją i prezentacją multimedialną przez dzielnicowego Posterunku Policji w Solcu-Zdroju
w okresie letnim GCK w Solcu-Zdroju przy współpracy z Powiatową Inspekcją Pracy, Policją i OSP z terenu gminy organizował dla dzieci w 8 wsiach z terenu gminy zajęcia pn. “Bezpieczne wakacje” zawierające elementy profilaktyki, i szeroko pojetego bezpieczeństwa min. w gospodarstwie,
Nowe inwestycje z obszaru kultury, sportu i rekreacji
– wybudowane zostały: aleja spacerowa przy ul Magnoliowej w Solcu-Zdroju oraz zagospodarowany został teren przy GCK obok istniejącego placu zabaw oraz boiska wielofunkcyjnego wykonany został plac z aromaterapią
rozpoczęto budowę hali sportowej przy Samorządowym Gimnazjum w Solcu-Zdroju
z inicjatywy Gminy rozpoczęte są prace przez inwestora nad budową basenów termalnych.
Integracja różnych środowisk dająca poczucie spójności w tzw. małych ojczyznac h
– zrzeszenie się 70 wolontariuszy z Gimnazjum – współpraca z dziećmi niepełnosprawnymi z terenu gminy Solec-Zdrój
– integracja dzieci ze starszym pokoleniem tzw. “Kuchcikowo” - współne gotowanie w GCK
organizowane w Bibliotece Publicznej w Solcu-Zdroju wieczorów poezji oraz czytania bajek dla dzieci
– III “Sobótkowe Spotkanie Integracyjne nad Zalewem” Zborów-Solec 2012 orgazniowane przez stowarzyszenie “Wielki Gosz” - spotkanie interacyjne z oobami niepełnosprawymi z terenu gminy
Budowa społeczeństwa obywatelskiego
Zrealizowane przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i oświatowe
Załącznik Nr 15 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Sprawozdanie z realizacji programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego 2011 - 2014 z gminy Stopnica.
1. Edukacja publiczna, wychowanie i opieka nad dziećmi i młodzieżą odpowiednio do wieku i rozwoju:
- edukacja publiczna poprzez informowanie społeczeństwa o możliwościach pomocy psychospołecznej i prawnej w zakresie profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej tj. rozpowszechnianie ulotek, plakatów, informatorów oraz komunikatów w lokalnych mediach.
- w ZSP w Stopnicy i punkcie filialnym w Czyżowie zorganizowano zajęcia wychowawczo profilaktyczne „Spójrz inaczej” i „Spójrz inaczej na agresję”.
- w szkołach na terenie gminy realizowano programy profilaktyczno-edukacyjne z udziałem przedstawicieli Policji związane z bezpieczeństwem drogowym i publicznym,
- zorganizowano szkolne kursy, turnieje, spektakle, akcje propagujące bezpieczeństwo i zdrowy styl życia, uczniowie uczestniczyli w akcjach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego: „Bezpieczeństwo dla wszystkich”, „Bezpieczeństwo na piątkę”, „Skuterem bezpieczniej”, „Mały ratowniczek”, „Bądź bezpieczny na drodze”,
2. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, promocja sportu, prowadzenie klubów sportowych, świetlic środowiskowych:
- corocznie organizowane imprezy sportowe o zasięgu gminnym, turnieje gry w piłkę nożną, ręczną, siatkową, biegi uliczne,
- imprezy sportowe o zasięgu szkolnym gminnym, powiatowym i wojewódzkim,
- dotacja dla LKS „PIAST” i uczniowskiego Klubu Sportowego w Stopnicy,
- kółka zainteresowań prowadzone przez GCK na Zamku w Stopnicy oraz w świetlicach środowiskowych.
3. Działania na rzecz propagowania zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych:
- diagnoza środowisk szkolnych w zakresie bezpieczeństwa,
- realizacja programów profilaktycznych i prewencyjnych w szkołach,
- opracowanie, wdrożenie procedur postępowania w sytuacjach wystąpienia zagrożeń,
- edukacja dzieci i młodzieży, nauczycieli i pracowników obsługi w zakresie sposobu postępowania i zachowania się w szczególnych sytuacjach,
- edukacja prozdrowotna młodzieży – kształtowanie właściwych wzorców i zdrowego stylu życia,
- zespół Szkolno-Przedszkolny w Stopnicy jako jedyny z powiatu buskiego uzyskał Certyfikat Bezpieczeństwa na lata 2011-2015 w uznaniu przedsięwzięć na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa w ramach realizacji programu „Raz, Dwa, Trzy bądź bezpieczny i Ty”,
- dzielnicowy Komisariatu Policji w Stopnicy cyklicznie prowadzi pogadanki, prelekcje połączone z praktyczną nauką zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu komunikacyjnym w miasteczku ruchu drogowego dla dzieci i młodzieży oraz prelekcje dla rodziców poświęcone bezpieczeństwu, profilaktyce uzależnień czy odpowiedzialności prawnej nieletnich ,
- szkoły podstawowe corocznie uczestniczą w akcji promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym „Jabłuszko-Cytrynka”.
4. Zapewnienie pomocy społecznej lokalnej społeczności:
a. dokonywanie analizy i oceny zjawisk celem pomocy finansowej podopiecznym,
b. świadczenie pracy socjalnej na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym poprzez:
- pomoc podopiecznym w uzyskaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Busku Zdroju,
- wspomaganiu rodzin w których żyją osoby starsze, przewlekle chore bądź niepełnosprawne w działaniach zmierzających do zaspokojenia ich potrzeb i utrzymania w środowisku zamieszkania,
- wspieraniu osób bezrobotnych w poszukiwaniu pracy oraz przeciwdziałaniu negatywnym skutkom bezrobocia,
- pomocy osobom bezdomnym w wychodzeniu z bezdomności,
- ścisłej współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, Zakładem Opieki Zdrowotnej w Busku Zdroju,
- ustalaniu uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego,
- ustalaniu uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych,
- pomocy podopiecznym w zarejestrowaniu się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne,
- pomocy w zapewnieniu opieki i pielęgnacji nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi,
- pomocy w kompletowaniu dokumentów dla osób wymagających umieszczenia w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym,
- pomocy osobom po opuszczeniu zakładu karnego w integracji ze środowiskiem,
- wspomaganiu rodzin w wypełnianiu funkcji opiekuńczych, wychowawczych, zabezpieczających,
- złożeniu wniosków do Prokuratury Rejonowej w Busku Zdroju oraz do Komisariatu Policji w Stopnicy o domniemaniu popełnienia przestępstwa,
- złożeniu wniosków do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o leczenie odwykowe,
- typowaniu dzieci na letni wypoczynek organizowany przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Stopnicy, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Parafię Rzymsko-Katolicką w Kątach Starych oraz przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku Zdroju,
- wypełnieniu formularza „Pomoc Społeczna – Niebieska Karta” oraz uruchomieniu „procedury Niebieska Karta”.
- zawieraniu kontraktów specjalnych,
- wydawaniu opinii dla kombatantów w sprawie zasadności udzielenia pomocy finansowej ze środków znajdujących się w dyspozycji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych w Warszawie,
- GOPS w Stopnicy od 2008r. realizuje projekt systemowy, pn.” Wspieranie osób bezrobotnych w poszukiwaniu pracy oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom bezrobocia. Program aktywizacji zawodowej i społecznej w Gminie Stopnica” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej”, działania 7.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji”, Poddziałania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
- powołanie Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
5. Poprawa infrastruktury drogowej:
- Zamontowano 4 wiaty przystankowe w miejscowościach: Szczeglin, Mietel, Zaborze i Białoborze,
- Wykonano 1618 mb nawierzchni asfaltowej,
- utwardzono 3,5 km dróg gminnych kruszywem kamiennym.
6. Przeciwdziałanie alkoholizmowi i rozwiązywanie problemów alkoholowych na obszarach gmin:
- uczestnictwo uczniów w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”,
- zakupiono pakiet płyt DVD pt. „Profilaktyka narkomanii”,
- zorganizowano wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin patologicznych w formie koloni dla 30 dzieci,
- zapewnienie pomocy w postaci poradnictwa rodzinom dotkniętym problemom alkoholowym bądź przemocą w rodzinie.
- dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zorganizowano spektakle profilaktyczne „Kolczasta przyjaźń”, „W krainie bajtów”, „Najważniejsze zaklęcia świata”, „Niewidzialni”, „Carpe diem” oraz „Punkt zwrotny”.
- uczniowie i młodzież szkół uczestniczą w „Świętokrzyskich dniach profilaktyki” i „Szkolnych dniach bez przemocy” oraz różnych akcjach i działaniach profilaktycznych na terenie szkoły tj. prelekcjach, konkursach, projektach.
7. Promowanie kultury, organizacja festynów profilaktycznych:
- współpraca ze Stowarzyszeniem Kobiet Kreatywnych,
- organizacja festynów przez Gminne Centrum Kultury
8. Przeciwdziałanie katastrofom technicznym, awariom i klęskom żywiołowym:
- Powołanie Gminnej Komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej powstałych w wyniku nawalnego deszczu który, wystąpił w dniach lipcu 2011r,
- wypłata zasiłku celowego dla poszkodowanych rolników,
- wypłata zasiłku celowego na cele edukacyjne dla dzieci rolników poszkodowanych w wyniku nawalnego deszczu,
- zakup blachy dla na porycie dachu budynku mieszkalnego który uległ pożarowi.
Załącznik Nr 16 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Sprawozdanie z realizacji programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego 2011 - 2014 z zakresu działania Wydziału Oświaty i Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta i Gminy w Busku - Zdroju.
1. Organizacja zajęć sportowo-rekreacyjnych,
2. Organizowanie zajęć profilaktycznych i terapeutycznych,
3. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.
1. Organizacja zajęć sportowo-rekreacyjnych:
- W 2011r. Gmina Busko-Zdrój była organizatorem i współorganizatorem wielu imprez sportowo-rekreacyjnych, m.in.:
a) Wyścig Kolarski „XXIV Memoriał Andrzeja Imosy w Busku-Zdroju”-04.06.2011r.
b) XIII Otwarty Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój- 27.08.2011r.
c) Otwarty Konkurs Wędkarski z okazji Dnia Dziecka dla dzieci do 15 lat- 04.06.2011r.
d) Otwarte Zawody Wędkarskie dla dzieci i młodzieży do 18 lat pn. „Przywitanie Lata”- 18.06.2011r.,
e) Bieg po Zdrowie dla Dzieci- po Parku Zdrojowym z udziałem Koziołka Matołka” organizowany w ramach IX Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju w dniu – 10.09.2011r.
- W ramach realizacji zajęć z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej Gmina Busko-Zdrój w 2011r. przekazała dotację celową z budżetu na dofinansowanie zadań zleconych do realizacji stowarzyszeniom na ogólną sumę 257 000,00 zł.- działając w oparciu o przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- W 2011r. została udzielona Powiatowi Buskiemu pomoc finansowa na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej realizowanych przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Busku-Zdroju,
- Zorganizowane zajęcia sportowo-rekreacyjne prowadzone przez animatorów przy realizacji projektu „Animator-Moje Boisko ORLIK 2012” w 2011r. W miesiącach od marca do listopada 2011r. dwóch animatorów prowadziło przedmiotowe zajęcia na obiekcie sportowym „Moje Boisko Orlik 2012” w Busku-Zdroju, przy ul. Grotta.
Dodatkowo w okresie zimowym, tj. w miesiącach styczeń-luty były prowadzone przez animatorów zajęcia sportowo-rekreacyjne na obiekcie sportowym „Biały Orlik 2012”- lodowisko, zlokalizowanym przy Pływalni Miejskiej im. Stefana Komendy w Busku-Zdroju, przy ul. Grotta.
-
W roku szkolonym 2011 przeznaczona została również pomoc finansowa
na realizacja zawodów sportowych dla dzieci i
młodzieży szkół podstawowych
i gimnazjalnych.
2. Organizowanie zajęć profilaktycznych i terapeutycznych:
Realizacja programu „Spójrz Inaczej” dla uczniów szkół podstawowych
i gimnazjalnych, dla których Gmina Busko – Zdrój jest organem prowadzącym
w 56 oddziałach czternastu szkół. Program realizowany był w
okresie od stycznia do grudnia 2011r. Ponadto dla uczniów szkół z
terenu Gminy Busko – Zdrój zostały przeprowadzone spektakle profilaktyczne o
tematyce przeciwdziałania alkoholizmowi „Pamiętnik Narkomanki”, „Królowa Śniegu i
Renifer Rudolf”, „Skarb Dobroci”, „Trendy”, „Psoty nie z
tej ziemi”, „Dylemat”, „Drzazgi”, „Trzy Krzyżyki Główne” oraz programy profilaktyczne „NOE”.
Gmina Busko – Zdrój przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”, do którego przystąpiły szkoły podstawowe oraz gimnazjalne
dla których organem prowadzącym jest Gmina Busko – Zdrój. Kampania trwała od kwietnia do grudnia 2011 roku. Kampania „Zachowaj trzeźwy umysł”
to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z
jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci
i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
W każdej placówce zostały przeprowadzone pogadanki, konkursy plastyczne przez powołaną osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie przedsięwzięcia w
danej placówce.
Przez cały rok prowadzone były zajęcia sportowo – rekreacyjne
i profilaktyczne w
świetlicach w
miejscowościach Podgaje, Kameduły, Siesławice.
Ponoszone były także koszty związane z funkcjonowaniem (konserwacja, energia elektryczna, dzierżawa łączy) systemu monitoringu wizyjnego na terenie miasta.
Sfinansowano dodatkowe zajęcia terapeutyczne z osobami uzależnionymi i współuzależnionymi w Niepublicznej Poradni Leczenia Uzależnień w Busku-Zdroju oraz w Buskim Ośrodku Trzeźwości „Zdrój” w Busku-Zdroju w postaci zajęć terapeutycznych grupowych i indywidualnych.
Prowadzone były zajęcia edukacyjno - motywacyjne dla osób uzależnionych od alkoholu, rozpoczynających terapię, w oparciu o osobiste plany terapii z terapeutą uzależnień i współuzależnień; zajęcia terapeutyczne – programu after care dla osób uzależnionych po terapii podstawowej, którzy chcą dalej pracować nad swoją trzeźwością i rozwojem osobistym z psychologiem oraz zajęcia terapeutyczne dla osób uzależnionych współuzależnionych od alkoholu oraz prowadzeniu punktu konsultacyjnego w sprawach uzależnień i przemocy w rodzinie z psychologiem.
3. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży:
Kolonie z
programem profilaktycznym w
miejscowości Lesko dla 40 dzieci
z terenu naszej gminy. Zadanie zostało zrealizowane w
okresie wakacyjnym. Uczestnicy kolonii zostali wytypowani przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w
Busku – Zdroju.
Otrzymano od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach 24 miejsc na kolonie organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec Opatów w miejscowości Dąbki koło Darłowa. Uczestników kolonii wytypował Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku – Zdroju.
W okresie wakacyjnym prowadzone były zajęcia sportowo – rekreacyjne na boisku przy Zespole Placówek Oświatowych Nr 1 w Busku – Zdroju oraz na terenie obiektu sportowego „Moje Boisko Orlik 2012” w Busku – Zdroju w których brało udział średnio 90 osób dziennie.
Dla dzieci i młodzieży w danym okresie udostępniona była nieodpłatnie Pływalnia Miejska im. Stefana Komendy w Busku – Zdroju. Z tej formy wypoczynku skorzystało średnio 80 osób dziennie.
Załącznik Nr 17 do Sprawozdania Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.01.2012 r. Znak: SOZ.0640.1.1.2012 Urząd Gminy w Tuczępach przesyła informację z zakresu przeciwdziałania katastrofom technicznym, awariom i klęskom żywiołowym.
1. Rozpowszechniano informacje przekazane przez Kopalnie i zakłady Chemiczne Siarki
„SIARKOPOL” Spółka Akcyjna w Grzybowie w zakresie środków bezpieczeństwa i sposobu postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
/ w instytucjach , placówkach oświatowych , zakładach pracy , sołectwach /.
2. W dniach 26 i 27 maja 2011 roku Grupa Stała Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyła w ćwiczeniach powiatowych na obiektach bazy magazynowej odpadów niebezpiecznych i innych w Rzędowe należących do HYDREGEOTECHNIKA Spółka z o. o. ul . Ściegiennego 262 A, 25 – 116 Kielce.
Zadania realizowane z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodziweży przez Gimnazjum Jarosławice
1. Edukacja publiczna, wychowanie i opieka nad dziećmi i młodzieżą odpowiednio do wieku i osiągniętego rozwoju
22.01. – VII Turniej piłki siatkowej chłopców o puchar Dyrektora Gimnazjum w Solcu-Zdroju
14-18.02. – Tydzień Języków Obcych
22.02. – I Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych
01.03. – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – wyjazd do WDK w Kielcach
10.03. – I etap konkursu Przeciwpożarowego. Tuczępy
11.03. – Turniej Wiedzy Ekonomicznej, konkurs ogólnopolski, Pińczów
15.03. – Turniej w piłce siatkowej chłopców o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Busku-Zdroju
29.03. - I etap konkursu Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, Tuczępy
01.04. – Powiatowy etap konkursu przeciwpożarowego, Busko-Zdrój
18-20.04. – Wyjazd do powiatowego Centrum Kariery w Busku-Zdroju, klasy III
19.04. – Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, Busko-Zdroju
19.04 – Ogólnoszkolny Konkurs historyczno-geograficzny wiedzy o regionie „Cudze chwalicie…”
19.04. – Konkurs międzygimnazjalny – „Ekologiczne wędrówki po regionie”
29.04. – Majowe rocznice – „Wolność i godność” – happening
10.05. – Spokojnie to tylko ćwiczenia – wizyta Straży Pożarnej z Buska-Zdroju
20.05. – Turniej w piłce siatkowej chłopców o Puchar Dyrektora Gimnazjum w Podgajach, Busko-Zdrój
21.05. – Konkurs „Szydłów – polskie Carcassonne”
25.05. – V Drużynowy Konkurs Matematyczny na szczeblu powiatu, Jarosławice
30.05. – Turniej w piłce siatkowej dziewcząt o puchar Dyrektora Gimnazjum w Solcu-Zdroju
01.06. – Międzynarodowy Dzień Dziecka – Festiwal Kultury i tradycji Narodów Świata
14.06. – Spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu uczniów gimnazjum, Jarosławice
20.06. – egzamin na kartę motorowerową
Czerwiec – Konkurs ekologiczny „Porozmawiajmy o hałasie”
28.09. – Akcja „Sprzątanie Świata” cała szkoła, wszyscy nauczyciele
11.10. – Wielka Wyprawa do doliny gadów, - uczniowie klasy II, 4 nauczycieli
14.10.- Dzień Edukacji Narodowej
21.10.- 02.12. – Akcja „Góra gorsza”
03.11. – Warsztaty „Moja Przyszłość zawodowa” - klasy III, 1 nauczyciel
11.11. – Święto Odzyskania Niepodległości
01.12. – Powiatowy konkurs „Co musicie wiedzieć o HIV i AIDS”
07.12. – Spektakl „Tajemnice wirtualnego świata” uczniowie klas I i II
2. Realizacja programów profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży .
Program profilaktyczny „Unplugged” klasy I – 43 uczniów, 2 nauczycieli
Program antynikotynowy „Znajdź skuteczne rozwiązania” 173 uczniów, 2 nauczycieli
3. Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.
15.01. – Wyjazd na lodowisko do Tarnowa – 45 uczniów, 2 nauczycieli
26.01. – Wyjazd na lodowisko do Tanowa – 45 uczniów, 2 nauczycieli
23-29.01 – Wyjazd na Białą Szkołę do Sidziny
31.01 – 11.02 – Ferie w szkole
18.03. – Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego
20.03. – Wyjazd na mecz Wisła Płock – Vive Targi Kielce, 30 uczniów, 3 nauczycieli
15.05. – Akcja „Polska Biega” Tuczępy
22.05. – X Międzygminny Bieg Uliczny, Solec-Zdrój
24.05 – Udział w uroczystości otwarcia Orlika, Tuczępy
29.05. – Bieg Uliczny Stopnica
13.06. – Wycieczka trasą Kraków-Wadowice-Inwałd
19.06. – Spektakl „Romeo i Julia”
17.09. – Wyjazd na mecz Vive Targi Kielce – 20 uczniów, 3 nauczycieli
24.09 – Pielgrzymkowy Rajd Świętokrzyski – 40 uczniów, 4 nauczycieli
01.10. – Ognisko integracyjne,
02.10. – Wyjazd na mecz Vive Targi Kielce, - 20 uczniów, 3 nauczycieli
29.10. – Wyjazd na mecz Vive Targi Kielce, - 35 uczniów, 4 nauczycieli
11.11. - Obchody Święta Niepodległości
16.11. – Wyjazd na mecz Vive Targi Kielce, -
20.11. – Kung – Fu Modliszki – 21 uczniów
25. 11. - Wyjazd do kina, Kielce – 60 uczniów, 5 nauczycieli
26.11. – Dyskoteka andrzejkowa
27.11. – Kung – Fu Modliszka – 21 uczniów
– Wyjazd na mecz Vive Targi Kielce, - 35 uczniów, 4 nauczycieli
Zadania realizowane przez Zespół Placówek Oświatowych w Tuczępach.
Edukacja Publiczna dzieci i młodzieży ;
1. Dnia 04.01.2011 r. Program profilaktyczny – spotkanie z ratownikiem / dopalacze /.
2. Dnia 26.01.2011 r. Apel z teatrzykiem Bezpieczne ferie
3. Dnia 28.01.2011 r. Pogadanki w klasach – Chorujemy na grypę środki ostrożności.
4. Dnia 04.04 Egzamin na kartę rowerową
Dnia 15.06.2011 r. Warsztaty – Spotkanie z ratownikiem - Pomoc przedmedyczna. Bezpieczne wakacje.
5. Dnia 05.09.2011 r. Apel – Jestem bezpiecznym uczestnikiem ruchu na drodze.
7. Dnia 19.12.2012 r. Apel – Bezpieczne zabawy zimowe.
Załącznik Nr 18 do Sprawozdania
Nr 1/2012
Starosty Buskiego
z dnia 15 lutego 2012 r.
Zalacznik18.pdf